MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mudanya'da iz bırakanlar (1)

SUNUM

İnsanoğlu bu dünyadan göç ettikten sonra da uzun yıllar unutulmamayı ve anılmayı arzular. En azından adının yaşatılmasını ister.

Bilindiği üzere Eski Mısır 'firavunları' unutulmamak için kendilerine piramit şeklinde görkemli devasa gömütler yaptırmışlardır. Milattan Önceki yıllarda hüküm süren 'Frigler'in en ünlü krallarından biri olan Midas, başkentleri Gordion'da 'tümülüs' denilen yapay bir tepenin altına defnedilmiştir. Bunlar gibi daha pek çok anıt gömüt vardır yeryüzünde. Bunlar; o kişiler tarafından ya sağlıklarında, ya öldükten sonra vasiyeti üzerine ya da sevenleri tarafından minnet borcu olarak yaptırılmıştır.

Yaşlıların torunlarını çok sevmelerinin altında yatan psikolojik gerçek de, bu durumla ilgilidir aslında. Zira bu kimseler torunlarının, çocuklarından daha çok yaşama olasıklıklarının var olduğunun ayırdındadırlar! Büyükbaba ve büyükanneler torunlarının kendilerini manevi olarak daha uzun süre yaşatacaklarını düşünürler! O nedenle onları el üstünde tutarlar ve adlarını verirler.

Pek çok insanın vefatından sonra unutulmamasının nedeni arkalarında kurdukları bir devlet, bir kent, bir köy, bir eser bırakmış olmalarındandır. Bunlarla anılıp hatırlanırlar.

Örneğin; Cengiz (Moğol) İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu'nun adları böyledir. Keza; önceleri Byzs (Bizans), Neva Roma gibi adları olan  İstanbul, Roma'nın son döneminde ve Bizans zamanında İmparator I.(Büyük) 'Konstantin' in adına atfen (Hük. 306-337) 'Konstantinopolis'  diye anılır olmuştur. 

Bursa kentini kuran da Milattan Önceki dönemde yaşayan Bithynia Kralı I. Prusias'tır.

Bunların yanında Anadolu'da ve Bursa ili sınırları içinde kurucularının adlarıyla anılan birçok kasaba ve köy vardır. Örneğin; Mudanya'nın Mürsel, Kaymakoba, Mirzaoba ve Hançerli köyleri kurucularının adlarıyla anılırlar.

Bazı insanlar da sağlıklarında cami, çeşme, hamam, köprü ve şifa yurdu gibi kalıcı eserler bırakarak adlarının yaşamasını sağlarlar. Osmanlı padişahlarının, vezirlerinin, paşalarının, hanım sultanlarının bu türden pek çok eseri vardır.

Savaş, sosyal, kültür-sanat başarılarıyla öne çıkmış insanlar da unutulmazlar arasında yer alırlar. Böyleleri için anıtlar ve heykeller dikilmiştir. 

Bu çalışmamızda; Antik Dönem'den günümüze değin Mudanya için çalışan, bu kent için eserler meydana getiren 40 kadar saygıdeğer kimseyi siz okuyucularımıza tanıtmayı amaçladık. Söz konusu şahsiyetler yaptıkları işlerle bu kente adeta damgalarını vurmuşlardır. 2700 yıl önce kentin ilk kurucusu Myrlius'tan, günümüzde belediye başkanı olan Hayri Türkyılmaz'a kadar bu tarihî kente hizmet eden nice kimseler gelip geçmiştir bu topraklardan. Adlarını bu kentin tarihine altın harflerle yazdırmışlardır. Onları minnetle, şükranla anıyoruz!.

MUDANYA'NIN İLK KURUCUSU MYRLİUS

M.Ö. 700'lü yılların ortalarından itibaren Ege kıyılarında bulunan Efes ve Milet gibi bağımsız kentlerden Marmara kıyılarına gelen maceracı ve ticarî amaçlı kolonist kimseler, korunaklı koylarda ve körfezlerde Kios (Gemlik), Kyzikos (Erdek), Abidos (Nâra) gibi sahil yerleşimleri oluşturmuşlardır.

Yine M.Ö. 670 yılında (VII. yy.) Ege Bölgesi'ndeki İonia'nın Kolophon kentinden gelenler de Myrleia'yı (Mudanya) kurmuşlardır. Söz konusu kimseler buralarda koloniler halinde yaşamaya başlamışlardır. Şimdi Mudanya'nın İskele Meydanı'nın 600-700 metre kadar güneydoğusundaki, Bursa çıkışında bulunan 'Hisarlık' denilen tepe çevresi ve buradan kuzeydeki denize değin uzanan saha adı geçen bu kentin kurulduğu yerlerdir.

Kent, ilk kurucusu 'Myrlius'tan dolayı 'Myrleia adını almıştır. Yıllar içinde burada çoğaldılar. Kenti geliştirdiler. Yollar, evler, su kanalları, çeşmeler yaptılar ve küçük bir liman kurdular.

Roma'nın genç Bithynia Valisi Plinius ile Melo gibi Antik dönemi anlatan tarihçi yazarlar, M.S. II. yy.da bu kent hakkında önemli bilgiler verirler. Kentin Propontis'in güney sahili boyunca uzandığını belirtirler. M.Ö. ki IV. ve III. yy.lar arasında darp edilen sikkelerin birbirine benzerlikleri bu savı doğrular niteliktedir.

Strabon; I. yy.a ait eserinde 'Myrleia' sözcüğünün Helen (Yunan) kolonizasyonundan daha önce var olduğunu ve bunun 'Ana Tanrıça Boğazı' (geçidi) anlamına geldiğine vurgu yapar. Bizanslı Etien ise söz konusu bu sözcüğün Amazon dilinde kullanılan bir ad olduğunu ileri sürmektedir.

BİTHYNİA KRALI I. PRUSİAS  

Bithynia Kralı I. Prusias (M.Ö. 228-182), Bergama Krallığı'nın saldırısı üzerine, Makedonya Kralı V. Philippos'tan yardım ister. Kayın biraderinin yardımına koşan Makedonya Kralı, Myrleia'yı ele geçirmek için beraberce saldırıya geçerler. Kent yakılıp yıkılır. Sonra da harap olmuş kenti I. Prusias'a teslim edilir. O da burayı yeniden onarıp imar eder ve karısı 'Apemeia'nın adını verir. Diğer bir görüşe göre ise; kendisinden sonra tahta çıkan II. Nikomedes Epifanes (M.Ö. 149-123) buraya annesinin adını vermiştir denmektedir.

Bu yöreyi ele geçiren Romalı Kumandan Triarius'u anlatan Appianus, kentin sahilden fazla uzak olmadığına vurgu yapar. Kentin; Kios (Gemlik) ile Dasklieon (Eşkel) arasında yer aldığı belirtilir.

ROMA İMPARATORU JÜL SEZAR

Apemeia; Roma'nın Bithynia eyaletinin 12 civitatesi (gelişmiş kent) arasında yer almaktaydı. Bağımsız bir kent olarak farklı bir statüye sahipti. Jül Sezar /Caesar (M.Ö 102-44), M.Ö. 44'te buraya 'Colonia Julia Concordia' statüsü ve ünvanı verdi. Vergi ödemekten muaf tutuldu. Basılan sikkelerde 'Julia' ünvanı kullanıldı. İmparator Augustus (M.Ö. 63- M.S. 14) burayı bir askerî üs haline getirdi. Kentin tam adı da; 'Colonia Julia Concordia Apemeia Augusto Decrotol' oldu.

Romalı Pompeius'un yeniden düzenlemelerinden sonra (M.Ö. 63) kentte sikke basılmaya başlanmıştır.

Antik Dönemi anlatan II. yy.a ait kaynaklarda bu kentin bir kalesinin, Asklepios'a adanmış bir sunağı, bir su kanalı, küçük bir tersanesi, açık hava tiyatrosunun bulunduğu anlatılmaktadır. Kentin limanına bakan bir de Akropol'ünün bulunduğu ifade edilir. Bugün o söz konusu alanda eski kentin kalıntılarını görüyoruz.Aktüel  KATEGORiSiNDEN HABERLER

Denizde 19 Mayıs coşkusu

Denizde 19 Mayıs coşkusu Mudanya'da Bursa Yelken Kulübü ile Mudanya Kaymakamlığı'nın öncülüğünde 100'ü aşkın tekne 19 Mayıs Atat...

Konseyin kadınlarından kermes

Konseyin kadınlarından kermes Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi, Ramazan ayında yüzleri güldürmek ve gönüllere dokunma amacıyla ihtiyaç sahipler...

HEM'den üç boyutlu sergi

HEM'den üç boyutlu sergi Mudanya Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü, Dekoratif El Sanatları Atölyesi kursiyerlerinin "Doğadan Sanata Üç Boy...

Mudanya'da iz bırakanlar (2)

Mudanya'da iz bırakanlar (2) Antik Dönem'den Günümüze MUDANYA'DA İZ BIRAKANLAR – 2 // Yazan: Namık Kemal Şahintürk /// Danışman: Hüseyin...

Demokrat Parti iftarda

Demokrat Parti iftarda Demokrat Parti Mudanya İlçe Başkanı Sibel Koşan, ilçe yönetimi ile son yerel seçimlerde birlikte çalıştıkları parti...

Tirilye'de Hıdırellez coşkusu

Tirilye'de Hıdırellez coşkusu Mudanya Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Tirilye Hıdırellez Şenliği'nde baharın gelişi coşkuyla kutland...

Tarımda ve turizmde gelişiyoruz

Tarımda ve turizmde gelişiyoruz Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, ilçenin temiz havasıyla, zeytini, zeytinyağı, siyah inciri, üzümü, enginarıyla ...

Solo Türk Mudanya semalarında

Solo Türk Mudanya semalarında Türk Hava Kuvvetleri'nin güzide gösteri takımı Solo Türk, Mudanya'da gösteriye hazırlanıyor.

İnternet fenomenleri Mudanya'da

İnternet fenomenleri Mudanya'da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak Bursa’ya gelen Türkiye çapında milyonlarca takipçisi olan yerel ve...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kadın cennettir adın
Perihan Dirican Perihan Dirican
O güneş doğduğunda Samsun'da
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Osmanlı Hanedanı ve Türkiye Cumhuriyeti ile demokrasiye dönüş
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ceketimi koysam bile kazanırım deme!
Efraim Pala Efraim Pala
19 Mayıs'a nasıl geldik?
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah Akrep'i yuttu!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Kıssadan hisseler
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal egemenlik gücü
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 16/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci