MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Borsa değeri yükselen partiyiz

MUDANYA Gazetesi yazarı hukukçu M. Metin Sezgin, aynı mahallede büyüyen ve akrabalık bağı olan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan ile genel ve yerel siyasete yönelik özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün eski başkanlarından, yine eski TBMM Başkan vekillerinden rahmetli Agah Erozan'ın oğlu ve Mudanyalı Kuvay-ı Milliye Reisi Hafız Ahmet'in torunu  olan Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, İYİ Parti'nin demokrasi yolunda emniyet sübabı olduğunu belirtirken, 24 Haziran’dan sonra borsa değeri her geçen gün yükselen partisinin gerçek ederinin yerel seçimlerde değer bulacağını söyledi.

 

Sayın Vekilim, Mudanya kökenlisiniz. Öncelikle aile kökenlerinizden ve siyasete giriş sürecinizden bahseder misiniz?

Mudanya'nın Musabey Mahallesi, bugünkü adıyla Parti Sokak'ın üstündeki sokağın sonuna vardığınızda sağdaki sarı ev, orası babaannemin eviydi. Sağ göğsümde taşıdığım İstiklal Madalyası Mudanya Kuva-i Milliye Reisi dedem Hafız Ahmet Hamdi Efendi’den babama, ondan da bana yadigârdır. Ülkemizin içinde bulunduğu, daha doğrusu içine düşürülmüş olduğu durum Kuvay-i Milliye ruhuyla bir mücadele verilmesini gerekli kılmaktadır. Atatürk’ün verdiği kurtuluş mücadelesinde işgalci yurt dışından ülkemizi istila etmeye çalışmışken bugün ülkemiz yurt içinde bir istila tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadır. Ben de taşıdığım İstiklal Madalyası’nın hakkını  vermek üzere siyasi anlamda yeni bir Kuva-i Milliye mücadelesi için çıktığım bu yolda mücadelemi sürdürüyorum.

Sol göğsümde ise, kalbimde taşıdığım babam var.. 1946 seçimleri sırasında İçişleri Bakanlığı’ndan seçim sonuçlarının çarpıtılmasıyla ilgili olarak gelen telgrafa “Emri kanunsuz ifa etmem” diyen Fatih Kaymakamı Agâh Erozan. Onun adını 1950-1960 yılları arasında Demokrat Parti Milletvekili ve TBMM Başkan Yardımcısı olarak da duymuşlardır. İmralı’da ipe gitme sırasını beklerken okuduğu Kuran-ı Kerim ile hafızalarda kalan Agâh Erozan... Kişiliğimin ve oluşan siyasi kimliğimin DNA’sı babamdan gelir.

43 yılı aşan bir diplomasi kariyeri ve dört ayrı görevde Büyükelçilik yaptıktan sonra ununu eleyip eleğini asmış emekli bir Büyükelçi olarak bir köşeye çekilmek tabii ki bir seçenekti. Ancak ülkemizin geleceğini her geçen gün her alanda daha büyük kara bulutların sardığını görerek sadece çocuklarımın ve torunlarımın değil milletimin ve ülkemin geleceğini de düşünerek Sayın Genel Başkanımızca bana yapılan çağrıya olumlu yanıt verdim ve İYİ Parti’ye katıldım.

 

Şu anda mecliste mücadelenizi verdiğiniz soru önergeleri ve saha çalışmalarıyla sürdürüyorsunuz..

Evet.. 40 milletvekiliyle birlikte otoriter bir sistemde demokrasi mücadelesi veriyoruz. 24 Haziran'daki seçimlerde vatandaşlar bizi belki yeterince algılayamadı, bizi okuma güçlüğü yaşadı. Bizi yüzde 10'la yeniden değerlendirmeye alacağız mesajıyla mecliste tuttu, silmedi.  Biz demokrasi yolundaki emniyet sübabıyız. Vatandaşın bize olan güveninin pekişmesi için çalışıyoruz. Eksik okumayı tamamlama gayretindeyiz. Yerel seçimlere giderken de hedefimiz, o yüzde 10'un üzerine ne ekleyebileceğimizdir. İktidardaymışız gibi davranıyoruz. Çünkü biz yola çıkarken seçim beyannamemizle taahhütlerde bulunmuştuk. Şimdi bu taahhütleri muhalefetteyken yerine getirmek için mücadele ediyoruz.

 

Örnek verecek olursanız...

Biz muhalefetimizi yapmaya çalışıyoruz fakat MHP kanadı anlaşılamaz şekilde AKP ile birlikte hareket etmek suretiyle bir anlamda demokrasiyle mücadele yollarını tıkamış vaziyette. Vereceğim örnek, emeklilikte yaş haddine takılanlarla ilgili.. Biz ve diğer muhalefet partileri emeklilikte yaşa takılanlar konusunda iktidara göre iki adım öndeyiz. Bu, bizim seçim beyannamemizde olan bir şeydi. Biz bir öneri verdik, AKP'nin de buna benzer bir önerisi var. MHP'ye diyoruz ki, 'Bir evvelki dönemde sende bunu savunuyordun. Gel, birlikte hareket edelim' diyoruz ama olmuyor. Dediklerimize ne zaman gelecekler biliyor musunuz? Ne vakit AKP damgasıyla bizim önerdiğimiz öneri gündeme gelecek o zaman o iş olacak! Yerel seçimlere giderken bizlerin önerdiği, kamuda pek çok vatandaşımızın beklentisi içinde olduğu bir çok önerileri gündeme getirmeye devam edeceğiz. Hükümete, 'hodri meydan' diyoruz. Kolaysa reddetsinler.

 

Ak Parti dış politikada iflasa uğramış bir hükümet görünümünde. İç politikada zaten Cumhuriyetin değerlerinin değersizleştirip, alternatif tarih oluşturmak istiyorlar. Bu durumda TC'nin beka sorunu olup olmadığı konusunda düşüncenizi almak istiyorum.

Biz neye benzedik diye baktığımda Türkiye'nin düştüğü duruma verilebilecek en yakın örneğin Sovyetler Birliği olduğunu söyleyebilirim. Bunu ekonomik tabirlerle değil, edebi bir tabirle kullanacağım. Kısacası biz şu anda ekonomik anlamda Alice Harikalar Diyarı'nda, siyaseten de Don Kişot ve Sancho Panza'dayız.

 

Türkiye'nin Suriye politikası ve terörle mücadelesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suriye, Müslümanların İslamlaştırılması çabasının bir halkası... Neden bunu söylüyorum. Sarmaş dolaştık, Esad'la beraber tatile gidiyorduk, ne oldu da bozulduk?!  Suudi ve Katar'larla kolkola girdik, petrol ve doğalgaz odaklı hedeflerinin figüranı olduk. Daha da geriye giderseniz Büyük Ortadoğu Projesi'nin figüranı olduk. Bize ne dediler başkanlık sistemi değişince terör sona erecek, ekonomi tavana vuracaktı. Dibe vurduk! Suriye'de de barış getirelim derken, ateşin üzerine benzin döktük!  Soruyorum size silahları bırakıyorlar, insanlar ne oluyor? Teröristler buharlaşıyor mu? Bize ulaşan bilgilere göre il saymayayım, bunların bazıları diğer Suriyeli göçmenler gibi misafir edilmeye başlanmışlar. Bu insanlar silahlarını bırakmış olsalar dahi ruhları halen terörist. Bunlar kuluçkaya yatırılmış gruplar olarak ulusal coğrafyamızda dolaşır hale gelecekler. Bunun rahatsızlığını ben yalnızca milletvekili olarak değil, vatandaş olarak da hissediyorum.

 

Peki Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini karanlık olarak görüyor musunuz?

Biz olduğumuz sürece karanlık görmüyorum. Çünkü biz; hem bir cesurlar hareketi, hem kadınlar hareketi, hem bir vatanperver hareketiyiz. Bu esasları ilkeler olarak benimsemiş olarak diğerlerinden iyi yapacağımızın iddiasındayız. Bugün bana göre AKP'nin oyu yüzde 40'ın altındadır. Yüzde 40'ın içinde Tayyipçiler diyeceğimiz yüzde 25'lik bir kesim var. Geri kalan yüzde 15'i de takkelerini önüne koyup, 'Geçen seçimlerde galiba ben yanlış oy kullandım' diye düşünmeye başlamış kişiler. Bizim önümüzdeki süreçte üzerinize gideceğimiz hedef kitlemiz de o oylardır. Biz bunu aşabilirsek zaten beka sorununu da aşabiliriz diye düşünüyorum.

 

24 Haziran seçimlerinde adaylar ve siyasi partiler, Türkiye'de bir rejim değişikliği olduğu konusunda altını çizecek vurucu bir siyaset gütmediklerini inanıyorum. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim programımızı ele alsalar idi, biz o süreçte parlamenter sisteme dönüş diye yattık ve parlamenter sisteme dönüş diye kalktık. MHP adeta sadakat etmiş gibi büyük ağabeyine değnek oluyor. Biz bu mücadelelerimizi yaparken, erken doğum diyeceğimiz  bir süreçle yaşama geçtik. Biz 24 Haziran seçimlerinin bir şekilde baskın olacağını biliyorduk ama erken doğum yapmış olmaktan dolayı küvezde duran, tecrit edilmiş bir bebek gibiydik. Tecrit derken.. Bizim basına erişimimiz yoktu. Kaynağa erişimimiz yoktu. Hazine yardımımız yoktu. Demokratik sürece geçişimizin ifadesi olan daha ağır koşullarda mücadele verdik. Neyse ki varız. Bizim sermayemiz yüzde 10 ama, borsa değerimiz her geçen gün yükseliyor. Biz, yükselen hisseler kategorisindeyiz. Gerçek ederimizi de yerel seçimlerde ortaya koyacağız.

 

Yerel seçimlere yönelik ne gibi hazırlıklarınız var?

Bu konuda "İyilik Kervanı Yollarda" diye kampanyaya başladık. Üç amacı var bu kampanyanın. Genel Merkez'deki yapılanma sonrasında il ve ilçe teşkilatlarımızda yapılanmaya gittik. Yeni atanan il başkanları ve yönetimleriyle kucaklaşmanın yanı sıra yetim ve öksüz illerimizi de bu proje ile kucaklıyoruz. Bizim milletvekili çıkaramadığımız illerimiz var. Haftada 2-3 gün bizler oralara gidiyoruz. Kardeş şehir ilişkileri kuruyoruz. Ben Bursa Milletvekiliyim ama aynı zamanda Yalova ve Kütahya gibi illerinde vekili olmak zorundayım. Gittiğimiz bu yerlerde sizin vekiliniz yok ama sizin 40 vekiliniz var diyerek kendilerini yetim hissetmemelerini sağlıyoruz. Bir nevi yerel seçimlere ısınma kampanyası.. Bu süreçte belediye seçimleri için aday arayışını sürdürüyoruz.

 

Borsası yüksek partiyiz dediniz. Her daim ittifaka karşı olduğunuzu dile getiriyorsunuz. Yerel seçimlerde ittifak söz konusu mu?

İttifak kelimesi etrafında bir sorun var. Bu sorun yasal ve hukuki sorun bir defa. Her ne kadar orada bir başka ittifak içinde olacağız diyorlarsa da bunun yasal bir zemini yok. Çünkü bir evvelkinde bütün partiler anlaşarak genel seçimlerin ne gibi bir modelde gideceğine ilişkin bir tanımlama yaptılar ve bunu da kâğıda döktüler. Biz şu anda İyilik Kervanı Yollarda kampanyasını o yüzden sürdürüyoruz. Hedefimizde bizim iddiamız, kendi başımıza yola devam etmek. Bunu ben bugün söylüyorum ama bizim çalışmalarımızın düğmeye basılması büyük ihtimalle Ekim'in ikinci yarısında olacak. Isınma turları bittikten sonra olacaktır. O arkadaşlarımızla bir araya gelmemizin sebebi de o. Bize başka seçenekler de olabilir derlerse değerlendirmeye alacağız ama bunun ismini koymak, ittifak mı, işbirliği mi, dirsek teması mı, kol kola girmek mi, bunların tarifini bugün yapmak için çok erken.Röportaj  KATEGORiSiNDEN HABERLER

İşitme cihazlarında devlet katkısı

İşitme cihazlarında devlet katkısı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işitme sorunu yaşayanlarla ilgili uzun zamandır önemli bir uygulamayı sürdürüyor. Mud...

Devir profesyonel yönetim devri

Devir profesyonel yönetim devri Son zamanların öne çıkan mesleklerinden biri olarak Mudanya'da profesyonel site ve bina yöneticiliği anlayışınd...

Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya

Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya Cumhur İttifakı Mudanya Belediye Başkan Adayı Dr. Ahmet Murat Ünal, eşi Nazlıgül Ünal ile birlikte 14 Şubat Sevgili...

Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı

Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı Dünyanın en güzel yeri dediği Mudanya’da başkanlık görevinde geride bıraktığı yılları değerlendiren Hayri Türkyılma...

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız "Mudanya'da bizi büyütenlere, bizimle beraber yürüyenlere, göz göze gelenlere ve el verenlere bizim borcumuz va...

Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı

Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili dev bilgi bankaları hazırlayarak kullanıma sunan ve milyonlarca kişinin ü...

Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz

Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı'na önce atamayla, ardından seçimle gelerek 30 ayını geride bırakan İlçe Başkan...

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim Belki Mudanyalıların bir kısmında soyadından dolayı çağrışım yapabilecek, ama bir kısmına da pek tanıdık gelmeyen İ...

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Fransa'da Strasbourg ve Paris VIII üniversitelerinde felsefe ve ede...
600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci