Kiralara TÜFE ayarı!


Açıklama: Mudanya Belediyesi, kiracısı konumunda olan ve yeni yılla birlikte kira artışı gelen 89 esnafın ödeyeceği kiraları TÜFE oranı olan yüzde 16,33'e göre yeniden düzenledi.
Kategori: Yerel
Eklenme Tarihi: 09 Şubat 2019
Geçerli Tarih: 24 Ağustos 2019, 10:26
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4067


Mudanya Belediyesi, kiracısı konumunda olan ve yeni yılla birlikte kira artışı gelen 89 esnafın ödeyeceği kiraları TÜFE oranı olan yüzde 16,33'e göre yeniden düzenledi.

Türkiye genelinde 12 aylık TÜFE oranının yüzde 16,33 oranında belirlenmesi ardından Mudanya Belediyesi de, 264 kiracısından 133'ünü bu indirimden yararlandırdı. Ocak ayında kira artışı gelen 89 esnafın ödeyeceği kiralara TÜFE ayarı yaptıklarını açıklayan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, bu indirimle esnafın bir nebze de olsa rahat bir nefes alacağını söyledi. Başkan Türkyılmaz, bir liralık işi bir liraya yaparak temiz, dürüst, ahlaklı bir belediyeciliğin nasıl olduğunu göreve geldiği süre içerisinden bu yana gösterdiklerini belirterek, "Kasasında 169 bin lira bulunan, 30 milyon lirayı aşkın bir borcu olan ve çalışanların maaşını dahi ödeyemeyen bir belediyeden bugünlere geldik. Tüm personelin maaşını gününden gününe ödemiş, yapılan işler ile hizmet aldıkları firmaların en fazla bir ay içinde alacağının tamamını yatırmış bir yönetim olarak anılıyoruz. Kiralar noktasında TÜFE oranına göre yapılan bu indirim de esnafımıza nefes aldıracaktır" diye konuştu. 

Hatırlanacağı gibi, 2020 yılına kadar bağlayıcılığı olmayan kira artışı, yeni düzenlemeyle Borçlar Kanunu'nun 344. maddesine göre konutlarla ilgili kısmı değiştirilerek yüzde 16,33'e, esnaf için erteleme de 59. madde ile aynı oran olan yüzde 16,33'e bağlanmıştı.