MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Vefalı muhalefet!

Mudanya Belediye Meclisi, yılın son toplantısını Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın başkanlığında CHP'den 13, Ak Parti'den 5, MHP'den 3, Bağımsız 1 üyenin katılımıyla gerçekleştirdi. Uğur Mumcu Kültür Merkezi'ndeki toplantıya, geçtiğimiz ay yaşanan VİP makam aracı krizi ardından peşinen verilen istifaları işleme konulan CHP'li Metin Uyanık, Metin Bağcı, Mustafa Ay, Mahmure Uçar ve İlke Özşen'in ardından yerlerine gelen Ozan Eroğlu, Caner Tafsin, Engin Tokgöz, Naciye Koçkaya ve Birsen Cankur meclisteki görevlerine başladı.

Gündem öncesi söz alan muhalefet grubundaki partilerin sözcüleri, geçtiğimiz ay yaşanan olaylar sonrasında istifa ettirilen CHP'li 5 üyenin yerine gelen üyelerle ilgili görüşlerini bildirdi.

"ATACAĞINIZ İMZALARA DİKKAT EDİN"

"Yeni göreve gelen meclis üyelerinin keşke 30 Mart seçimlerinde alınan 22 bin 83 oyla göreve gelselerdi daha uygun olurdu" diyen Ak Parti Mudanya Grup Sözcüsü Kadir Kahraman, Başkan Türkyılmaz'ın seçimlerin akabinde aldıkları peşin istifa dilekçeleriyle seçmenin iradesine ipotek koyduğunu öne sürdü. 2014'te alınan dilekçelerin 2016'da işleme alınmasını doğru bulmayan Kahraman, yeni üyelere de görev süresince atacakları imzalarda dikkatli olmalarını, şu anda yerlerine oturdukları arkadaşların başına gelenlerin yarın öbürgün kendi başlarına da gelebileceğini kaydetti. Demokrasi, barış ve kardeşlik sözcüklerinin Başkan Türkyılmaz'a yakışmadığını ifade eden Kahraman, "Bu sözcükleri siz fazla kullanmayın. Siz kullandıkça demokrasi yara alıyor. Barış ve kardeşlik diyorsunuz herkesle kavgalısınız. Bu sözcükleri sizden başka tanımlayan kimse yok" dedi.

MHP Grup Sözcüsü Yaşar Ardıç, yeni göreve gelen CHP'li üyelerin hayırlı ve kalıcı olmalarını temenni etti. Göreve başlayan yeni üyelerden Engin Tokgöz ve Naciye Koçkaya'nın belediye çalışanı olmasından ötürü bu durumun etik olarak görmediklerini belirten Ardıç, ayrıca istifa eden kişilerin kamuoyunda haberlerinin olmadan istifalarının işleme konulduğunu ve bu konuyu yargıya taşıdıkları yönündeki duyumları olduğunu söyledi.

"GİDEN OLMUŞTUR, GERİ DÖNEN YOKTUR"

Muhalefetin görüşlerine yanıt veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, söz konusu istifaların gönül rızasıyla verildiğini belirtirken, "Gerekli görüldü, kullanıldı" dedi. "Ben demokrasiyi içime öylesine sindirdim ki" diyen Türkyılmaz, "Suçlamalara, hakaretlere asla fırsat vermem. Hiçbir lafın altında da kalmam. Siz merak etmeyin" dedi. İstifa eden kişilerin geri dönüşleriyle ilgili mahkeme sürecine de gönderme yapan Türkyılmaz, "Bugüne kadar gidenler çok olmuştur ama geri dönen yoktur" dedi.

"İSTİFALARIMIZIN ARKASINDAYIZ"

Gündem maddeleri öncesi söz alan CHP Grup Sözcüsü Akın Poroy ise, göreve geldiklerinde CHP'li meclis üyeleri olarak atmış oldukları imzanın arkasında olduklarını söyledi. O dönemleri anımsatan Poroy, "Biz kötüyü bir dönem evvel Gemlik'te görmüştük. Burada da aynı sonuçları yaşamamak adına kimimiz bilgisayar çıktısıyla, kimimiz el yazısıyla eğer ki parti disiplin suçu işlersem, eğer ki ayrılırsam istifa ederim diyerek imzalamıştır. Başkanımızda bu istifa dilekçelerinden 4'ünü işleme koymuş, yeni arkadaşlarımız da meclise gelmişlerdir. Hayırlı olsun" diye konuştu. 

VEFALI MUHALEFET!

Öte yandan Mudanya Belediyesi'nde CHP'li 5 üyenin istifasıyla dolaylı olarak meclisteki encümen ve ihtisas komisyonlarındaki görevleri sona eren üyelerin yerine yapılan seçimlerde, Ak Parti ve MHP'li üyeler, söz konusu üyelerin yerlerine seçilecek üyeleri istifa eden üyelerden önerdi.

MUHALEFET İSTİFA EDEN ÜYELERİ ÖNERDİ

İstifalar sonrasında mecliste boşalan Meclis 2. Başkanvekilliği ile encümen, ihtisas komisyonları ve birlik temsilciliklerine yeniden seçim yapıldı. CHP'lilerin yeni üye önerisinde bulunduğu seçimlerde, Ak Parti ve MHP'liler, söz konusu üye seçimlerinde istifa eden üyelerin isimlerini önerdi. Oylamalar, meclis dışında isim önerilmesinden ötürü Ak Parti ve MHP'lilerin toplam 8 oyu geçersiz sayılırken, CHP'lilerin 15 oyu ile oyçokluğuyla yapıldı.

Buna göre daha önce Meclis İkinci Başkanvekili görevinde bulunan Mahmure Uçar'ın yerine gizli oyla Zeynep Şen 15 oyla seçilirken, Metin Bağcı ve Metin Uyanık'ın görev yaptığı encümen üyeliklerine ise yine gizli oyla Hüseyin Esen ile Zeynep Şen 15 oyla seçildi. Açık oylamaların yapıldığı ihtisas komisyonları da CHP'lilerin oyçokluğuyla şöyle belirlendi:

İHTİSAS KOMİSYONLARINDA YENİ ÜYELER SEÇİLDİ

Plan Bütçe Komisyonu'na Ali Polat, Hayati Samast, Akın Poroy, İmar Komisyonu'na Özgür Özkumit,Hukuk Komisyonu'na Ali Polat, Kültür Sanat Komisyonu'na Servet Usta, Hüseyin Esen, Özgür Özkumit, Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu'na Ozan Eroğlu, Hayati Samast, Eğitim ve Sağlık Komisyonu'na Zeynep Şen, Ali Polat ve Özgür Özkumit, Turizm Komisyonu'na Hayati Samast, Esnaf Komisyonu'na Servet Usta, Erdal Aktuğ, Tarım Komisyonu'na Servet Usta, Ali Polat.

Bu arada daha önce İlke Özşen'in asil üye olarak görev yaptığı Bursa Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Birliği'ne Ozan Eroğlu, Mahmure Uçar ve İlke Özşen'in görev yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'ne Hüseyin Esen ve Ali Polat, Metin Uyanık'ın görev yaptığı Bursa Belediyeler Birliği'ne de Özgür Özkumit açık oylamayla CHP'lilerin oyçokluğuyla seçildi.Yerel  KATEGORiSiNDEN HABERLER

Amatör denizciler sınavdan geçti

Amatör denizciler sınavdan geçti Mudanya Liman Başkanlığı, "Hedef 2023.. Bir Milyon Amatör Denizci Projesi" kapsamının ikinci etabında, amatör deniz...

Zeytin üreticisi ortaklar seçime gidiyor

Zeytin üreticisi ortaklar seçime gidiyor Marmarabirlik'e bağlı 150 Sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifi olarak 22 Ocak 2019'da seçimli olağan genel...

Myrleia için iptal başvurusu!

Myrleia için iptal başvurusu! Mudanya Belediyesi, Myrleia Antik Kenti'nin kalıntılarının bulunduğu AVM'nin Yapı Kayıt Belgesi'nin ipt...

Emekliler bütçe beklentilerini açıkladı

Emekliler bütçe beklentilerini açıkladı Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi tarafından, 2019 yılı merkezi hükümet bütçesi ile ilgili açıklama yapıldı.

Resmi adı Atatürk Parkı oldu!

Resmi adı Atatürk Parkı oldu! Mudanya Belediye Meclisi, yılın son toplantısında kamuoyunda AtaPark olarak bilinen parka "Atatürk Parkı" ismi veri...

Takipçisi ben olacağım

Takipçisi ben olacağım Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanı Emir Ali Usta, Mudanya Belediyesi tarafından iki yıldır Anıtlar Kurulu'nda o...

Mahalle esnafını bilgilendirdi

Mahalle esnafını bilgilendirdi Mudanya'da 2016 yılından bu yana Anıtlar Kurulu'ndan onay bekleyen, Mütareke Meydanı'nın da içinde bulu...

Kaymakam Sözer muhtarları dinledi

Kaymakam Sözer muhtarları dinledi Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, ilçe merkezi ve kırsal mahallelerdeki 47 muhtarla toplantı yaptı.

Tirilye için 'sakin' adım

Tirilye için 'sakin' adım Tirilye'nin doğal ve kentsel SİT alanları dikkate alınarak hazırlanan ve bölgeyi 6 özel proje alanına ayıran Re...
Perihan Dirican Perihan Dirican
Şimdi kıştayım
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP yerel seçimlerde bölücü bir siyasal hareketle ittifak içine girmemelidir
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Sen sen ol yarından tezi yok...
Efraim Pala Efraim Pala
Ne kadar kitap okuyoruz?
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Bu gölcüğü kim giderecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Kulüplerin sorunu çalıştırıcı olmakta
Tevhide Türken Tevhide Türken
Saatli Maarif Takvimi
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah Malatya'yı avlayamadı!
Cihan Öztürk Cihan Öztürk
Yerel seçimler yaklaşırken
Emin Küçük Emin Küçük
Gençlere Bağ-Kur desteği
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci