MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, 30 Mart Yerel Seçimleri’nde yüzde 41,1 oy oranıyla başkan seçildiğinde Mudanya; çeyrek asır sonra sosyal demokrat bir partinin iktidarıyla yeniden tanışmıştı. Kültürden sanata, sosyal belediyecilik örneklerinden turizme her alanda onlarca projeyi söz verdiği gibi hayata geçirdiğini kaydeden Başkan Türkyılmaz, 30 yılda yapılmayan hizmeti 5 yıl süresince Mudanyalılarla buluşturduklarını belirtirken, “Şimdi geçtiğimiz dönem boyunca ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanıdır” diyor.

Aldığı hizmet ve yatırımların yanı sıra yönetim biçimiyle de Türkiye’de örnek belediyeciliğin adresi Mudanya… 

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, 30 Mart Yerel Seçimleri’nde yüzde 41,1 oy oranıyla başkan seçildiğinde Mudanya; çeyrek asır sonra sosyal demokrat bir partinin iktidarıyla yeniden tanışmıştı.

“Dünyanın en güzel yeri” dediği Mudanya’da başkanlık görevinde geride bıraktığı yılları değerlendiren Hayri Türkyılmaz, 30 yılda yapılmayan hizmeti 5 yıl süresince Mudanyalılarla buluşturduklarını söylüyor.

30 Mart 2014’te Mudanyalılara iki dönemde 100 projeyi hayata geçireceğinin sözünü verdiğini hatırlatan Türkyılmaz, ikinci dönemi için yola çıkarken, “Hedefim 100 projeyi tamamlamak, 2019’da kaldığımız yerden hizmete devam” diyor. 

Kültürden sanata, sosyal belediyecilik örneklerinden turizme her alanda onlarca projeyi söz verdiği gibi hayata geçirdiğini belirten Başkan Türkyılmaz, “Yaklaşık 5 yıldır ilk günkü heyecanla Mudanya'mız için çalışıyoruz. Daima mazeret değil, iş ürettik. Artık herkes biliyor ki bizim Mudanya'mızın menfaatleri için göze alamayacağımız hiçbir şey yok. Yine hemşehrilerimin desteği, Allah'ın izniyle Mart'ın sonunda Mudanya'mızın baharı yeniden devam edecek. Geçtiğimiz dönem boyunca ektiğimiz tohumların meyvelerini önümüzdeki dönemde hep birlikte toplayacağız. Barışın ve Kardeşliğin Başkenti’ne yakışır hizmetler üretmeye, Ata’mızın izinde hiç durmadan, yorulmadan yürümeye, Cumhuriyetimizin tüm değerlerinin özgürce yaşandığı Mudanya’mızla gurur duymaya devam edeceğiz. Bizimle Mudanya emin ellerde. Temiz, dürüst, ahlaklı ve hizmet odaklı belediyecilikle, yeniden Mudanya kazanacak” dedi.

 

HAYATA GEÇİRDİKLERİMİZ

* Temiz Başkan, Temiz Belediye, Temiz Mudanya 

Kasasında 169 bin lira bulunan, 30 milyon lirayı aşkın borcu olan bir belediyeden, bugüne kadar çalışanlarının maaşlarını aksatmamış, hizmet aldığı esnaf ve firmaların alacağını geciktirmemiş bir belediye yönetimiyle anılıyoruz. Belediyemizin 2019 yılı bütçesini ise 105 milyon 270 TL olarak açıkladık.

 

* Proje demokrasisi 

Gerçekleştirdiğimiz tüm projeleri öncelikle Mudanyalıların onayına sunduk. Taş Mektep Restorasyon Projesi, Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi, Hal Kahveleri, mahallelerde yapılan plan değişiklikleri “Proje Demokrasisi” geleneğimizle hayata geçiriyoruz.

 

* Bir karış toprak imara açılmadı

Kentin var olan değerlerini korumak adına 30 Mart 2014 yılından bu güne Mudanya’da bir karış toprak imara açılmadı.

 

* Uğur Böceği Projesi

Hiçbir çocuk yatağına aç girmeyecek dedik. Proje kapsamında anne ve bebek sağlığına hizmet verilirken, doğum öncesi ve sonrasında düzenli kontrolleri yapılıyor. Mudanya’da doğan her bebek “Hoş geldin bebek” sürpriziyle karşılanıyor. Sadece 2018 yılında 2 bin 217 hastanın takibi yapıldı. 3 bin 142 kişiye sağlık hizmeti götürüldü. Toplamda 190 kişinin akülü ve tekerlekli sandalye, çocuk ve hasta bezi ihtiyacı giderildi.

 

* Zeytin Dalı Projesi

Proje kapsamında 20 bin evde tarama yapıldı, 2 bin 500 kişiye kayıt oluşturuldu. Yalnızca 2018 yılında ilçe genelinde 2 bin 217 kişiye gıda yardımı yapıldı. 725 kişiye kuaförlük hizmeti, 156 kişiye ev eşyası, 27 ev temizliği, 582 öğrenciye kırtasiye ve 133 çocuğa kıyafet yardımı, 283 aileye 100 bin ton kömür dağıtımı yapıldı. 341 yeni ihtiyaç sahibi aile tespit edildi.

 

* Emekli Dayanışma Evi

Emeklileri yaşama bağlayacak sosyal proje kapsamında Emekli Dayanışma Evi’ni kurduk.

 

* Toprağın bereketi hakça paylaşılıyor

Belediyeye ait alanlarda park ve yol kenarlarındaki ağaçlarda yetişen zeytinler toplanarak önce zeytinyağı haline getiriliyor, ardından da Mudanya’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılıyor.

 

* Kültür ve sanatın kenti

Mütareke görüşmelerine evsahipliği yaparak Cumhuriyet tarihinin çok önemli bir dönemecine tanıklık eden Mudanya’da aynı heyecan her yıl belediyenin düzenlediği etkinliklerle yaşanıyor. Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı her 11 Ekim’de birçok etkinlik gerçekleştirilirken, bunun yanı sıra tüm milli bayramlarda, özel günlerde ve yaz-kış sezonunda tiyatro, konser, söyleşi ve imza günleriyle pek çok şair, yazar, akademisyen, müzisyen ücretsiz olarak Mudanyalılarla buluşuyor. Hobi Sanat Atölyeleri kursiyerlerimiz sanata dönüştürdükleri ürünlerini pek çok etkinlikte sergileme imkanı buluyor. Bağbuzumu, İncir, Zeytin ve Lezzet, Süt şenlikleriyle Mudanya’nın tarımsal değerleri tanıtılırken, üreticiye de destek sağlanıyor.

 

* Her mahalleye park, halısaha ve ortak yaşam alanı

Dört yıllık hizmet döneminde çocuk ve yetişkinlere yönelik çok sayıda olanaklar sunuldu.

35 mahallede 264 ortak kullanım malzemesi, 47 yeni park yapımı ve yenilemesi, 16 yeni halı saha, basketbol ve tenis sahası yapıldı.

* Mini Çarşı Projesi

Güzelyalı Mahallesi’nin sembolü haline gelen “Eski Mini Çarşı” (27 dükkan) yenilenirken, “Yeni Mini Çarşı” (24 dükkan) da hayata geçirildi, üreten kadınlara destek sağlandı.

* Arnavutköy Balıkçı Barınağı Yenileme Projesi

Limanın elektrik, su, aydınlatma çalışmaları yapıldı. Barınak içerisinde 4 adet su ve 4 adet elektrik çıkışlı 22 adet servis kutusu, 15 tonluk su deposu ve hidrofor sistemi yerleştirilirken, 500 tekne ve yat kapasiteli barınak, kaliteli ve güvenli hale getirildi.

 

* Yeni Mahalle Kültür, Sanat, Gençlik ve Spor Merkezi

Sosyal aktivitelerin, sportif faaliyetler ve kursların yapıldığı merkezde hobi ve sanat atölyeleri, kadın dayanışma evi, öğrenci etüt evi, kütüphane, sergi alanı ve spor salonu bulunuyor. Tüm etkinlikler yetişkin ve çocuklara ücretsiz olarak sunuluyor. Geçtiğimiz 2017 yılında ise farklı branşlarda açılan kurslarımızda 7’den 70’e 770 kişi eğitim almıştı.

Yalnızca 2018 yılında resim bölümünde 70, ahşap boyama bölümünde 21, filografi bölümünde 21 kişi eğitim gördü. Halk dansları grubunda 104, modern dans grubunda 80, zumba grubunda 144 kişiye eğitim verildi. Müzik grubunda 60, gitar kursunda 25, ritim grubunda 72 kişi eğitim gördü.

 

* Spora ve sporcuya destek

Mudanya’da sporu her birey için ulaşılabilir kıldık. Yaz ve kış dönemlerinde çocuklarımızın fiziksel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla ücretsiz eğitimlere imza attık. 2018 Yılı Mütareke Spor Oyunları kapsamında toplam 8 dalda  2 bin sporcu karşılaşmalara katıldı.  Belediyemize ait bulunan açık basketbol sahalarının saha çizim ve boyama işleri yaptırılıp kullanıma hazır hale getirildi. Yalnızca 2018 yılında 115 çocuğa step – aerobik, 270 öğrenciye basketbol eğitimi, 210 öğrenciye futbol eğitimi, Yörük Yenicesi’nde 60 öğrenciye futbol eğitimi verildi.

 

* Her mahalleye Atatürk büstü

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasını Mudanya’nın her mahallesine taşıyabilmek için Her mahalleye bir Atatürk büstü yerleştirdik.

 

* Ulaştıran belediye

İlçedeki artan nüfusla birlikte ulaşımın daha sağlıklı yapılabilmesi için 2014-2018 yılları arasında altyapıya da önem verdik. Fen İşleri Müdürlüğü’müzün çalışmalarıyla bu hedef doğrultusunda; 2014-2018 yılları arasında 21 bin 642 metrekare tretuvar, 137 kilometre imar yolu açma, 51 bin ton asfalt çalışması, 154 bin 618 metrekare beton parke çalışması yapıldı.

 

* Cumhuriyet Parkı Projesi 

Mudanya’nın 10 dönümlük en büyük parkı, Bademli Mahallesi’nde hayata geçirildi.

 

* Mütareke Meydanı- İsmet İnönü Parkı ve Girit Mahallesi Yenileme Projesi 

Mudanya Mütareke Meydanı, Mudanya Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek yeni bir görünüme kavuşturuldu. Mübadeleden önce Rum halkının yaşadığı ve büyük oranda korunmuş, ilçenin tarihsel merkezi konumunda bulunan Mütareke Evi Müzesi ve çevresinden oluşan bu bölge, tamamen yayalaştırıldı. Yenileme çalışması çerçevesinde Mütareke Müzesi'nin karşısında bulunan İsmet İnönü Anıtı'nı da içine alan bölge, dev bir meydan haline getirildi.

 

* ATAPARK Projesi 

Mudanya, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan Ata Park ile yeni bir simgeye kavuştu. Parka, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 360 dereceden yansıtılan siluetinin anıtı yapıldı, Atatürk görselinin tabanında ise Türk Bayrağı oluşturuldu. Parkta ayrıca Atatürk’ün sözlerinin yazılı bulunduğu banklar yerleştirildi.

 

* Tirilye Atatürk Parkı 

Tirilye Atatürk Parkı yepyeni bir görünüme kavuştu. Toplamda 410 metrekare yeşil alan, 470 metrekare sert zemin olarak tasarlanan parkta, yeni bir Atatürk heykeli, dinlenme ve oturma alanları yer alıyor.

 

* Ödüllü Belediyecilik 

Mudanya 4 yıllık dönemde, ödüllü belediyecilik kavramıyla tanıştı.

-Zeytin Dalı Projesi - Marmara Belediyeler Birliği Altın Karınca Belediyecilik Ödülü

- Barış Sembolü -Guinnes Rekorlar Kitabı

-Besleme Odağı Projesi- Sağlıklı Kentler Birliği “Sağlıklı Çevre” ödülü

-Taş Mektep Restorasyon Projesi ile Mütareke Meydanı, Girit Sokağı Projesi- Tarihi Kentler Birliği “Proje” Ödülü

-Taş Mektep Restorasyonu Projesi ile Mütareke Meydanı, Girit Sokağı Uygulama Projesi – Tarihi Kentler Birliği “Uygulama” Ödülü 

-Taş Mektep Restorasyon Projesi, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM)  “Tarih” Ödülü

-Myrleia Antik Kenti’ni koruma ve geleceğe taşıma yönünde attığımız adımlarla da Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin 2018 yılı ödüllerinde “Kent Savunması” kategorisinde ödüle değer görüldük.

 

Başkan Türkyılmaz, kenti geleceğe taşıyacak projeleri ise önümüzdeki süreçte hayata geçireceklerinin altını çizdi.

DEVAM EDEN PROJELER

* Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi

Çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 

* Zübeyde Ana Çocuk Akademisi

Türkiye'nin en büyük kreş ve anaokullarından biri olan proje,

2019 yılı başında tamamlanacak.

* Taş Mektep Restorasyon Projesi

2019 yılında tamamlanacak.

* Mudanya Hal Kahveleri Projesi

Projesi hazırlanmış olup, Anıtlar Kurulu'ndan onay beklenmektedir.

* Myrleia Antik Kenti Arkeopark Projesi

Ziyarete açılmak üzere Kültür Bakanlığı ile protokol aşamasında.

* Mürsel Yaşam Parkı Projesi

Mürsel Mahallesi'ndeki proje 2019 yılı başında tamamlanacak.

* Güzelyalı Atatürk Parkı 2. Etap Projesi

Güzelyalı'da bulunan Atatürk Parkı'nın ikinci etap çalışmalarına başladık.

* Çocuk Meyve Ormanı

Çağrışan’da belediyeye ait arazide hayata geçirilecek.

* Öğrenci Etüt Evi

Siteler Mahallesi'nde çalışmaları tamamlanan etüt merkezi, kitaplarla donatıldıktan sonra törenle hizmete açılacak.Röportaj  KATEGORiSiNDEN HABERLER

İşitme cihazlarında devlet katkısı

İşitme cihazlarında devlet katkısı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işitme sorunu yaşayanlarla ilgili uzun zamandır önemli bir uygulamayı sürdürüyor. Mud...

Devir profesyonel yönetim devri

Devir profesyonel yönetim devri Son zamanların öne çıkan mesleklerinden biri olarak Mudanya'da profesyonel site ve bina yöneticiliği anlayışınd...

Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya

Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya Cumhur İttifakı Mudanya Belediye Başkan Adayı Dr. Ahmet Murat Ünal, eşi Nazlıgül Ünal ile birlikte 14 Şubat Sevgili...

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız "Mudanya'da bizi büyütenlere, bizimle beraber yürüyenlere, göz göze gelenlere ve el verenlere bizim borcumuz va...

Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı

Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili dev bilgi bankaları hazırlayarak kullanıma sunan ve milyonlarca kişinin ü...

Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz

Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı'na önce atamayla, ardından seçimle gelerek 30 ayını geride bırakan İlçe Başkan...

Borsa değeri yükselen partiyiz

Borsa değeri yükselen partiyiz MUDANYA Gazetesi yazarı hukukçu M. Metin Sezgin, aynı mahallede büyüyen ve akrabalık bağı olan İYİ Parti Genel Başk...

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim Belki Mudanyalıların bir kısmında soyadından dolayı çağrışım yapabilecek, ama bir kısmına da pek tanıdık gelmeyen İ...

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Fransa'da Strasbourg ve Paris VIII üniversitelerinde felsefe ve ede...
600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci