Giyim pazarı açılacak mı?


Açıklama: Mudanya Belediyesi'nce trafik sorunu gerekçe gösterilerek 1,5 ay önce gün değişikliğine gidilen giysi pazarıyla ilgili pazar esnafının başvurusu Bursa 3. İdare Mahkemesi'nden "yürütmeyi durdurma" kararıyla döndü. Giyim pazarının, 7 Temmuz'da açılması bekleniyor.
Kategori: Özel haber
Eklenme Tarihi: 06 Temmuz 2019
Geçerli Tarih: 17 Kasım 2019, 23:19
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4328


Mudanya Belediyesi'nce "trafik sorunu" gerekçe gösterilerek 1,5 ay önce gün değişikliğine gidilen giysi pazarıyla ilgili pazar esnafının başvurusu Bursa 3. İdare Mahkemesi'nden "yürütmeyi durdurma" kararıyla döndü. Halk arasında "sosyete pazarı" olarak bilinen dolgu alanındaki kapalı pazaryerinde 11 yıldır Pazar günü kurulan ve 240 esnafın faaliyet gösterdiği pazarın, 7 Temmuz Pazar günü yeniden açılması bekleniyor.

MECLİSTE PAZARYERİ İÇİN KOMİSYON ÖNERGESİ

Öte yandan Mudanya Belediye Meclisi ise önceki gün gerçekleştirdiği Temmuz ayı olağan toplantısında, söz konusu pazaryerinin kapatılması ve yeni yer belirlenmesi için Pazaryeri Kuruluş Komisyonu oluşturulması  yönünde gündem dışı önergeyi gündeme alarak karara bağladı.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Pazar günü kurulan sosyete pazarı olarak kullanılan pazarla ilgili gün değişikliği kararının sonrasında oradaki esnaftan bir kısmının yürütmeyi durdurma davası açtığı ve kararın kendilerine ulaştığını söyledi. Kendilerinin orasıyla ilgili Myrleia Antik Kenti'ni ortaya çıkaracak arkeopark projesi olduğunu ifade eden Başkan Türkyılmaz, "İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararında komisyonun olmadığına vurgu yapmış, 'kuruluş komisyonunun oluşturulması gerekir' şeklinde bir ifadeye yer vermiş. Biz de bu konu için önergeyle geldik. Söz konusu bölgede belediyeye ait yerlerle birlikte 32 dönümlük tasarrufumuz söz konusu. O bölge Mudanya'ya çok önemli bir yer katacak. Projemizin altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz. 2800 yıllık ilk Mudanya  o bölgede ortaya çıkarılacak. Uzun bir süreci ve mali yükü olduğunu bildiğimiz halde tüm mali yükü belediye olarak biz çekeceğiz" diye konuştu.

 

Mudanya Belediyesi, söz konusu kapalı pazaryerinin önünde bugün de (6 Temmuz Cumartesi) çalışma başlatarak, taşları söktü.