MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Devir profesyonel yönetim devri

Hem apartmanda hem sitede yöneticilik artık bir meslek oldu. Son zamanların öne çıkan mesleklerinden biri olarak Mudanya'da profesyonel site ve bina yöneticiliği anlayışında yeni bir sayfa açan İz Yönetim, İzmir'de elde ettiği 3 yıllık sektör tecrübesini Mudanya ve çevresinde sunmak için çözüm ortaklığına hazır. Hayatı kolaylaştırıp profesyonel anlamda apartman ve sitelerdeki ortak sıkıntıları gidermeyi hedefleyen İz Profesyonel Site ve Bina Yönetimi Ltd. Şti. sahibi Sinan Harmandalı ile gittikçe popüler hale dönüşen profesyonel sektörün ayrıntılarını ve çalışma sistemini konuştuk.

 

Sinan Bey, profesyonel site yönetimi nasıl ortaya çıktı?

Binlerce insanın bir arada yaşadığı çok konutlu siteler, 'Profesyonel Site ve Bina Yönetimi' sektörünü ortaya çıkardı. İnşaat sektöründeki gelişmeler, site tarzı yaşam, artan güvenlik ihtiyacı yeni bir sektör doğurdu. Çok bloklu toplu yapıların ortaya çıkması ve mevzuatların da baskısıyla Türkiye'de 'Profesyonel Site ve Bina Yönetimi' sektörü kaçınılmaz oldu. Bunun sonucunda da artık yöneticilik kavramı sadece aidatların elden toplanıp binanın ufak tefek ihtiyaçlarının giderilmesi ötesinde çok daha fazla bilgi ve beceri gerektiren duruma geldi. Yaşadığımız bina ya da sitedeki çalışan kapıcı, bahçıvan, güvenlik personeli gibi görevlilerin maaş takibi, SGK prim ödemeleri, İş Güvenliği Yasalarına uygun çalışmaları ciddi bir takip gerektirmekte, unutulması ya da yanlış yapılması durumu maddi hukuki yaptırımlara neden olmaktadır. Bunlar dışında artık neredeyse sitelerin olmazsa olmazı bahçe peyzaj işleri, havuzların bakım ve hijyen açısından kimyasallarının takip edilmesi, spor salonu, hamam, sauna gibi sosyal tesislerin bakım temizlik ve kontrolleri, kullanım şekillerinin belirlenmesi başlı başına bir iş yükü olmaktadır.

 

Profesyonel yöneticiliğin gerekliliği nelerdir?

Apartman veya site işletme projesinin yıl sonunda Kat Malikleri Genel Kurulu'nda ibra edilecek olan gelir-gider raporlarının, yıllık Faaliyet Raporları'nın, denetçi raporlarının ve genel kurul toplantı davetiyelerinin ve tebligatlarının Kat Mülkiyeti Kanunu'na uygun hazırlanması ise ayrı bir bilgi ve beceri gerektiren husustur. Gelir-gider çizelgelerinin aylık düzenli olarak yapılması ve maliklerin bilgilendirmesi çoğu yönetici tarafından göz ardı edilmekte, şeffaf bir bütçeleme yapılamamakta olup bu durum çoğu zaman malik ve yöneticilerin karşı karşıya gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca bina ya da site için alınacak kararların hangi oyçokluğu oranıyla alınacağı, ortak alanlarda yapılacak değişikliklerde nasıl bir yol izleneceği, çatı izolasyonu, bina dış cephe bakım ve onarımları gibi yüksek maliyetli işlerde teklif toplama, değerlendirme, fiyat ve kalite dengesini yakalayabilmek, işin verileceği firmanın güvenirliliğini araştırmak çoğu yönetici için içinden çıkılmaz karmaşık bir durumdur.

 

Haliyle bu durumlar komşuluk ilişkilerini de zedeliyor, değil mi?

Kuşkusuz... Aidat ödemeyen, ortak yaşam kuralarına kayıtsız kalan, huzur ve düzeni bozan maliklere karşı izlenen tutum ve davranışlar çoğu zaman komşuluk ilişkilerini zedelemekle kalmıyor, kişileri de karşı karşıya getiriyor. Durum böyle olunca bu maliklere karşı Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre hukuki yaptırımlara gelene kadar hangi yolların izleneceği işleri iyice içinden çıkılmaz bir duruma sokuyor. Toplanamayan aidatlar nedeniyle apartmanın temizlik, teknik hizmetlerinin aksaması durumunda da yönetici ile kat malikleri karşı karşıya geliyor. Kaldı ki, çoğu zaman seçilen yöneticiler gönüllü olmayıp zorunluluk olarak bu görevi yaptıklarından olsa gerek bu yöneticilerin de teknik yönetim işlerini, bütçe planlama işlerini bilmeleri, sorun çözme yetenekleri aynı seviyede olamıyor.

 

Bu noktada anlaşılan yönetimde devamlılık esası ön plana çıkıyor.

Elbette, iş bilir bir yönetim firması ile uzun süreli çalışmak site ya da binadaki sorunların ve bunlarla ilgili hangi çözümlerin üretildiğini bilmesi hem maddi açıdan hem de zaman açısından büyük avantaj sağlamaktadır.  Hem belirttiğim konular, hem de bunların dışındaki birçok sorun ya da sorunlar nedeniyle açıkçası "profesyonel yöneticilik" bir lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç halini almıştır.

 

Peki doğru ve güvenilir bir profesyonel yönetici firma ile çalışmanın en büyük avantajları neler?

Öncelikle tüm kat malikleri eşit konumdadır. Talep ve istekleri Kat Mülkiyeti Kanunu ile karar defterinde alınan kararlara uygun şekilde değerlendirilir. Ödemelerini aksatan, huzuru bozan maliklere karşı her türlü uyarı ve gerekirse yasal işlemler yönetici firma tarafından yapılacağı için komşuluk ilişkileri zedelenmez. Ortak alanların, temizlik, bakım ve güzelleştirme işleri daha kaliteli daha ucuz ve çabuk hizmet sağlanır. Ayrıca bu hizmetler için uzman ve yetkin firmalardan çözüm sağlanacağından her sorun çıktığında ayrı bir firma ile muhatap olunmaz ve hizmet devamlılığı sağlanır.

Yine aidat belirlenirken geçmiş dönem harcamaları ve önümüzdeki dönem olası fiyat artışları göz önüne alınarak hesaplama yapılır ve böylelikle sürekli yetmeyen aidatlar nedeniyle toplantı yapılması gündeme gelmez. Toplanan aidatlar, yapılan harcamaların tamamı belgeli olup, düzenli olarak maliklere bilgilendirme yapılacağından şeffaf ve ulaşılabilir mali tablo oluşturulur. 

Bina sigortası, elektrik-su fatura ödemeleri, bina görevlilerinin işe giriş çıkış bildirgesi, SGK prim ödemeleri, izin günleri gibi konularda unutma ya da atlama gibi durumlar kalkar. Ortak kullanım alanları olan çatı tadilatı apartmanın içi ve dış cephenin boyatılması, mantolama, merkezi uydu sistemi işleri yaptırılacağında fiyat teklifleri, teklifleri veren firmaların iş bilirliği ile fiyat-kalite dengesi sağlanır. Ortak alanların temizliği ve haşere ile mücadele, bodrum ve depoların ilaçlanması düzenli olarak yaptırılır.

 

Müteahhit firmalar için avantajları var mıdır profesyonel yönetimin?

Müteahhit firmaların çok büyük kısmı site ve binaların nerdeyse anayasası sayılan “yönetim planı”na çok fazla önem vermemektedir.  Oysa yönetim planı kat mülkiyeti için olmazsa olmaz belgelerden biri olup Tapu Sicil Müdürlüklerine bildirilmesi zorunludur. Müteahhit firmalar, genellikle piyasadaki matbu örnekleri kullanıp Tapu Sicil Müdürlüklerine bu planları bildirmektedir. Kat Mülkiyeti Kanunu dışında ortak yaşamı düzenleyici neredeyse tüm şartlar yönetim planlarında belirlenir ve tüm malikleri bağlayıcı özelliği vardır. Yönetim planında değişiklik yapılmasında tüm kat maliklerinin yüzde 80 oyçokluğu gerekmektedir. Bu sebeple yapılacak olan matbu bir yönetim planı yerine sitenin özelliğine uygun (spor salonu, havuz, sauna kullanım şartları, evcil hayvan besleme şartları, otopark kullanım kuralları vb.) bir plan hazırlanmasıdır. Bu konuda profesyonel bir yönetim firması ile çözüm ortaklığı yapılıp, onların yönetimsel tecrübelerinden faydalanarak bir plan hazırlanması olası birçok sorunun baştan önünü kesecektir. Kat malikleri kendi site veya binalarına ait yönetim planlarını ilgili Tapu Sicil Müdürlüklerinden temin edebilirler.

 

Profesyonel yönetim firmasını seçerken size göre dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de kötü niyetli firmaların olacağı unutulmamalıdır. Bu sebeple öncelikli olarak seçilecek firmanın tüzel bir kişiliği olmasına dikkat edilmelidir. Hatta firmanın mümkünse Ticaret Sicil Gazetesi'nde beyan ettiği iştigal konusunu kontrol edilmelidir. İştigal konusunda "profesyonel yönetim işi" yapabileceğini beyan etmeyen, yan iş kolu olarak bu işi yapan firmalardan ve yetkisiz şahıslardan kaçınılması önemlidir. Bununla birlikte firmanın yetkilileri ile yüz yüze görüşmek, ofislerini ziyaret etmekte bir yol gösterici olacaktır.

 

Son olarak eklemek istediklerinizi alabilir miyiz Sinan Bey?

Bina ya da site içerisinde kontrol mekanizması mutlaka kurulmalıdır. Özellikle yönetici yardımcılarının ve denetçinin firma ile sürekli irtibat halinde olması, diledikleri anda tüm mali verilere ulaşıyor olması mağdur olmamak adına önemlidir. Unutulmamalıdır ki, güven kontrole engel değildir. Mudanya'da Profesyonel Site ve Bina Yöneticiliği anlayışında yeni bir sayfa açmak için "bizde varız" diyerek "yöneticilik görevine talibİZ" dedik. Daha önce İzmir'de elde ettiğimiz 3 yıllık sektör tecrübesi ile konut ve toplu yaşam noktasında öne çıkan Mudanya ve çevresinde daha kaliteli bir yaşam sunmak için çözüm ortaklığında güzel 'İZ' bırakalım istiyoruz.

 

www.izprof.com  / 0532 494 9089 /
Halitpa
şa Mh. 109 Sk. No:7B/K Güneş Park Sitesi Mudanya-BURSARöportaj  KATEGORiSiNDEN HABERLER

İşitme cihazlarında devlet katkısı

İşitme cihazlarında devlet katkısı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işitme sorunu yaşayanlarla ilgili uzun zamandır önemli bir uygulamayı sürdürüyor. Mud...

Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya

Ortak aşkımız ve tek sevdamız Mudanya Cumhur İttifakı Mudanya Belediye Başkan Adayı Dr. Ahmet Murat Ünal, eşi Nazlıgül Ünal ile birlikte 14 Şubat Sevgili...

Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı

Şimdi ektiğimiz tohumların meyvelerini toplama zamanı Dünyanın en güzel yeri dediği Mudanya’da başkanlık görevinde geride bıraktığı yılları değerlendiren Hayri Türkyılma...

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız

Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız "Mudanya'da bizi büyütenlere, bizimle beraber yürüyenlere, göz göze gelenlere ve el verenlere bizim borcumuz va...

Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı

Atatürk'ü dünyaya tanıtan Mudanyalı Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili dev bilgi bankaları hazırlayarak kullanıma sunan ve milyonlarca kişinin ü...

Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz

Sorunları çözebilecek tek siyasi hareketiz Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı'na önce atamayla, ardından seçimle gelerek 30 ayını geride bırakan İlçe Başkan...

Borsa değeri yükselen partiyiz

Borsa değeri yükselen partiyiz MUDANYA Gazetesi yazarı hukukçu M. Metin Sezgin, aynı mahallede büyüyen ve akrabalık bağı olan İYİ Parti Genel Başk...

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim

Şartlar uygun olursa aktif siyaset yapmak isterim Belki Mudanyalıların bir kısmında soyadından dolayı çağrışım yapabilecek, ama bir kısmına da pek tanıdık gelmeyen İ...

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER

Sanat ve edebiyatla içiçe bir yaşam Prof. Dr. NAMİ BAŞER Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Fransa'da Strasbourg ve Paris VIII üniversitelerinde felsefe ve ede...
Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci