Birel'den Mudanya'da 5 şaheser


Açıklama: Birinci Life ile Mudanya’nın yıldızını parlatan Birel İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Birol Birinci ile devam eden projeleri ve gelecek projeleri hakkında konuştuk.
Kategori: Röportaj
Eklenme Tarihi: 04 Haziran 2015
Geçerli Tarih: 01 Haziran 2020, 10:04
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2171


Bursa’nın yanı başında, yıllardır yazlık bir ilçe olarak, özellikle hafta sonları ziyaret edilen Mudanya, şimdilerde Bursa’nın yaşam kalitesi en yüksek bölgelerinden birisi oldu. Dolayısıyla Mudanya artık sadece hafta sonları uğranılan bir sayfiye bölgesi değil, yaz kış oturulan, ayrıcalıklı yaşam alanlarının merkezi olarak görülüyor. Bu ayrıcalığa büyük katkı sağlayan Birel İnşaat ise birbiri ardına lansmanını yaptığı projeleriyle Mudanya’yı 365 gün yaşayacaklara özel konutlar üretiyor. Birinci Life ile Mudanya’nın yıldızını parlatan Birel İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Birol Birinci ile devam eden projeleri ve gelecek projeleri hakkında konuştuk.

Ada Mudanya hem konsept olarak hem de bölgedeki yeni eğilimleri belirlemesi yönünden özel bir proje, son durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Ada Mudanya’nın kaba inşaatı devam ediyor. 5 bloğun tamamının kaba inşaatını bitirdik. Şu anda sona yaklaşmak üzereyiz. Kaba inşaattan sonra projeyi sonlandırma çalışmalarına başlayacağız.

Halitpaşa, yeni Mudanya’nın kurgulandığı alan olarak göze çarpıyor. Ada Mudanya dışında Birel İnşaat aynı bölgede iki proje daha üretti; Grand Halitpaşa ve Sayfiye. Bu iki projenin takvimi hakkında nasıl bir planlama yaptınız?

Sayfiye ve Grand Halitpaşa projeleri Ada Mudanya ile beraber devam edecek. Ada Mudanya’nın bitimiyle birlikte bu iki projeye hız vereceğiz. Hatta şu anda da Sayfiye projesinde ilk bloğun ikinci katının betonunu attık. Grand Halitpaşa projesinin ise hafriyat çalışmaları devam ediyor. Hesaplamalarımıza göre Grand Halitpaşa Haziran ayı gibi yükselmeye başlayacak.

Mudanya Saraylar’da finale yaklaştınız diyebilir miyiz?

Birinci etabını tamamlıyoruz. Bu projeyi iki etap olarak planladık. Projenin birinci etabı Haziran 2015. Sosyal alanlarda tamamlandıktan sonra birinci etabının sakinleri, Haziran ayında Mudanya Saraylar’a yerleşecek.

 

Mudanya’da konut üretiminde ciddi bir segment değişimi yaşanıyor. Birinci Life projenizle başlayan segment değişiminde tüketiciler ne istiyor? Birel İnşaat nasıl planlama yapıyor?

Birel İnşaat olarak hayata geçirdiğimiz Birinci Life, bizim diğer projelerimizin de sürükleyicisi oldu. Tüketiciler konsept projelerde Birel İnşaat güvencesini gördü. Biz de yolumuza bu doğrultuda devam ediyoruz. Müşteriler genelde Mudanya’da 3+1 konutları tercih ediyor. Yazlık algısını kırmak için, Balat’a rakip olabilmek adına daha büyük konutlara yer vermeyi düşünüyoruz. Otopark Mudanya için büyük sorun ama bizim projelerimizde bu sorun yok. Bunun yanında sosyal donatıları artırılmış, havuzlu ve çocuk oyun alanları olan projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz.

 

Gayrimenkul yatırımcılığı konusunda Mudanya’yı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mudanya her geçen gün değeri artan bir bölge, çünkü İstanbul’a Bursa’dan ulaşmak için en yakın yerleşim yeri konumunda, Bursa’nın İstanbul’a açılan kapısı. Bunun yanında İstanbul’dan da ciddi bir müşteri portföyümüz var. Mudanya her geçen gün değer kazanmaya devam edecek. Temiz havasıyla birlikte doktorlar da sağlık açısından Mudanya’yı tavsiye ediyor. Bu sebepten bölgenin yaş ortalaması 50 ve üzerinde görünüyor. İyi projelerle yaz-kış tercih edilen bir bölge olacak olması da Mudanya’nın değerini artıracaktır.

 

Mudanya Bursa’nın İstanbul’a açılan kapısı

Yapılan araştırmalara göre Mudanya’nın çevre yolları ile bağlantılarının sağlanmasından sonra metrekare fiyatlarının yüzde 50-60 oranında artış göstereceği söyleniyor. Siz katılıyor musunuz?

Mudanya her geçen gün değerleniyor ve Bursa’nın bu konuda en şanslı bölgelerinden birisi Mudanya olacaktır. Çevre yolları ile bağlantının sağlanması, sahil bandı projesinin hayata geçirilmesi, deniz ulaşımı gibi imkânlar şüphesiz bir değer artışına sebep olacaktır ve bu konu ile ilgili bugün bir değerlendirme yapmak gerçekçi olmayacaktır. Bilinen tek gerçek, yatırımcıların Mudanya’ya yatırım yapması durumunda kârlı olacaklarıdır.

 

Balat’ta ortaya çıkan fiyatların reel fiyatlar olmadığı yönünde düşünceler var. Bu anlamda Mudanya’nın önünün daha açık olduğu söyleniyor. Mudanya Saraylar hangi yönüyle bu durumu farklılaştırıyor?

Bugüne kadar Mudanya’da bu şekilde lüks konutlar üretilmemiş. Biz Birinci Life ile Mudanya’nın ilk lüks, sosyal donatıları olan konut projesini ürettik. Bu projeden aldığımız güzel geri dönüşler bizi “daha iyi ne yapabiliriz?” sorusunu cevaplamaya yöneltti. Ortaya çıkan projede Mudanya Saraylar oldu. Bu proje Mudanya’ya çok önemli değerler kattı. Mudanya’nın her anlamda gelişmesini, lüks konutların sayısının artmasını sağladı. Sadece Mudanya için değil Bursa için de çok önemlidir. Bölgede yaşam kalitesinin artmasında öncü proje Mudanya Saraylar diyebilirim.

 

Mudanya Saraylar için şu an metrekare fiyatları hangi aralıktadır?

Mudanya Saraylar, özel ve konsept bir proje. Hem projenin kalite olarak ayrıcalığı var hem de konum olarak ekstra bir durumu var. Denize sıfır projelendirilecek son bölgede Mudanya Saraylar yükseldi. Bizim Mudanya Saraylar’da metrekare fiyatlarımız 4-5 bin civarında seyrediyor. Bu fiyatlar İstanbul’la kıyaslandığında o bölgenin yaklaşık 3’te 1’i civarında. Müşterilerimiz de bu durumun farkında ve bu sayede olumlu geri dönüşler alıyoruz.

 

Saraylar ile ilgili genel yorumlar nasıl?

Bugüne kadar son derece olumlu geri dönüşler aldık. Talepleri karşılamakta zorluk çekiyoruz. Biz Mudanya Saraylar’ın ikinci etabını daha geç başlarız diye düşündük, fakat biraz daha yakın tarihe çekeceğiz gibi görünüyor. Mayıs ayı gibi ikinci etabın startını vereceğiz.

 

Ada Mudanya ve Mudanya Saraylar’da yaşam ne zaman başlıyor?

Mudanya Saraylar birinci etapta yaşam Haziran sonu, Temmuz başı gibi başlamış olacak. Ada Mudanya’da yaşam 2015 sonu olarak planlandı. Çalışmalarımıza hız verip bu tarihi daha da erkene çekebiliriz. Projeyi ilk planladığımızda 2015 sonu diyorduk ama 2015 Ağustos-Eylül ayı gibi tamamlayıp teslim etmeyi düşünüyoruz. Birinci Life projesini de planlamamızın yaklaşık 6 ay öncesinde teslim ettik.

Yakın zamanda lansmanını yapacağınız yeni projeniz SeaMarine’den bahsedebilir miyiz?

Yine çok farklı bir konseptte çalıştığımız SeaMarine, Halitpaşa Yıldıztepe’de başlayacağımız, hem lokasyonu hem de projenin detaylarıyla standartları yükselten projelerimizden biri. Panoramik deniz manzarasıyla daha az katlı, yatayda ilerleyen, gerek yeşil alanları gerekse sosyal tesisleriyle özel bir proje olacak. 3+1, 4+1 ve 5+2 dubleks seçenekleriyle 72 daire 9 bloktan oluşan projemiz ile yine beklentileri yükseltiyoruz.

 

Mudanya’dan ev alacak olanlara öncelikli olarak ne tavsiye ediyorsunuz?

Öncelikli olarak bölgeyi çok iyi seçmeliler. Mudanya küçük bir ilçe ama bölgeler arasında ciddi farklar bulunuyor. Mudanya’da deprem öncesinde maalesef inşaat sektörü çok hızlıydı. Bu da o dönemin projelerindeki yanlışlardan dolayı kötü bir yapılaşma doğurdu. Ancak bu kötü yapılaşma Mudanya’nın bazı bölgelerinde oldu. Şu anda Mudanya’nın inşaat yapılabilir, iyi bölgeleri var. Örneğin bizim de proje yaptığımız Halitpaşa bölgesi var. İlk öncelik iyi bir bölge seçmeliler. İyi bölge seçiminden sonra projenin kalitesi ve firma güvenirliği çok önemli. Daha önce Mudanya’da projelerini bitirip, hayata geçirmiş firmaları tercih etmeliler. Firmanın inşaatı zamanında bitirmesi ve gerekli izinlerin alınması da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Tapu konusu da firmaların güvenirliği açısından kontrol edilmeli. Biz tüm müşterilerimize kat irtifakı tapusunu teslim ediyoruz. Daha sonra da yapı kullanma izni alarak kat mülkiyeti tapularını teslim ediyoruz. Bu bizim şirket prensibimiz.