MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Lösev
Vefalı muhalefet!

Mudanya Belediye Meclisi, yılın son toplantısını Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın başkanlığında CHP'den 13, Ak Parti'den 5, MHP'den 3, Bağımsız 1 üyenin katılımıyla gerçekleştirdi. Uğur Mumcu Kültür Merkezi'ndeki toplantıya, geçtiğimiz ay yaşanan VİP makam aracı krizi ardından peşinen verilen istifaları işleme konulan CHP'li Metin Uyanık, Metin Bağcı, Mustafa Ay, Mahmure Uçar ve İlke Özşen'in ardından yerlerine gelen Ozan Eroğlu, Caner Tafsin, Engin Tokgöz, Naciye Koçkaya ve Birsen Cankur meclisteki görevlerine başladı.

Gündem öncesi söz alan muhalefet grubundaki partilerin sözcüleri, geçtiğimiz ay yaşanan olaylar sonrasında istifa ettirilen CHP'li 5 üyenin yerine gelen üyelerle ilgili görüşlerini bildirdi.

"ATACAĞINIZ İMZALARA DİKKAT EDİN"

"Yeni göreve gelen meclis üyelerinin keşke 30 Mart seçimlerinde alınan 22 bin 83 oyla göreve gelselerdi daha uygun olurdu" diyen Ak Parti Mudanya Grup Sözcüsü Kadir Kahraman, Başkan Türkyılmaz'ın seçimlerin akabinde aldıkları peşin istifa dilekçeleriyle seçmenin iradesine ipotek koyduğunu öne sürdü. 2014'te alınan dilekçelerin 2016'da işleme alınmasını doğru bulmayan Kahraman, yeni üyelere de görev süresince atacakları imzalarda dikkatli olmalarını, şu anda yerlerine oturdukları arkadaşların başına gelenlerin yarın öbürgün kendi başlarına da gelebileceğini kaydetti. Demokrasi, barış ve kardeşlik sözcüklerinin Başkan Türkyılmaz'a yakışmadığını ifade eden Kahraman, "Bu sözcükleri siz fazla kullanmayın. Siz kullandıkça demokrasi yara alıyor. Barış ve kardeşlik diyorsunuz herkesle kavgalısınız. Bu sözcükleri sizden başka tanımlayan kimse yok" dedi.

MHP Grup Sözcüsü Yaşar Ardıç, yeni göreve gelen CHP'li üyelerin hayırlı ve kalıcı olmalarını temenni etti. Göreve başlayan yeni üyelerden Engin Tokgöz ve Naciye Koçkaya'nın belediye çalışanı olmasından ötürü bu durumun etik olarak görmediklerini belirten Ardıç, ayrıca istifa eden kişilerin kamuoyunda haberlerinin olmadan istifalarının işleme konulduğunu ve bu konuyu yargıya taşıdıkları yönündeki duyumları olduğunu söyledi.

"GİDEN OLMUŞTUR, GERİ DÖNEN YOKTUR"

Muhalefetin görüşlerine yanıt veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, söz konusu istifaların gönül rızasıyla verildiğini belirtirken, "Gerekli görüldü, kullanıldı" dedi. "Ben demokrasiyi içime öylesine sindirdim ki" diyen Türkyılmaz, "Suçlamalara, hakaretlere asla fırsat vermem. Hiçbir lafın altında da kalmam. Siz merak etmeyin" dedi. İstifa eden kişilerin geri dönüşleriyle ilgili mahkeme sürecine de gönderme yapan Türkyılmaz, "Bugüne kadar gidenler çok olmuştur ama geri dönen yoktur" dedi.

"İSTİFALARIMIZIN ARKASINDAYIZ"

Gündem maddeleri öncesi söz alan CHP Grup Sözcüsü Akın Poroy ise, göreve geldiklerinde CHP'li meclis üyeleri olarak atmış oldukları imzanın arkasında olduklarını söyledi. O dönemleri anımsatan Poroy, "Biz kötüyü bir dönem evvel Gemlik'te görmüştük. Burada da aynı sonuçları yaşamamak adına kimimiz bilgisayar çıktısıyla, kimimiz el yazısıyla eğer ki parti disiplin suçu işlersem, eğer ki ayrılırsam istifa ederim diyerek imzalamıştır. Başkanımızda bu istifa dilekçelerinden 4'ünü işleme koymuş, yeni arkadaşlarımız da meclise gelmişlerdir. Hayırlı olsun" diye konuştu. 

VEFALI MUHALEFET!

Öte yandan Mudanya Belediyesi'nde CHP'li 5 üyenin istifasıyla dolaylı olarak meclisteki encümen ve ihtisas komisyonlarındaki görevleri sona eren üyelerin yerine yapılan seçimlerde, Ak Parti ve MHP'li üyeler, söz konusu üyelerin yerlerine seçilecek üyeleri istifa eden üyelerden önerdi.

MUHALEFET İSTİFA EDEN ÜYELERİ ÖNERDİ

İstifalar sonrasında mecliste boşalan Meclis 2. Başkanvekilliği ile encümen, ihtisas komisyonları ve birlik temsilciliklerine yeniden seçim yapıldı. CHP'lilerin yeni üye önerisinde bulunduğu seçimlerde, Ak Parti ve MHP'liler, söz konusu üye seçimlerinde istifa eden üyelerin isimlerini önerdi. Oylamalar, meclis dışında isim önerilmesinden ötürü Ak Parti ve MHP'lilerin toplam 8 oyu geçersiz sayılırken, CHP'lilerin 15 oyu ile oyçokluğuyla yapıldı.

Buna göre daha önce Meclis İkinci Başkanvekili görevinde bulunan Mahmure Uçar'ın yerine gizli oyla Zeynep Şen 15 oyla seçilirken, Metin Bağcı ve Metin Uyanık'ın görev yaptığı encümen üyeliklerine ise yine gizli oyla Hüseyin Esen ile Zeynep Şen 15 oyla seçildi. Açık oylamaların yapıldığı ihtisas komisyonları da CHP'lilerin oyçokluğuyla şöyle belirlendi:

İHTİSAS KOMİSYONLARINDA YENİ ÜYELER SEÇİLDİ

Plan Bütçe Komisyonu'na Ali Polat, Hayati Samast, Akın Poroy, İmar Komisyonu'na Özgür Özkumit,Hukuk Komisyonu'na Ali Polat, Kültür Sanat Komisyonu'na Servet Usta, Hüseyin Esen, Özgür Özkumit, Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu'na Ozan Eroğlu, Hayati Samast, Eğitim ve Sağlık Komisyonu'na Zeynep Şen, Ali Polat ve Özgür Özkumit, Turizm Komisyonu'na Hayati Samast, Esnaf Komisyonu'na Servet Usta, Erdal Aktuğ, Tarım Komisyonu'na Servet Usta, Ali Polat.

Bu arada daha önce İlke Özşen'in asil üye olarak görev yaptığı Bursa Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Birliği'ne Ozan Eroğlu, Mahmure Uçar ve İlke Özşen'in görev yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'ne Hüseyin Esen ve Ali Polat, Metin Uyanık'ın görev yaptığı Bursa Belediyeler Birliği'ne de Özgür Özkumit açık oylamayla CHP'lilerin oyçokluğuyla seçildi.Yerel  KATEGORiSiNDEN HABERLER

Kumyaka'da ipotekli gerginlik!

Kumyaka'da ipotekli gerginlik! Mudanya'nın 632 nüfuslu Kumyaka Mahallesi'yle ilgili ulusal basında çıkan haberlere yönelik halkı bilgilend...

Hayırseverlerin desteğini bekliyor

Hayırseverlerin desteğini bekliyor Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından üç yıl Mudanya’nın Ömerbey Mahallesi'nde temeli atılan Mehmet Akif Ersoy...

Giyim pazarında esnaf adalet arayışında

Giyim pazarında esnaf adalet arayışında Mudanya'da gün değişikliği sonrasında 1,5 aydır Pazar günleri kurulmayan Giyim Pazarı, Bursa 3. İdare Mahkemesi...

Fazlı Aydoğan'a Ankara'da güvenoyu

Fazlı Aydoğan'a Ankara'da güvenoyu Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği'nin iki dönemdir Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Mudanya M...

Darbeye karşı tek yürek

Darbeye karşı tek yürek Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer başta olmak üzere ilçe protokolü ve Mudanyalılar hain girişimin üçüncü yılında t...

Şükrü Çavuş'ta çevre farkındalığı

Şükrü Çavuş'ta çevre farkındalığı Mudanya Şükrü Çavuş Mahalle Muhtarlığı öncülüğündeki gönüllü gençler, mahallenin parklarında çevre temizliği yaptı.

Mahkemeyi aşan esnaf, yolu aşamadı!

Mahkemeyi aşan esnaf, yolu aşamadı! Bursa 3. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararıyla 1,5 ay sonra Mudanya'da pazar günü yeniden açılma...

Komşu ilçeye ziyaret

Komşu ilçeye ziyaret Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'ı ziyaret etti.

Mudanya'da gezici terminal hizmette!

Mudanya'da gezici terminal hizmette! Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, engelli ve yaşlı vatandaşların evlerine giderek adreslerinden gezici kayıt term...
SNS YAPI Vaillant Ana Bayii'nden BAYRAM KAMPANYASI
Efraim Pala Efraim Pala
Tatilin rotası Mecidiye
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Vatan hainliği
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Derdimiz insan olmak
Metin Sezgin Metin Sezgin
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a açık mektup
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanyalı yazarın öyküsü Zeytinlik Devrimcileri
Tevhide Türken Tevhide Türken
Osman Hamdi Bey
Perihan Dirican Perihan Dirican
Maymunlar bizi yiyip bitirecek
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 18/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci