Myrleia'ya yakın mercek


Açıklama: Mudanya Belediyesi, Myrleia’nın sahip olduğu tarihi değeri, ilgili kurul ve kurum müdürlerine tanıttı.
Kategori: Yerel
Eklenme Tarihi: 04 Temmuz 2019
Geçerli Tarih: 22 Kasım 2019, 05:59
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4320


Mudanya Belediyesi, Myrleia’nın sahip olduğu tarihi değeri, ilgili kurul ve kurum müdürlerine tanıttı. "Myrleia Antik Kenti’nin Turizme Kazandırılması Projesi" kapsamında Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Myrleia’nın kuruluşu, antik kentin yayıldığı alan, tarih ve kültür turizmine katkısını anlatan bir sunum yaptı.

TOPLANTI SONRASI İNCELEME GEZİSİ

Montania Otel’de düzenlenen toplantıya, Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Erdal Çetindağ, Bursa Müze Müdürü Çiğdem Durakoğlu, Bursa Rölöve ve Anıtlar Müdürü Aylin Kırlangıç, ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mimar Mithat Kırayoğlu, Emekli Müze Müdürü Öcal Özeren ile belediye birim müdürleri katıldı.

Sunumun ardından ilgili kurumların müdürleri ile Ömerbey Mahallesi’nde Hisarlık mevkii olarak anılan bölgede bulunan antik kente inceleme gezisi yapıldı. Helenistik ve Roma dönemine tarihlenen antik kentte bulunan mozaikler, inceleme gezisinde bulunan kurul müdürlerinin beğenisini topladı.

Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, ilçenin turizm potansiyelinin yapılacak olan çalışmayla artacağını belirtirken, Başkan Hayri Türkyılmaz, yalnızca Bursa değil, tüm insanlığın değerlerinden biri olan Myrleia’yı geleceğe hep birlikte taşıma arzusunda olduğunu söyledi.

KAZI RAPORLARLANMIŞTI

Hatırlanacağı gibi, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 2015 tarihli kararında; Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Bursa Müzeler Müdürlüğü uzmanları tarafından yürütülen sondaj kazılarında elde edilen veriler ışığında UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından sondaj raporunda bölgede pişmiş toprak künklerden oluşan su sistemleri, cadde ve sokakların altına döşenen atık su sistemleri ile tam anlamıyla antik kentin dokusunun bir bölümü açığa çıkartıldığı belirtilmişti. Yine aynı raporlarda, çanak çömlek kırıkları açığa çıkarılan bölümün Helenistik ve Roma dönemlerine ait olduğu kaydedilmişti.