Mudanya'da çözüm siyaseti yapacağız


Açıklama: "Mudanya'da bizi büyütenlere, bizimle beraber yürüyenlere, göz göze gelenlere ve el verenlere bizim borcumuz var" diyerek CHP'den Mudanya Belediye Başkanlığı'na aday adayı olan Şenol Seven, Mudanya’da artık sorun değil, çözüm siyaseti yapacaklarını söyledi.
Kategori: Röportaj
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018
Geçerli Tarih: 21 Temmuz 2019, 09:50
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=3950


"Mudanya'da bizi büyütenlere, bizimle beraber yürüyenlere, göz göze gelenlere ve el verenlere bizim borcumuz var" diyerek CHP'den Mudanya Belediye Başkanlığı'na aday adayı olan Şenol Seven, Mudanya’da artık sorun değil, çözüm siyaseti yapacaklarını söyledi.

CHP'nin Mudanya'da kurucu üyeleri arasında bulunan merhum Arif Seven'in oğlu olarak sizi Mudanya Belediye Başkanlığı’na aday olmaya götüren önemli etken ya da etkenler neler oldu?

17 yaşında Gençlik Kolları Başkanı olarak başladım siyasete. 1980 sonrası partimizin görev verdiği her alanda ilçe başkanlığı, il yöneticiliği olarak sosyal demokrasiye hizmet ettim. Yakın dönemde 2001-2004 yılları arasında CHP'nin Mudanya İlçe Başkanlığı'nı yaptım. Mudanya hepimizin ortak paydası olması bakımından istisnasız hepimizin gözbebeğidir. Ancak, maalesef bugün Mudanya’nın sosyo-ekonomik dinamikleri doğru okunmadığından, Mudanya’nın sahip olduğu potansiyel de istenilen düzeyde hayata geçirilemiyor. Böyle olunca da, Mudanyalıların refah seviyesi istenilen düzeyde yükseltilemiyor. Mudanyalıların refah seviyesi, Mudanya’nın turizm ve tarım potansiyeli hayata geçirilmeden yükseltilemez. Bizim temel prensibimize göre, “Mudanyalılar kazanmadan, Mudanya da kazanamaz!”. Bunun için de, artık Mudanya’da belediyenin vatandaşların refah seviyelerinin arttırılmasında da sorumluluk alması gerektiğine inanıyoruz. Ekonomik ve kültürel kalkınmada bir yandan yatırımcı, bir yandan da kolaylaştırıcı olmalıdır. Bizler, bu sorumluluğu almak için adayız.

ÇÖZÜM SİYASETİ TARAFTARIYIM

Peki belediyecilikte sizin farkınız ne olacak?

Herkesle, tüm sivil toplum örgütleriyle kucaklaşan, Mudanya halkının tüm ihtiyaçlarını ve tüm sorunlarını güler yüzlülükle ve aceleci bir şekilde çözeceğiz. Mudanya Belediyesi olarak Büyükşehir'den gerekli hizmeti alamıyoruz. Onlarla da uyumlu bir şekilde çalışarak Mudanya'mıza hizmet etmek için her kuruma saygı ve sevgiyle yaklaşacağız. Ayrıca siyasette sorunların ne olduğunu sürekli dile getirmekten ibaret olan bir siyasetsizliğin aslında hiçbir kıymeti yoktur. Mudanya’da olduğu gibi, sorunların yıllardır çözülmemiş olduğu bir ilçede sorunlar zaten herkesçe biliniyor. Böyleyken halen sorun siyaseti yapmak, malumun ilanından öte bir değer taşımıyor. Bu yüzden, Mudanya’da artık 'sorun siyaseti' değil, 'çözüm siyaseti' yapılması taraftarıyım. Mudanya’nın herkesin bildiği kronik sorunlarına çözüm olacak projelerimiz var. Halkımızın desteğiyle bunları bir bir çözeceğiz. Belediye, icracı bir makamdır. Bizde icrayı, halkımızla beraber birlikte yapacağız.

MUDANYA'NIN KALBİNİ TEKRAR CANLANDIRACAĞIZ

Mudanya için hep konuşulan turizm konusu var. Turizm, bu ilçe için bir çıkış noktası olarak görülüyor. Sizin bakışınızla Mudanya’da turizm nerede?

Kuşkusuz Mudanya’nın değerini arttırarak, daha yaşanılabilir kılmanın tek yolu turizmden geçmektedir. Bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizm, bu nitelemeyi Mudanya söz konusu olduğunda da fazlasıyla hak eden bir sektördür. Nitekim, Mudanya’nın geleceği için sorulması gereken kritik sorularının hepsinin ortak cevabı turizmdir. O yüzden Mudanya’da turizmi daha ilerilere götürmek konusunda atacağımız adımlarla, Mudanya’nın daha yaşanılabilir bir yer olması ve öncelikle Mudanyalıların Mudanya’da yaşamaktan daha fazla memnun olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Mesela, o kadar çok istiyorum ki doğduğum Halitpaşa Mahallesi'ni ulaşılabilir yapmayı... Mütareke ile Halitpaşa mahallesi arasında kalan tarihi, dünyaya açmayı... Mudanya Mütareke Mahallesi ve meydanı Mudanya'mızın kalbidir. Mudanya'nın kalbini tekrardan canlandıracağız. Turizmi daha ilerilere götürmek konusunda Mudanya’nın sahip olduğu doğal ve kültürel sermayesinin tanıtımında belediyenin öncü bir rol üstlenmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Mütareke Meydanı ve alt caddede eğlence mekanları yaparak Şanzelize gibi 24 saat yaşayan bir Mudanya inşa edeceğiz. Mudanya'da bizi büyütenlere, bizimle beraber yürüyenlere, göz göze gelenlere ve el verenlere bizim borcumuz var. Bizim belediyecilik dönemimizde Mudanya'nın her yerinde çiçekler açacak.