Tarsus Humusu...


Açıklama: Mehmet AKTOPRAK - Tarsus'tan Konuk
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 09 Haziran 2019
Geçerli Tarih: 02 Haziran 2020, 13:22
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/yazar.asp?yaziID=4281


Humus, Çukurova’da kebaptan sonra en çok yenilen bir meze türüdür. Tarsus Humusu 2005’te tescillendi. Bundan böyle; Tarsus Humusu’na sahiplenecek ülke ve şehir olmayacak demektir.

Tarsus Humusunu yapan esnaflar var. Her zaman Akın Humus salonu sağlık açıdan tavsiye edilir. Salim Evcimen ustanın müşteriye gösterdiği sıcak ilgisi yanında candan sevimliği ve humusu ile hizmet veriyor.

Eski yeri bugünkü park yeri olarak kullanılan yerdeydi. Kurucusu Yasin ustanın 1960/ 1988 yılları arasında hizmet verdi. Yasin ustanın vefatıyla işletme el değiştirdi. Oğlu Salim usta dönemi başlamış oldu. Salim usta boş zamanlarda babasına yardım etmiş. Daha sonra bu işi yapma isteği ağır basmasıyla başlayan işin inceliklerini çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemlerinde öğrendi.

Şimdi daha geniş ve yeni düzenlenmiş yerinde müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. Akın oğlunun ismini işletmeye vermiş, Akın Humus Salonu olmuş.

TARSUS HUMUSUNUN YAPILIŞI…

Nohut ezilir nohut taneleri üzerine konur. Her ustanın teknik özelliği vardır. Akın Humus Salonu bu özelliklerini korumaya devam eden nadir salonlardan birisidir.  Humusun teknik özelliği: Nohut ve tahine limon suyu,sarımsak,tuz,kimyon,kırmızı biber,zeytin yağı eklenerek yapılan bir meze türüdür.

Tarsus humusu olarak bilinen şekliyle yapılan humus 2005’te tescillenmiş oldu. Ayrıca  Arap ülkelerinde humus yapılır ve sevilir. Sürpriz bir ülkede daha yapıldığı notlarımda var. Yunanistan’da geleneksel bir yemek olarak yapılır ve tüketilirmiş.

Humus isteğe göre,tereyağlı ve zeytin yağlı sıcak bir şekilde servis edilir.Tabii ki yanında süs biberi-turşusu, soğan, somun veya pide ekmeği verilir. Yazın ise, turp, yeşil soğan,maydanoz ve tere ile yenir.

Tarsus’ta da humus sevilerek tüketilen bir yiyecek türü. Biberiyle,soğanıyla,turşusuyla,pide ekmeğiyle doyumluk olmaktadır. Tarsuslu geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdır. Şalgam suyu, tatlıların olmasıdır!.

Çukurova’nın geleneksel yemekleri içinde kebap, ciğer ve humus özel yer alır. “Can boğazdan gelir” sözü Çukurova’ya has bir ifade olmaktadır…      

HAFTANIN SÖZÜ: Çukurova yemek konusunda zengin bir mutfağı vardır! Tatlılar, Şalgam Suyu, Tarsus Kebabı yemeklerde yenir ve içilir! (Mehmet AKTOPRAK)