BUSKİ'nin belalısı aday adayı oldu


Açıklama: Sayaç okumayı geciktirip abonelerinden fazla para alan BUSKİ'yi Bursa Tüketici Hakları Mahkemesi'ne taşıyarak haksız bedellerin geri ödenmesini sağlayan Mehmet Kartal, CHP'den Mudanya Belediye Meclisi Üyesi aday adayı oldu.
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 09 Kasım 2018
Geçerli Tarih: 26 Nisan 2019, 01:05
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=3910


Sayaç okumayı geciktirip abonelerinden fazla para alan BUSKİ'yi Bursa Tüketici Hakları Mahkemesi'ne taşıyarak haksız bedellerin geri ödenmesini sağlayan Mehmet Kartal, CHP'den Mudanya Belediye Meclisi Üyesi aday adayı oldu.

Mudanya'da 18 yıldır ikamet eden işçi emeklisi Mehmet Kartal, 48 yıldır üyesi olduğu ve belirli dönemlerde aktif görev yaptığı CHP'den, yerel seçimlerde meclis üyesi aday adayı olarak yola çıktı. Kendisini "Buski'nin belalısı" olarak nitelendiren Kartal, aday olup seçilmesi halinde 1 milyon 300 bin abonesi olan BUSKİ'nin haksız uygulamaları karşısında mücadeleci olacağını söyledi. Aylık 10 metreküp olan birinci kademe tüketiminin sayaçların bazı dönemlerden bir ayı aşkın sürede okunmaması nedeniyle yüksek tarifeden ücretlendirildiği yönünde 2011 yılında konuyu Bursa Tüketici Hakları Mahkemesi'ne taşıdığını anımsatan Mehmet Kartal, mahkeme tarafından BUSKİ'nin bu şekilde aldığı paraları faiziyle birlikte geri ödemeye mahkum edilen kararın diğer aboneler için de emsal olduğunu söyledi. Kartal, yerel meclise seçilmesi halinde BUSKİ'nin ikinci kademe tarifesinin kaldırılması için mücadele edeceğini kaydetti.

MEHMET KARTAL KİMDİR?

1948 yılı İnegöl Şehitler Köyü doğumlu olan Mehmet Kartal, 2000 yılından bu yana Mudanya'nın Güzelyalı Mahallesi'nde ikamet ediyor. 1970 yılında Merinos Tekstil Fabrikası'nda işçi olarak işbaşı yapan ve bir dönem İşyeri Baştemsilciği görevine getirilen Kartal, 1972 yılında üye olduğu CHP'de sırasıyla İl İşçi Komitesi, Merkez İlçe Gençlik Kolu, İl Gençlik Kolu, Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kurultay Delegeliği görevlerinde bulundu. 1977 yılı seçimlerinde 11 sandalyesi bulunan Bursa Milletvekilliği'ne Yılmaz Akkılıç yönetimindeki CHP, 4 vekil ve 1 senatör çıkararak, 5. sıra milletvekilliğini de 330 oy ile kaybetti. 48 yıldır CHP'den ayrılmayan Kartal, evli, 3 kız çocuğu babalığı ile 3 torun sahibi.