MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı

Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili dev bilgi bankaları hazırlayarak kullanıma sunan ve milyonlarca kişinin ücretsiz yararlandığı çalışmaları yapan Mudanyalı işadamı Orhan Samast ile Atatürk çalışmaları hakkında Mudanya’da sohbet ettik. 

İnteraktif CD-Rom'ların yanı sıra internette hazırladığı kaynak sitelerle tarih sahnesinde tertemiz bir medeniyete sahip olan Türk Milleti'nin evlatlarına, geçmişini en iyi şekilde öğrenmesine olanak sağlayan Samast, teknolojinin imkanlarından daha fazla yararlanılması gerektiğini söyledi. Samast, "Bu konuda kurumlara çok büyük iş düşüyor" dedi.

 

Orhan Bey, Mudanyalılar sizi düzenlediğiniz “Şükrü Çavuş’u Anma Programları”ndan biliyor. Sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

1976 yılında Mudanya’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Mudanya’da tamamladım. Üniversite için Ankara’ya gittim ve Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nden mezun oldum. Atatürk tarafından 1935’te kurulan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Ankara Üniversitesi’nin fakülte olarak ilk birimi ve adının da bizzat Atatürk tarafından belirlenmiş olması, mezun olduğum fakülteyi daha da kıymetli yapıyor. Bir yandan üniversitede okurken, diğer taraftan özel sektörde bilişim ve teknoloji alanında çalışmaya başladım. Üniversitede 3. sınıftayken internetteki bilgi boşluğunu doldurmak için "bilgi bankaları" kurma ihtiyacı doğdu. Bunlardan birisi de Atatürk Bilgi Bankası'ydı. Şuanda Bursa, Ankara, İstanbul, Balıkesir gibi bazı şehirlerde bilişim sektöründe ticaretle uğraşıyorum.

 

Peki, Atatürk Bilgi Bankası nasıl oluştu? Atatürk ile ilgili hangi çalışmaları yaptınız?

Gençlerin, özellikle eğitimine yeni başlayan öğrencilerin Atatürk hakkında bilgileri doğru bir şekilde, güvenilir kaynaklardan ve istediği anda edinebilmesinin en kolay yolu internet olduğundan Atatürk Bilgi Bankası’nı internette kurduk. www.Ataturk.net adresinde İmparatorluğun Çöküşünden, Cumhuriyet Yıllarına kadar olan dönemi bölümler haline getirdik. Bildiğiniz gibi Atatürk, gençliğe çok büyük önem veriyordu. Büyük Nutuk'un sonunu “Ey Türk Gençliği!” diye başlayan ünlü hitabesiyle bitirmiştir. Hitabenin son paragrafında gençliğin sadece kendi zamanında yaşayanlar olmadığını, onların bütün gelecek nesillerimiz olduğunu ifade eder ve “Ey Türk İstikbalinin Evlâdı!” hitabını kullanır. Bu hitap, hepimizi kapsadığından Türk tarihini ve onun en değerli liderlerinden Atatürk’ü tanıtmak ve değerlerini anlatmak önemli bir sorumluluk olarak karşımıza çıkmıştı. İnternette bilgi bankası oluştururken hazırladığımız bilgi ve belgeleri CD-ROM haline de getirdik.

 

Atatürk Bilgi Bankası’nda neler yer alıyor?

Atatürk’ün doğumundan vefatına kadar olan dönemi en ayrıntılı şekilde "Atatürk Bizimle" isimli bir bölümde yayımladık. Bu bölümde Atatürk’ün hayatı, silah arkadaşları, kurduğu kurumlar, sevdiği şarkılar ve vasiyeti dahil çok sayıda bölüm yer alıyor. Tabii Atatürk’ü tanımak ve anlamak için Osmanlı Devleti'nin çöküş yıllarındaki olayları, Çanakkale Savaşlarını ve Milli Mücadele dönemini iyi incelemek gerekiyordu. Bu dönemlere ait önemli bilgileri de bilgi bankasına yükledik. Kısa sürede yüz binlerce kişi, bilgi bankasına giriş yaptı. Zamanla milyonlarca kişi bu bilgi bankasından yararlandı. 

 

Atatürk’le ilgili hakaretler basına yansıyor. Bunlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Yavuz Bey, Atatürk’e hakaret Türk Milletine hakarettir. Hakaret edenler ya Atatürk’ü tam olarak tanımıyordur ya da bilinçli olarak toplumda tepki oluşturarak ülke enerjisini bu tip olaylar üzerinden azaltmak istiyordur. Milli Mücadele döneminde Atatürk ile ilgili çıkarılan olumsuz söylentiler nasıl ülkenin gücünü azaltmaya yönelikse bugün de benzer girişimler oluyor. Atatürk, dünyaca saygı duyulan çok önemli bir lider. Türkler tarih boyunca içinden önemli liderler çıkardı. Bu sebeple tarih sahnesinde Türkler hep vardı ve var olmaya devam edecektir. Bize düşen ise her dönem Türk Milletine hizmet eden liderlerine sahip çıkmaktır.     

 

Bilgi Bankası hazırlanırken hangi kurumlarla işbirliği yaptınız?

Bu çalışmamız için çok sayıda kurum arşivlerini bizlere açtı. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Milli Kütüphane, Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir Komutanlığı gibi çok sayıda kurum ve kuruluşların arşivlerinden yararlandık. Proje sırasında çok sayıda profesör ve öğretim görevlisinden danışmanlık aldık. Bu esnada Çanakkale Savaşları (canakkale.gen.tr) ve Osmanlı Tarihi (osmanli700.gen.tr) için ayrı internet siteleri oluşturduk. Tarihimiz çok zengin… Gurur duyacağımız bir geçmişimiz var. Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve şehitlerimize çok şey borçluyuz. Onlar bizim için ölümsüzdür.

 

Sizce Atatürk ile ilgili çalışmalar yeterli mi?

Atatürk konusunda en önemli çalışmaları Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı kurumları yapıyor. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi ve Atatürk Araştırma Merkezi'nden oluşan bu yüksek kurum, teknoloji alanına daha yoğunlaşıp ürettiği içerikleri tam metin olarak her kesimle paylaşmalı. Atatürk’ün “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır” sözü tarihin ve tarihteki liderlerimizin ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Tarih sahnesinde tertemiz bir medeniyete sahip olan Türk Milleti’nin evlatlarının geçmişini en iyi şekilde öğrenmesi için kurumlarımıza çok büyük iş düşüyor. Bunun için teknolojinin imkanlarından daha fazla yararlanmamız lazım.

 

Söyleşimizi Mudanya ile bitirelim. Mudanyalı kahraman Şehit Şükrü Çavuş'u anma törenlerine 2010 yılında başladınız ve her yıl katılıyorsunuz. Neler söylemek istersiniz?

Mudanyalı Şehit Şükrü Çavuş çok büyük bir kahraman. Ona layıkıyla hürmet etmeli ve sevgimizi göstermeliyiz. Şükrü Çavuş anma törenlerinin daha geniş katılımlı şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mudanya'ya her gelen kişiye Şükrü Çavuş'u anlatmak için broşürler yapmalıyız. Bana göre iskelenin adı da Şükrü Çavuş olmalı. Mudanya, ilçe olarak, kahraman Şükrü Çavuş'un şehadetinin yıldönümü olan 25 Haziran haftasını da "Şükrü Çavuş Haftası" ilan ederek, öncesinde okullarda resim ve şiir yarışmaları yapılmalı. Mudanya'nın işgali sırasında kahraman ordumuza kıymetli yardımlar yaparken şehit düşen Şükrü Çavuş'un da aralarında olduğu 9 şehidimiz için ilçe girişindeki Cumhuriyet Alanı'nda yer alan Şehitlik Anıtı da yeniden düzenlenmelidir. Yapılacak çok şeyler var. Bunların Mudanya Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projeleri ile gerçekleştirmesi gerek. Mudanya için tüm konularda işbirliği yapılmasından yanayım. Çağımızın gelişimdeki en önemli unsuru işbirliği. Siyasi kavgaları bir kenara bırakıp işbirliği yapmak gerekiyor. Şehitlere saygının gereği bunun yapılması lazım.

Biliyorsunuz aynı zamanda Göynüklü Derneği’nin başkanlığını yapıyorum. Biz Göynüklü’de, derneğimiz, muhtarlığımız ve mahalle sakinlerimizle işbirliği içerisinde çalışmalar yapıyoruz. İşbirliğinin çalışmalara nasıl olumlu ivme kattığını görüyoruz.  

 

Çalışmalarınız ve tarihe olan katkılarınız için teşekkür ederiz.

Ben de size çok teşekkür ederim. Tarih boyunca milletimize hizmet etmiş olan tüm liderlerimizi, Atatürk ve silah arkadaşlarını, ülkemiz için canlarını ortaya tüm şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha rahmetle anıyorum. Onlara minnet borçluyuz. Terörle mücadele eden kahramanlarımıza da şükranlarımızı sunuyorum. Dualarımız onlarla.

Röportaj: Yavuz GERÇEKÇİRöportaj  KATEGORiSiNDEN HABERLER

Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya

Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya Cumhur İttifakı Mudanya Belediye Başkan Adayı Dr. Ahmet Murat Ünal, eşi Nazlıgül Ünal ile birlikte 14 Şubat Sevgili...

Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı

Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı Dünyanın en güzel yeri dediği Mudanya’da başkanlık görevinde geride bıraktığı yılları değerlendiren Hayri Türkyılma...

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız "Mudanya'da bizi büyütenlere, bizimle beraber yürüyenlere, göz göze gelenlere ve el verenlere bizim borcumuz va...

Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz

Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı'na önce atamayla, ardından seçimle gelerek 30 ayını geride bırakan İlçe Başkan...

Borsa değeri yükselen partiyiz

Borsa değeri yükselen partiyiz MUDANYA Gazetesi yazarı hukukçu M. Metin Sezgin, aynı mahallede büyüyen ve akrabalık bağı olan İYİ Parti Genel Başk...

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim Belki Mudanyalıların bir kısmında soyadından dolayı çağrışım yapabilecek, ama bir kısmına da pek tanıdık gelmeyen İ...

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Fransa'da Strasbourg ve Paris VIII üniversitelerinde felsefe ve ede...

Yatırımların önünü 'enerji' açar

Yatırımların önünü 'enerji' açar Kamil Gökhan Bozkurt : “Yüzde 25-30’lara atık yakıt kullanımı için çaba harcıyoruz”

Nuh Çimento'dan 600 milyon liralık yatırım hedefi

Nuh Çimento'dan 600 milyon liralık yatırım hedefi Yapı endüstrisinde çimento, hazır beton, kireç, gaz beton, alüminyum pasta üretimi yapan Nuh Çimento, önümüzdeki 5 ...
Yavuz Başar Yavuz Başar
Öldük öldük dirildik
Perihan Dirican Perihan Dirican
Anayım işte!
Volkan Biçer Volkan Biçer
DASK - Doğal Afet Sigortası (2)
Efraim Pala Efraim Pala
Doğal afetleri yine unuttuk!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İstesen de istemem
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan?!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (8)
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ne oldum deme...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci