MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Hangi genel kurul geçerli?

Mudanya'da 2006 yılı Şubat ayında geçmiş dönem belediye başkanı Erol Demirhisar zamanında ilk oluşumunu tamamlayan Kent Konseyi'nin tarihinde 13 yıl sonra bir ilk yaşandı. Bir hafta arayla aynı kurum için iki farklı genel kurul çağrısı yapılan Mudanya'da, 2006 yılından bu yana varlığını sürdüren Kent Konseyi'nin çağrısıyla mevcut başkan Soyer Kazancı 6. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirip, güven tazeledi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın çağrısıyla 1. Olağan Genel Kurulu'nu yeni üyeleriyle yapan Kent Konseyi'nde ise Cumhur Aksan başkanlığa seçildi.

Kazancı'ya güvenoyu

Mudanya'da 2005 yılında kurulması kararlaştırılan ve 2006 yılı Şubat ayından bu yana resmiyeti süren 147 üyeli Kent Konseyi, 6. Olağan Genel Kurulu'nu İlçe Müftülük Toplantı Salonu'nda yaptı.

Konsey Başkanlığı'nın çağrısıyla 77 üyenin katılım sağladığı genel kurulda konuşan mevcut başkan Soyer Kazancı, Mudanya Kent Konseyi için özelliğini yitirdi diyenler için sitemde bulunarak çalışma gruplarıyla birlikte yaptıkları faaliyetler hakkında üyeleri bilgilendirdi. Çalışmaların gönüllük esasıyla sürdüğü Kent Konseyi'nde her birimin elinden gelenin fazlasını yaptığını ifade eden Kazancı, süreç içerisinde Mudanya Belediyesi'nden destek ve katkı göremediklerini, bugüne kadar verilen dilekçelerin geri dönüşü olmadığından yakındı.

KAZANCI'NIN YÖNETİMİ

Kurucu Yürütme Kurulu üyelerinden Mustafa Ay'ın divan başkanlığı yaptığı genel kurulda ayrı ayrı yapılan tek adaylı ve tek listeli yapılan gizli oylamalarda Soyer Kazancı başkanlığındaki yürütme kurulu göreve seçildi. Kazancı'nın başkanlığındaki 9 kişilik yeni yürütme kurulunda Metin Aytürk, Tümay Erim Öztan, Erdal Doğruer, Yaşar Kılıç, Sabriye Öztürk, Nazım Ayyıldız, Ümit Atilla, Zuhal Ünver ve Yavuz Gerçekçi görev aldı.

Türkyılmaz: "İstilanın anlamı yok!"

Mudanya'da Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın çağrısıyla yeni oluşuma girerek 1. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştiren 128 üyeli Kent Konseyi, 92 delegenin katılımıyla başkan ve yürütme kurulunu belirledi.

Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde gerçekleşen genel kurulun yeni oluşuma ilişkin toplantının açılışında konuşan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, konseyi genel kurula çağırma yetkisinin kendisinde olduğunu, mevcut yönetim tarafından 19 Haziran'da yapılan genel kurulun resmi ve yasal olmadığını öne sürdü. "Bizler yasalara ve yönetmeliklere hep saygılı olduk" diyen Türkyılmaz, "Herkes yetkisini ve görevini bilecek. Kendi başına bir kurumun bir organını istila etmenin anlamı yok. Ben görevimi yapmak zorundayım. Genel kurulu toplama yetkisi de yasalarla Belediye Başkanına verilmiştir. Yasaları ne belediye meclisi, ne de Kent Konseyi'nin yönetiminin değiştirmesi söz konusu olamaz" dedi.

Aynı zamanda Mudanya Verem Savaş Derneği Başkanı olan Mütareke Mahallesi Muhtarı Ali Baytekin'in divan başkanlığını yaptığı genel kurulda, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan ile Maliye Mensupları Derneği Başkanı Şemsettin Topçu, Kent Konseyi başkanlığı için yarıştı. Üyeler, başkanlık listesinin yanı sıra yürütme Kurulu için başkan adayı Cumhur Aksan'ın divana sunduğu tek listeye oy kullandı.

YENİ KONSEY BAŞKANI CUMHUR AKSAN'IN LİSTESİ

Sandıklardan Kent Konseyi Başkanlığı için Şemsettin Topçu'ya 1 oy çıkarken, Cumhur Aksan 89 oyla başkanlığa seçildi. Aksan'ın yürütme kuruluna ise sandıktan 84 oy çıktı. Mudanya Kent Konseyi Başkanı Cumhur Aksan, ilçe için ortak akıl çerçevesinde tüm dernek ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi. Aksan’ın listesi Servet Usta, Musa Kaplan, Osman Gültekin, Erdoğan Yıldız, Hasan İbrahim Özyurtlu, Arife Korkmaz, Süleyman Alkız, Fehmettin Bahçuvancı, Fevzi Ercan'dan oluştu. Dilek ve temennilerde bir kez daha söz alan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ise, bugün yapılan seçimle Kent Konseyi'nin resmiyet kazandığını, hiçbir şaibesi olmayan bir şekilde yeni yönetimin belirlendiğini söyledi. Türkyılmaz, "Bugün, bu kentin birlikte yöneticilerinin tescil edildiği bir gün yaşıyoruz" dedi. Seçim sonrası Kent Konseyi Başkanı Cumhur Aksan ve yürütme kurulu üyeleri, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'la birlikte İsmet İnönü Heykeli önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Kazancı: "Bir çocuk iki kez doğmaz"

Mudanya Kent Konseyi Başkanı Soyer Kazancı, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın çağrısıyla 25 Haziran'da Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde yapılan toplantının yasaya aykırı olduğu gibi, Kent Konseyi Yönetmeliği'nin 5. ve Geçici 1. Maddesi'ne aykırı olduğunu öne sürdü. Mudanya Kent Konseyi'nin oluşumunu 2006 yılında tamamladığını ifade eden Başkan Kazancı, yazılı yaptığı açıklamasında, şu görüşlere yer verdi: "Bir çocuğun iki defa doğmayacağı, bir kentte iki belediye yapısı olamayacağı gibi, bir kente de iki Kent Konseyi Başkanlığı da olamaz. 2006 yılında oluşmuş, kurulmuş olan Mudanya Kent Konseyi 6. ve seçimli son toplantısını 19 Haziran'da İlçe Müftülük Salonu'nda yapmıştır. Yasaya ve usule uygun olarak başkan ve yürütme kurulu üyelerini seçmiştir. Yasa ve konsey yönetmeliğine uymadan belediyece yeniden oluşturulmaya çalışılan bu konsey yönetiminin hiç bir yetkisi olmadığından geçersizdir".

KENT KONSEYİ YÖNETMELİĞİ NE DİYOR?

MADDE 5- (1) Kent Konseyleri Belediye Teşkilatı olan yerlerde, mahalli idareler genel seçim sonuçlarını izleyen 3 ay içinde, 8. maddede belirtilen üyelerden oluşur.

(2) Kent Konseyi Genel Kurulu ilk toplantısını yapmak üzere Belediye Başkanının çağrısı ile toplanır. Belediye Başkanının başkanlığında toplanan genel kurul, toplantıyı idare etmek üzere üyeleri arasında en az üç kişiden oluşan divan kurulunu seçer.

(3) Divan kurulunun oluşturulmasından sonra, kent konseyi yürütme kurulu ve kent konseyi başkanı seçilir.

 

MADDE 16 - (1) Kent Konseyi Genel Kurulu bu yönetmeliğe aykırı olmamak kaydıyla uygulama yönergeleri çıkarabilir.

 

GEÇİCİ MADDE - (1) YG21 Programının uygulandığı yerlerde, kent konseyi veya benzeri adlarla oluşturulmuş yapılanmalar bu yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilir. Kent Konseyi bulunmayan belediyelerde ilk toplantı, belediye başkanının çağrısı ile yapılır.

(2) Kent Konseyi ve benzeri adlarla oluşturulmuş mevcut yapılanmalara ve ilk toplantıya ilişkin işlemler bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç bir yıl içerisinde toplanır.

(3) Kent Konseyi ilk toplantısını, belediye başkanının çağrı yazısında bildirilen gündemle ilan edilen yer ve tarihte yapar. Bu toplantıda yürütme kurulu oluşturulur.

 

MUDANYA KENT KONSEYİ ÇALIŞMA YÖNERGESİ NE DİYOR?

MADDE 6: a) Kent Konseyi, mahalli idareler genel seçim sonuçlarını izleyen 3 ay içinde, 8. maddede belirtilen üyelerle toplanarak, seçimli ilk genel kurul toplantısını yapar.

b) Kent Konseyi genel Kurulu, kent konseyi kurulmamış yerlerde Belediye Başkanı'nın, Kent Konseyi'nin var olduğu yerlerde ise Kent Konseyi Başkanı'nın çağrısı ile toplanır. (Yönerge Kabul Tarihi: 24/01/2014)Yerel  KATEGORiSiNDEN HABERLER

Zeytinde zirai ilaçlama zamanı

Zeytinde zirai ilaçlama zamanı Mudanya'nın önemli ürünleri ve gelir kaynağı arasında yer alan zeytinde zirai ilaçlama dönemi başladı.

Muhtar Şaş'tan Pulat'a nezaket

Muhtar Şaş'tan Pulat'a nezaket Mudanya'nın savunmasında düşmana karşı ilk kurşunu atan şehit Şükrü Çavuş'un adını taşıyan 4 bin 45 nüfuslu...

Şap aşılaması başladı

Şap aşılaması başladı Mudanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, sonbahar dönemi aşılama çalışmasına başladığını duyurdu.

Yıldıztepe 12,3 milyon liraya şekillenecek

Yıldıztepe 12,3 milyon liraya şekillenecek Mudanya'nın kent kimliğine uygun olarak son şekli verilen Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi projesinin 7 bin metr...

Her güne 5 bin ziyaret!

Her güne 5 bin ziyaret! Mudanya Belediyesi ve YAYKOOP tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve 9 gün süren Mudanya Kitap Fuarı, ilk yılında ...

Yöresel Ürünler Festivali açıldı

Yöresel Ürünler Festivali açıldı Mudanya Meyve Üreticiler Birliği öncülüğünde Mudanya Belediyesi işbirliğinde geleneksel hale gelen Yöresel Ürünler ...

Suriye sorunu diyalogla çözülür

Suriye sorunu diyalogla çözülür Mudanya 1. Kitap Fuarı'nın ilk günkü oturumuna katılan fuarın onur konuğu toplum bilimci yazar Prof. Emre Konga...

Kitap Fuarı açıldı

Kitap Fuarı açıldı Mudanya Kitap Fuarı; Uluslararası Göç ve Mültecilik: “Gelenler, Gidenler ve Kalanlar” temasıyla kapılarını açtı. Mü...

Cumhurbaşkanının adını kullanarak baz diktiler!

Cumhurbaşkanının adını kullanarak baz diktiler! Mudanya'nın Halitpaşa Mahallesi sakinleri gece yarısı sabaha karşı ‘Cumhurbaşkanı'nın Bursa ziyareti için g...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Türkiye, Moldova'ya fark attı
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ezbere mezbele
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya Hal kahvehanelerinin önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (6)
Perihan Dirican Perihan Dirican
Yaprağın hüznü
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sedat Şenermen kimdir?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Cuma Namazı sonrasında ahbaplarımla hasbihal
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 29/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 22/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 08/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci