Cumhur İttifakı'nı Faruk Çelik bozdu!


Açıklama: Mudanya Belediye Meclisi'nde CHP'liler, 5 yıl aradan sonra Tirilye'deki kültür merkezinden 'Faruk Çelik' isminin kaldırılması için yeniden önerge verdi. MHP'li Zeki Saygılı'nın da destek verdiği CHP'lilerin teklifi, Ak Partili 6, MHP'li 2 üyenin ret oyuna karşılık toplam 17 oyla oyçokluğuyla kabul edildi.
Kategori: Yerel
Eklenme Tarihi: 09 Mayıs 2019
Geçerli Tarih: 31 Mayıs 2020, 01:54
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4212


Mudanya'da 2014 yılı Temmuz ayında meclis kararıyla salt çoğunluğun sağlanamadığı gerekçesiyle Kaymakamlık tarafından onaylanmayarak Faruk Çelik ismi kaldırılamayan Tirilye'deki kültür merkezi için ikinci hamle 5 yıl sonra yeni CHP'li üyeler tarafından yapıldı. Eski bakan Faruk Çelik'in ismini taşıyan Tirilye'deki kültür merkezinin adı, CHP'lilerin tam desteğine İYİ Parti ve MHP'li birer üyelerin de destek vermesiyle 'Tirilye Kültür Merkezi' olarak değiştirildi. Önergenin mecliste kabulü, Cumhur İttifakı'nı çatırdattı!

 

Mudanya Belediye Meclisi'nde CHP'liler, 5 yıl aradan sonra Tirilye'deki kültür merkezinden 'Faruk Çelik' isminin kaldırılması için yeniden önerge verdi. MHP'li Zeki Saygılı'nın da destek verdiği CHP'lilerin teklifi, Ak Partili 6, MHP'li 2 üyenin ret oyuna karşılık toplam 17 oyla oyçokluğuyla kabul edildi.

CHP'li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın ilk hizmet döneminde usul hatası ile Kaymakamlık Makamı'ndan geri dönen isim değişikliği konusu, Başkan Türkyılmaz'ın ikinci döneminde CHP'li yeni üyelerin teklifiyle yeniden gündeme geldi. Mayıs ayı olağan meclis toplantısında gündem dışı önergelerin sonuncusu olarak İYİ Parti Meclis Üyesi Mehmet Aybars Yılanlı'nın da destek verdiği CHP'li 15 üyenin imzasının bulunduğu önerge görüşüldü.

"İSİMLERLE OYNAMAK LÜZUMSUZ..."

Tirilye'de bulunan Faruk Çelik Kültür Merkezi'nin isminin Tirilye Kültür Merkezi olarak değiştirilmesi önergesinin doğrudan görüşülecek olmasını şaşkınlıkla karşılayan Ak Parti Meclis Grup Sözcüsü Kadir Kahraman, tüm önergelerin kendilerine ulaştırıldığını ancak bu önergenin ulaşmadığını belirterek, isim değişikliği konusunda geçmiş dönemde de aynı şeyleri konuştuklarını söyledi. Yapılacak bir sürü iş varken bu tür isimlerle oynanmasının lüzumsuz gördüklerini kaydeden Kahraman, "Bu konuyu daha önceki dönemde de konuşmuştuk. Siz bugün bu ismi değiştirirseniz yarın öbür gün de sizden sonra gelenler farklı isimlere takılacaklardır. O nedenle bu önergenin geri çekilmesini teklif ediyorum" dedi.

"FARUK ÇELİK İSMİ KABULLENİLMİYOR"

Ak Partili Kahraman'dan sonra söz alan CHP Grup Sözcüsü Ergül Batman ise, Tirilye'de yaşayanların bu ismi kabullenmediği ve isimden rahatsızlık duyduklarını iletmelerinden ötürü bu önergeyi gündeme getirmek istediklerini söyledi.

MHP'Lİ ÜYE CUMHUR İTTİFAKINI BOZDU!

Cumhur İttifakı çatısı altında Ak Parti'den Mudanya Belediye Meclisi'ne giren MHP'li Zeki Saygılı ise, Ak Parti Grup Sözcüsü'ne katılmadığını belirtti. "İsimler verilirken ilim yada bilim adamı olsa adları yaşasın diyebiliriz" diyen Saygılı, "Tirilye'nin kendi ismiyle anılmasının kulağa daha hoş geleceği kanısında olduğum için önergedeki teklife katılıyorum" dedi.  Durumu kurtarmak adına söz alan MHP Grup Sözcüsü Bülent Erden ise, Bakan Faruk Çelik'in, gerek Mudanya ve Bursa'ya, gerekse de ülkeye hizmet yapmış bir isim olduğunu belirterek, her iki tarafı da kırmamak adına isim değişikliğine 'Faruk Çelik Tirilye Kültür Merkezi' önerisini sundu.

OYÇOKLUĞU KABUL!

Yapılan oylamada isim değişikliği konusunda Ak Parti'den 6, MHP'den 2 üye ret verirken, MHP'li Zeki Saygılı da Millet İttifakı ile birlikte değişikliği kabul etti. Tirilye Kültür Merkezi ismi oyçokluğuyla kabul edildi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, isim değişikliğinin Tirilye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girebilmesi adına başlattıkları çalışmaların yanı sıra Cittaslow ağına katabilmek adına da önemli olduğunu kaydetti. Türkyılmaz, alınan kararla, 19. yüzyılda kilise olarak yapılan ve günümüzde kültür merkezi olarak kullanılan yapıyı ve Tirilye'yi uluslararası alanda tanıtma amacıyla çalışmaları var güçleriyle sürdüreceklerini söyledi.