MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz

Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı'na önce atamayla, ardından seçimle gelerek 30 ayını geride bırakan İlçe Başkanı Dr. Ahmet Murat Ünal ile Mudanya siyaseti üzerine konuştuk. Gazetemiz yazarı ve Tarsus Temsilcimiz Mehmet Aktoprak'ın da hazır bulunduğu buluşmada Başkan Dr. Ünal, sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Mudanya'ya gönül ve hizmet belediyeciliğini getirmek istediklerini belirten Dr. Ünal, 2014 yılında kaybettikleri Mudanya Belediyesi'nin o dönemdeki olumsuzluklara rağmen bile şimdiki dönemden 15 kat daha fazla iş yaptığını iddia etti.

 

Sayın Başkan, 30 aydır ilçe başkanlığı görevindesiniz. Göreve geldiğinizde nasıl bir Mudanya vardı, şimdi nasıl bir Mudanya var?

Yaklaşık 30 ay önce bu göreve atandık. Önce atamayla geldik. Bundan 11 ay önce de 8 Aralık'ta seçimle tekrar Ak Parti İlçe Başkanlığı bize tebliğ edildi. Yeni bir yönetim oluşturduk. Geldiğimizde Mudanya'nın siyasi ortamı ve bulunduğu konum çok gergindi. Biz Ak Parti olarak; hizmet odaklı, vatandaşa dokunan ve onun sıkıntılarını çözmek için çalışan bir misyonu temsil ettiğimizi çok net biliyorduk. Vatandaşın mutluluğu ve refahı bizim için en öncelikli hedefimizdi. Bunun için geçmiş dönem ve yeni dönem teşkilat yöneticileri ile yoğun çalışma temposuna girdik.

Mudanya'da göreve başladığımız zaman tarihi özelliği olan Şaziye Rüştü Devlet Hastanesi'nin olduğu bina döküntü mezbelelik halde idi. 4 sene önce başlanmış sahil inşaatından herkes ümidini kesmiş, bitirilemez konumdaydı. Köylere giden yollarda bırakın kendi arabanızı, kamyon, traktörün dahi gitmesi sorunluydu. Yine Mudanya'nın merkezinde özellikle Halitpaşa Mahallesi ve yüksek yerlerde suyun akmadığı, sahilde kanalizasyonun taşması yönünde ciddi sıkıntılar vardı. Eğitim ile ilgili sınıfların kalabalıklığı söz konusuydu. Çalışma sistematiğini belirledik, okul sorununun çözümü için düğmeye bastık. Bursa yolundaki okulun Milli Eğitim'e geçmesinden sonra İmam Hatip Okulu ve Lisesi'nin taşınmasıyla ciddi anlamda sınıf mevcudu sisteme ilave oldu. Yerel yönetimin tüm engellemelerine rağmen üç tane Milli Eğitim'in kullanabileceği arsa üretildi. Biri yaklaşık 11 dönümlük alanda Mudanya Halitpaşa Mahallesi'nin üst kesimlerinde, diğeri Güzelyalı Eğitim Mahallesi'nde. Bir de Altıntaş yolunda büyük bir okula başladık.

Kısacası, 30 aylık süre zarfında Mudanya'da altyapı yatırımlarındaki sorun ciddi anlamda çözüldü.  Geçen günlerde açılışını yaptığımız 63 milyon liralık bir yatırımla tüm Mudanya'nın Atık Suyu Arıtma Tesisi faaliyete geçti. 31 Mart seçimlerinden hemen sonra da Halitpaşa Mahallesi ve oranın üstlerindeki yeni yapılaşmadan dolayı kanalizasyon sistemini biraz daha büyüterek mevcut kolektörlere bağlayarak arıtma sistemine ulaştıracağız.  Sahil projesi ufak tefek eksikleri olabilir ama bitti.

 

Tamamen şu anda bitti diyebilir miyiz?

Sahildeki parkelerin çatlaması ve patlaması gibi çok ufak tefek yerler kaldı. Bir de Mudanya'nın poyrazı ve dalgası son derece önemli. O dalganın şiddetiyle bazı atmalar yaşandı. Onunla ilgili de teknik altyapı düzenlemeleri yapıldı. Hafta sonları 10 binlerce vatandaşımız sahilde yürümek için geliyor. Bu süre içerisinde buradaki esnaflarımız çok mağdur olmuştu. Bu yıl, geçen yıllara nazaran daha güzel bir sezon geçirdiklerini görüyor ve duyuyoruz. Ufak tefek eksikleri de gidereceğiz.

"YEREL BELEDİYENİN ŞOVU HALİNE DÖNÜŞTÜ!"

Şu anda gündemde olan Myrleia Antik Kent'in üzerine AVM'nin açılması konusuna gelecek olursak. Bu konuda bir platform çatısı altında çeşitli eylemler oluyor, açıklamalar yapılıyor. Ak Parti olarak bu yerle ilgili sizin görüşünüz nedir?

Öncelikle Myrleia Antik Kenti, sadece o kadar küçük bir alan değil. Arkadaki Mudanya'nın eski mezarlığı ve doğu kısmını da içine alan geniş bir alanı kapsıyor. Burada yapılmaya çalışılan iş, çok ucuz siyasi bir şov. Burada daha önceden böyle bir bina yapılmış, bazı hatası eksiği olabilir o ayrı bir tartışma konusu. Ancak yolun tam karşısında güneyinde olan bazı kazı alanları açığa çıkmış yerler var. Vatandaş olarak şunu soruyoruz. Burada bununla uğraşılacağına, oranın kazılmasında ve yapılmasında günyüzüne çıkarılmasına herhangi  bir sorun olmayan yerle ilgili 4,5 yıllık süre zarfında bir tane kazma vurdunuz mu? Bir toprak oradaki antik kentin üstünden aldınız mı? Bir el arabası moloz attınız mı? Mudanya halkı bunu da çok net görüyor. Bunlar artık 4,5 yıllık başarısız bir dönemi kapatmak için yapılan ucuz siyasi şovlar. Biz bunu kendi vatandaşımızın sağ duyusuna bırakıyoruz. Buralarla ilgili olarak hukuk bilmeden, devlet adabı bilmeden, devlet makamları arasındaki görev taksimatıyla ilgili ne olduğuyla ilgili bırakın bilgi sahibi olmayı fikir sahibi olmadan, "acil kamulaştırma" ile ilgili Mudanya encümeninde bir karar almaya çalışmak, kendini Bakanlar Kurulu yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı yerine koymak anlamına gelir. Ki, bu da vatandaşın gözünde komik duruma düşülmesine neden olur.

O yüzden bu konu yerel belediyenin şovu haline dönüştüğü içinde, bu işe, tarihe, kültüre gönül vermiş olan hiç kimsede mevcut belediye başkanının ardından gitmiyor. Bundan önceki mecliste, mevcut AVM'ye giden alt yolun kapatılması konusunu gündem maddesi olarak getirmeye çalıştılar. Olabilecek tepkiler göz önüne alındı ve komisyona havale edildi. Orası Mudanya'nın dolgu alanı olarak bilinen yer. Pazarın olduğu yer. Binlerce, on binlerce kişinin haftanın iki günü alışveriş yaptığı yer. Oraları trafiğe kapatmaya çalışmak abesle iştigal. Zaten trafik sorunu var. Ruhsatı verilmiş bir yer. Bundan sonraki süreci hep birlikte değerlendireceğiz.

"MUDANYA'YA HİZMETİ DÜŞÜNEN..."

Seçim sürecine ilişkin Ak Parti'nin çalışma takvimi de önümüzdeki günlerde netleşecek. Şu anda yerelde çalışmaları nasıl gidiyor?

Biz Ak Parti ailesi olarak, bir seçim bittiğinin ertesi günü diğer seçim çalışmalarına başlayan bir teşkilatız. Sandık kurullarımız, mahalle yönetimlerimiz tüm teşkilatla birlikte çalışmalarımız, yarın seçim olacakmış gibi hazır durumda. Mudanya'nın tüm sorunlarını çözebilme imkanı, Büyükşehir Belediyesi ve merkezi hükümetle birlikte yapılabileceği yönünde. Bu sorunlarını çözebilecek tek siyasi hareketin ise, Mudanya'nın yerel belediyesinin Ak Parti ile buluşmasıdır. 2019 stratejimizi ona göre kurduk. Mudanya'ya hizmet etmeyi düşünen, siyasete gönül veren, bizim üyemiz yada olmayan herkesi Ak Parti çatısı altında siyaset yapmaya davet ediyoruz. Kapımız; gönlümüzle, kalbimizle, ülkesini, bayrağını seven herkese açık.

"KAYBETTİĞİMİZ DÖNEMDE BİLE BU DÖNEMİN 15 KATI FAZLA İŞ YAPTIK"

Sorunların çözümü noktasında yereli, merkezi hükümetle birleştirmekten yanasınız.. 2009-2014 hizmet döneminde Mudanya'da Ak Parti işbaşındaydı, iktidardı ancak 2014'te kaybettiniz. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz bunların analizini yaptık. Tüm olumsuzluklara rağmen, şu andaki mevcut belediyenin 4,5 yıldaki başarısızlıklarını gördükten sonra, seçimi kaybettiğimiz dönemde bile şu anda yapılanın 15 katı daha fazla iş yapmış durumdayız. Örneğin Mudanya Yeni Mahalle'deki kültür merkezinin iki defa kendi partisinin genel başkanına açtırmış bir yerel belediye başkanı var. Onu Ak Parti belediyesi yaptı! Orada planlanan kültür merkezi, sağlık ocağı ve üst katının belki bir mescit haline getirilmesiydi. Ancak öyle yapılmadı. Halen de rantabl kullanılamıyor. Bu dönemde yapılan bir iki tane avuç içi park haricinde yapılmış hiçbir şey yok. Onun için seçim kaybettiğimiz dönemdeki süre bile, mevcut bu başarısız belediyeden çok çok daha iyi durumdaydı. Bunu sadece ben değil, tüm Mudanya söylüyor.

 

Yani bu süreç elimizi kuvvetlendiriyor diyorsunuz...

İyi ki öyle. Neye el atsalar ya yıktılar, ya döktüler. Zaman çabuk geçiyor, söylenilen lafların arkasında durmak gerekiyor. Bütün imkansızlıklarla, dar bütçelerle yapılmış Güzelyalı'da bir mini çarşı esnafı vardı. Esnaf mağdur edildi! Güney Marmara'nın en güzel yeri olan Yıldıztepe'de gösterilen ve planlanan projede, şimdi yapılan yanlış imalat nedeniyle çöküp heyelana neden olan bir istinat duvarı ucubesi var. Orada bizim gördüğümüz vatandaşa dokunabilen herhangi bir icraatı yok belediyenin. Hatta Eşkel'den Altıntaş'a kadar olan her kurumla, her sivil toplum kuruluşuyla, kendi meclis üyeleriyle ve kendi partilileriyle dahi kavgalı bir belediye ve yönetimi var Mudanya'da. Onun için biz 2019 seçimlerinden son derece ümitliyiz.

 

Peki ama Başkan Türkyılmaz'ın seçim taahhütlerini meclis toplantılarında grup sözcüsünüz de dile getiriyor. Kendisi de her cevabında; görev süresinin 5 yıl kaldığını, hatta gününü, ayını ve saatini de ekleyerek söylüyor. Bu yorumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu vatandaşın kararına ipotek koyma anlamına gelir. Demokraside bunun çok yeri yok. Ben bu koltuğa oturdum, çok sevdim, burada egomu tatmin ediyorum diyerek kendinize bir süre belirlemeniz çok doğru değil. Bununla ilgili kararı vatandaşlarımız verecektir.

"MUDANYA İLE DERTLENMEK GEREK"

2019 yılı ve yeni 5 yıllık hizmet dönemi içerisinde nasıl bir Mudanya hedefliyorsunuz?

Mudanya tüm herkesin söylediği gibi çok bakımsız ve de kötü görünüyor. Çöpleri toplanamayan, vatandaşın huzur içinde olmadığı, herkesin birbiriyle aynı siyasi görüşte olsa bile kişisel egolar nedeniyle gergin olduğu bir ortam var. Mudanya'nın pırıl pırıl, ışıl ışıl olması lazım. Bunun için ne paraya, ne merkezi hükümete hiçbir şeye gerek yok! Biraz dertlenmek, biraz mesai harcamak, kendinizle birlikte çalışan ekibinizle uyum içinde olmak, gece Yıldıztepe'ye doğru çıkıp, Halitpaşa'nın arkasından dolaşarak oralarda çöken istinat duvarlarının neden yapılamadığını sorgulamak gerek. Mudanya'yla dertlenmek lazım. Planlarının doğru düzgün yapılması lazım. Maalesef bu dönemde olmadı. Mudanya Belediyesi'nde 600 civarında çalışan var. Ciddi bir makine parkuru var.  Arazi yollarını bir yıl içerisinde stabilize hale getireceğiz demişlerdi. Bırakın stabilize hale getirmeyi, traktör gidemiyor şu an o yollarda. Biz şu konuda vicdanen rahatız. Mudanya'nın merkez 11 mahallesi haricinde 36 mahallesinin ulaşımıyla ilgili sorununu çözdük, genişletme çalışmalarını yaptık. Sıcak asfaltla tanıştırdık. Burnumuzun dibindeki Yörükali ve Işıklı mahallelerinde neden doğalgaz yok diye kendi kendimizi yiyorduk. Bu mahallelere doğalgaz ulaştı. Okullarda yerel belediyenin hizmetlileri vardı. Baktık ki bu hizmetliler geri çekildi. Sağolsun Eski Çalışma Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu'na sorunu ilettiğimizde İş-Kur üzerinden üç yıl önce 30 kişi, geçen sene 39 kişi, bu yıl da 55 vatandaşımızı okulların temizliğiyle görevlendirdik. İş ve istihdam konusundaki ciddi talepler karşısında, sanayi bölgesindeki bir çok fabrikaya, 'hangi partiye oy verdin' diye dahi sormadan yüzlerce kardeşimizin istihdamını sağladık. Gençlerimizin sporla buluşmasını sağlayacak  tesislerimizle ilgili sıkıntılarımız var.  Sporun yanında gençlerimizin kültür ve sanatla önümüzdeki dönemde bir araya gelmesini çok arzu ediyoruz. Mudanya'nın muhakkak bir Gençlik Merkezi'ne ihtiyacı var. Bununla ilgili yönergemizi bile hazırladık ama yapma imkanımız olmadı. Biz çıtayı çok yükseğe konumlandırmaya çalışıyoruz. Mudanya'ya gönül belediyeciliğini ve hizmet belediyeciliğini getirmeyi düşünüyoruz.

"GENEL MERKEZ NASIL KARAR VERİRSE..."

Peki, Belediye Başkanlığı'na aday mısınız?

Bizde adaylık kişinin kendi isteğiyle olmaz. Böyle bir iddianın içinde olmak, Ak Parti'yi anlayamamaktır. Ben daha önce Bursa'da Devlet Hastanesi'nde başhekim yardımcısıyken Ak Parti İl yönetimine girdim. Orada çalışırken, Mudanya'da bir ihtiyaç olduğu söylendi ve burada görevlendirildik. Bizim liderimizin de söylediği bir tane fazla oyu kimle alabileceksek, bizim adayımız o olacak. Ben şu an Mudanya ilçesinin teşkilat başkanıyım. Biz Ak Parti çatısı altında siyaset yapmayı düşünen, belediye başkanı olmayı düşünen herkese eşit mesafedeyiz. Bizimle ilgili kararı Genel Merkez nasıl karar verirse biz o noktadayız. Bu süreçte belki onlarca aday adayı arkadaşımız olacak, biri aday gösterilecek. Hepimiz o adayın arkasında sormadan, sorgulamadan en sevdiğimiz kişi adaymış gibi çalışma zorunluluğumuz var. Bu konuda vatandaşa rağmen hiçbir şey ne yaparız, ne de düşünürüz.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Mudanya'ya ve demokrasiye yakışır, centilmence bir seçim süreci geçirmeyi arzu ediyoruz. Bunun için tüm teşkilat olarak maksimum özeni ve özveriyi göstereceğiz. Hem başkan adayımız, hem de meclis üyesi adaylarımızla birlikte 2019 yılında, 31 Mart gecesi Mudanya'yı, Ak Parti belediyeciliğiyle buluşturmak için yoğun çaba sarf edeceğiz.

Röportaj: Yavuz GERÇEKÇİRöportaj  KATEGORiSiNDEN HABERLER

İşitme cihazlarında devlet katkısı

İşitme cihazlarında devlet katkısı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işitme sorunu yaşayanlarla ilgili uzun zamandır önemli bir uygulamayı sürdürüyor. Mud...

Devir profesyonel yönetim devri

Devir profesyonel yönetim devri Son zamanların öne çıkan mesleklerinden biri olarak Mudanya'da profesyonel site ve bina yöneticiliği anlayışınd...

Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya

Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya Cumhur İttifakı Mudanya Belediye Başkan Adayı Dr. Ahmet Murat Ünal, eşi Nazlıgül Ünal ile birlikte 14 Şubat Sevgili...

Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı

Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı Dünyanın en güzel yeri dediği Mudanya’da başkanlık görevinde geride bıraktığı yılları değerlendiren Hayri Türkyılma...

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız "Mudanya'da bizi büyütenlere, bizimle beraber yürüyenlere, göz göze gelenlere ve el verenlere bizim borcumuz va...

Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı

Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili dev bilgi bankaları hazırlayarak kullanıma sunan ve milyonlarca kişinin ü...

Borsa değeri yükselen partiyiz

Borsa değeri yükselen partiyiz MUDANYA Gazetesi yazarı hukukçu M. Metin Sezgin, aynı mahallede büyüyen ve akrabalık bağı olan İYİ Parti Genel Başk...

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim Belki Mudanyalıların bir kısmında soyadından dolayı çağrışım yapabilecek, ama bir kısmına da pek tanıdık gelmeyen İ...

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Fransa'da Strasbourg ve Paris VIII üniversitelerinde felsefe ve ede...
600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci