MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya

Kırmızının, aşkın ve tutkunun günü olarak bilinen "14 Şubat Sevgililer Günü", birbirini seven aşıklar için yaşanacak en güzel günlerdendir... Sevgililer Günü için sorularımızı samimi bir ortamda içtenlikle yanıtlayan Cumhur İttifakı Mudanya Belediye Başkan adayı Dr. Ahmet Murat Ünal ve Nazlıgül Ünal çifti, kendi alanlarında çok başarılı birer profesyonel olmalarının yanı sıra mutlu birliktelikleri olan bir evliliğe de sahip. Başkan adayı Dr. Ünal, çocukluğunu ve Mudanya aşkını anlatırken, eşi Nazlıgül Ünal ise gerçek aşkını anlattı.


Röportaj:
Yavuz GERÇEKÇİ / Fotoğraf: Sertan AKKAYA


Cumhur İttifakının adayı olarak Ak Parti'den Mudanya Belediye Başkan adayı olarak çıktığınız yolda, öncelikle sizi sizden tanıyalım. Dr. Ahmet Murat Ünal kimdir?

Öncelikle tüm Mudanyalı hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Yaklaşan yerel seçimlerin Mudanya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. 1965 yılında Mudanya’da doğdum. Arnavutluk’un İpek Kasabasından Mudanya’ya göç etmişiz. Mübadil torunuyum. Kumyaka’da ilköğrenimimi bitirdikten sonra orta ve lise öğrenim hayatımı Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladım. 1988 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Mecburi hizmetimi Artvin’in Damar Köyü'nde yaptıktan sonra 1991 yılında Hakkâri Çukurca’da “Gönüllü Doktor” olarak hizmet verdim. Mesleki hayatıma Bursa Muradiye Devlet Hastanesi’nde Acil Servis Hekimi ve Başhekim yardımcılığı yaparak devam ettim. 1991-2000 yılları arasında Bursa İl Sağlık Müdür Yardımcılığı ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, 2002-2006 yılları arasında da Bursa Tabip Odası Başkanlığı yaptım. 2007 yılında Demokrat Parti’den milletvekili adayı oldum. 30 Mart 2014 yılında Ak Parti’den Mudanya Belediye Başkan aday adayı oldum. Ak Parti Bursa İl Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeliği ve Tanıtım Medya Başkanlığı görevlerinde bulundum. 28 Nisan 2016-1 Aralık 2018 tarihleri arasında Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı yaptım. Ve 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Cumhur İttifakı Mudanya Belediye Başkan adayı oldum.

 1973_1978 ve 2019 yıllarında Dr. Ahmet Murat Ünal

"TAKIMI HEP BEN KURARDIM..."

Çocukluğunuz nasıldı? Küçükken Mudanya'da siyaset yapmayı hayal ettiniz mi hiç?

Her zaman söylediğim gibi çocukluğum zeytin ağaçlarının dibinde ve Allah cennetinde ağırlasın, rahmetli babam Kadri Ünal’ın yağhanesinde geçti. Zeytincilikle uğraşan bir ailenin evladıyım. Çocukken iki tutkum vardı. Futbol ve deniz. Okulum ve derslerimden kalan zamanlarda top oynardım. Deniz ve yelkenli tekne sevdalısı bir çocuktum. Bursa Yelken Kulübü’nün kurulmasında emek vermemin en önemli sebeplerinden birisi, çocukluk tutkumun yelkenli tekneler olmasıdır. Akrabalarım; yüksek tahsil yapmış mühendislerden, doktorlardan ve öğretmenlerden oluşur. İyi örnek alacağım sembol kişiler çoktu etrafımda. İnsana dokunan meslek gurupları her zaman ilgimi çekmişti. Doktor olan Mustafa amcamın tedavi ettiği ve yardımcı olduğu insanların mutluluklarını fark ettiğim gün, doktor olmaya karar verdim. Küçük yaşlarda siyasetin ne olduğuna dair bir fikri olmuyor insanın. Ama yöneticilik yapmayı tabi ki hayal ettim. Yöneticiliğe olan ilgimin en neşeli örneği de; çocukken maç yapacağımız zaman takımı hep ben kurardım. Çocuk duyarlılığı çok gerçektir. O zamanlar Kumyaka için hayal ettiklerimi, Mudanyalı hemşerilerim teveccüh gösterir ise Mudanya ve Kumyaka için gerçekleştireceğim. Çünkü çocukluk hayalleri karşılıksız, kişisel menfaatler barındırmayan ve sevgi dolu hayallerdir.


Peki! Sizinle Mudanya muradına erecek mi?

Doğup büyüdüğüm memleketimin sorunlarına ve çözüm yollarına hâkimim. Mudanyalı hemşerilerimin ne istediğini, nasıl bir Mudanya’da yaşamak arzusunda olduklarını biliyorum. Biz dersimize iyi çalıştık. Seçim çalışmaları esnasında dokunduğumuz her bir Mudanyalının gözünde heyecanı ve mutluluğu görebiliyorum. Biz bu heyecanı 31 Mart’a taşıyacağız ve 5 yıllık süre zarfında Mudanya’nın mutluluğu için çalışacağız. Mudanyalıdan aldığımız destek ve Büyükşehir ile merkezi hükümetten aldığımız güç ile… Evet, Mudanya muradına erecek.


Sloganlarınızdan biri "Hizmette aşk varsa engel yoktur" diyorsunuz. Aşkı nasıl tanımlarsınız?

İnsanın insana olan aşkından bahsediyorsanız, aşk denen olguyu tanımlamak hayli güç. Ama aşk denince zihnimde beliren bazı cümleler var. Aşk; dinlerken etkilendiğiniz eşsiz bir melodi gibidir. Sürekli dinlemek istersiniz. Bazen bir menekşe kokusunda arayıp da bulamadığınız aşkı, geçte olsa Nazlı bir Gül’de bulursunuz. Aşk; bir bencili fedakâr, umursamazı cefakâr yapar. Hizmet konusundaki beslediğimiz aşk, bir insana duyulan aşk ile birçok noktada benzeştir. Tek bir sevdamız var; Mudanya! Hizmet aşkı kişiye sorumluluklar verir. Biz gönül bağı ile bağlandığımız Mudanya’mız için tüm sorumluluklarımızın farkındayız.

 
Bu konuda Mudanya ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz? Önem verdiğiniz değerler nelerdir?

Mavisi, yeşili ile doğası tarihi ile genci, çocuğu, yaşlısı ile kadını, erkeği ile içinde yaşayan her memleketten, mezhepten ve etnik kökenden vatandaşı ile cennet Mudanya’mıza olan aşkımız için yapacağımız fedakârlıklar ve çekeceğimiz cefâlar ödüldür. Bizim için önem arz eden değerler, Mudanya’nın tüm dinamikleridir. Kültür, sanat ve spor ile ilgilenen gençlerimiz ve Mudanyalı hemşerilerimiz Mudanya’nın zenginliğidir. Yerel idare tarafından desteklenmelidir. Sivil Toplum Kuruluşları (STK), Mudanya’mızın sosyal hayatını düzenleyen ve sorunların çözümü konusunda yol gösteren en önemli etkenlerdir. İş birliği içerisinde çalışmayı arzu ettiğimiz Mudanya Kent Konseyi, hemşeri dernekleri, Aleviler Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Bademli Sevgi Barınağı, Esnaf Odası ve Engelliler Derneği gibi STK’lar Mudanya’nın değerleridir. Ve güçlendirilmelidir.


"MUDANYA'YA UYGULANAN MOBBİNGİ KALDIRACAĞIZ"

Mudanya'nın geleceğine yönelik hedefleriniz nelerdir?

Öncelikle geçtiğimiz 5 yılda oluşturulan ayrımcılığı, kırgınlıkları ve küskünlükleri bitireceğiz. İdeolojik farklılıklar bizim zenginliğimizdir. İnsanların fikirlerine değil gönüllerine değeceğiz. Biz gönül almaya geliyoruz. Seçim çalışmaları sırasında Mudanyalıdan aldığımız tepkiler çok önemli. Bu seçim kampanyası bir halk hareketi haline dönüştü. Mudanya’nın tamamına uygulanan mobbingi ortadan kaldıracağız. Kimin hangi partiyi desteklediği o kişiyi ilgilendirir. Göreve geldiğimde CHP’linin de, MHP’linin de, AK Partili’nin de kısacası tüm partililerin belediye başkanı olacağım. Önce bu tür psikolojik baskıları sonlandıracağız. Sonrasında ise trafik ve otopark sorununu çözeceğiz. Mudanya’nın değişik bölgelerine toplamda 3 bin 500 kapasiteli otoparklar yapacağız. Güney Çevre Yolu Projesini merkezi hükümetimizin gücünü kullanarak hayata geçireceğiz. Mudanya’yı kültür sanat şehri haline dönüştüreceğiz. Mudanya’yı çevresi temiz, çehresi güzel bir ilçe haline getireceğiz. Birçok projemiz var. Yakın zamanda tüm projelerimizin tanıtım toplantısını gerçekleştireceğiz.


"ORTAK AŞKIMIZ MUDANYA'YI BİRLİKTE YÖNETMEK İSTİYORUM"

Bugün aşkın ve tutkunun günü olarak bilinen 14 Şubat Sevgililer Günü. Birbirini seven âşıklar için yaşanacak en güzel günlerdendir. Sizin için de aşkınız olan Mudanya'ya, Mudanyalılara vermek istediğiniz mesajlarınızı alabilir miyiz?

Sevgili Mudanyalılar! Size, sizden biri olarak sesleniyorum. Ortak aşkımız olan Mudanya’yı, sizinle birlikte yönetmek istiyorum. Karanlık ve kasvete boğulmuş Mudanya’mızın mutlu yarınlara ulaşması için, halkın iktidarı için gelin güçbirliği yapalım. Sevginin ve kardeşliğin aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Evimiz olan güzel ilçemiz Mudanya’yı, bir aile gibi birlik ve beraberlik içerisinde, Cumhuriyetimizin 100. Yılına yakışır bir hale getirelim. Biz size sesimizi değil, sözümüzü yükseltiyoruz. Her Mudanyalı'nın gülümsemesi için 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde oylarınıza talibim.  Gelin Mudanya’yı ortak akılla birlikte yönetelim. Birlikte erişeceğimiz güzel günlerin umudu ve sevinci ile tüm Mudanyalı hemşerilerimin 14 Şubat Sevgililer Günü'nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Nazlıgül ÜNAL: "EN İYİ YAPTIĞIM SEÇİM, EVLİLİĞİM VE YAŞADIĞIM YER MUDANYA"

Nazlıgül Ünal kimdir?

Ben Ankara doğumluyum, ilk, orta, lise ve üniversite tahsilimi Ankara'da yaptım. Üniversiteyi Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı'nda okudum. Daha sonra kendime tüm şartları zorlayarak bir burs ayarladım ve Newyork'ta "Küresel Pazarlama ve İletişim" tahsilimi yaptım. İstanbul'a dönüşümde hep pazarlama ve marka alanında büyük firmalarda yönetici olarak çalıştım. 2004 yılında kız kardeşimin sahibi olduğu danışmanlık firmasında ona katılarak, yerli yabancı firmaya markalaşma ve pazarlama stratejileri alanlarında danışmanlık yaptım. Bu süreçte bir çok vakıf ve dernek ile kurumsal sosyal sorumluluk projeleri yönettim.


Hayatta iki seçimi doğru yapmak gerektiğine inanıyorum; bir eş, bir iş...  Eşiniz, Dr. Ahmet Murat Ünal ile nasıl  tanıştınız?

Hayatta en iyi yaptığım seçimlerden birisi elbette ki evliliğim ve yaşamayı seçtiğim yer Mudanya'dır. 2006 yılının yaz ayında Murat Bey ile tanışıp evlendikten sonra, artık ben de Mudanyalı oldum. Bundan çok memnunum. Tanışmamız da bir arkadaş ortamında İstanbul'da oldu ama, peşimden beni ikna etmek için epey koştu diyebilirim:)

 

Bu süreçte eşinizin en büyük destekçisi olduğunuzu biliyoruz. Özel hayat ile siyasi hayat dengesini nasıl ayarlıyorsunuz?

Bunu gerçekten, dengelemek hiç kolay değil. Özellikle evlenirken hayatınız için böyle bir planınız yoksa... Tabi ki hayatın neler getireceğini hiç bir zaman bilemiyoruz ancak ben şöyle düşünüyorum. Herkes bu dünyada seçimleri ve kendi kararları ile var. Siyasete girmek Murat Bey'in tercihiydi.   Çünkü eşim, siyaseti tamamen gönülden ve gerçekten memleketine duyduğu aşktan yapıyor. Aslında konuyu yine kendisine bağlayacağım. Çünkü dengelemeyi yapan da Murat Bey'dir. Eğer 3-4 akşam evde, yemekte olmamışsa hafta sonunu muhakkak bana ayırır.  Ama ben de bunu dengeleyeceğini bildiğimden fazla ses etmem..


Peki, bugüne özel unutamadığınız bir 14 Şubat anınız var mı?

Var tabi ki, olmaz mı? :) İstanbul Pendik'ten Yalova'ya geliyordum. O zaman İDO ve BUDO başlamamıştı. Yalova'da indiğimde uzaktan bir çocuğun elinde bir kova gül ile koştuğunu gördüm. "Yazık düşecek şimdi ne diye koşuyor" derken bir baktım koşarak bana geliyor. Nefes nefese geldi, "abla" dedi ve "Ağabeyim seni ışıklarda bekliyor,  trafikten giremedi içeri. Bu güller senin için...". Çocuğa, "Peki niye koşuyordun? Neden bu güller?" dedim.  "Geç kaldım abla! Daha bir sonraki feribota yetişeceğim. Bugün 14 Şubat..." dedi. :)

Ben unutmuştum gerçekten o günün 14 Şubat olduğunu. Ama Murat Bey unutmamış. Arabaya geldiğimde bir de Fenerbahçe logolu kocaman bir pelüş vardı ki, ben Fenerbahçeliyimdir. Biz birbirimize sürpriz yapmayı, şaşırtmayı çok severiz. Röportaj  KATEGORiSiNDEN HABERLER

İşitme cihazlarında devlet katkısı

İşitme cihazlarında devlet katkısı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işitme sorunu yaşayanlarla ilgili uzun zamandır önemli bir uygulamayı sürdürüyor. Mud...

Devir profesyonel yönetim devri

Devir profesyonel yönetim devri Son zamanların öne çıkan mesleklerinden biri olarak Mudanya'da profesyonel site ve bina yöneticiliği anlayışınd...

Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı

Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı Dünyanın en güzel yeri dediği Mudanya’da başkanlık görevinde geride bıraktığı yılları değerlendiren Hayri Türkyılma...

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız "Mudanya'da bizi büyütenlere, bizimle beraber yürüyenlere, göz göze gelenlere ve el verenlere bizim borcumuz va...

Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı

Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili dev bilgi bankaları hazırlayarak kullanıma sunan ve milyonlarca kişinin ü...

Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz

Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı'na önce atamayla, ardından seçimle gelerek 30 ayını geride bırakan İlçe Başkan...

Borsa değeri yükselen partiyiz

Borsa değeri yükselen partiyiz MUDANYA Gazetesi yazarı hukukçu M. Metin Sezgin, aynı mahallede büyüyen ve akrabalık bağı olan İYİ Parti Genel Başk...

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim Belki Mudanyalıların bir kısmında soyadından dolayı çağrışım yapabilecek, ama bir kısmına da pek tanıdık gelmeyen İ...

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Fransa'da Strasbourg ve Paris VIII üniversitelerinde felsefe ve ede...
Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci