Mudanya'nın bütçesi 116,2 milyon TL


Açıklama: Mudanya Belediyesi’nin 2020 mali yılı bütçesi, Belediye Meclisi'nin ekim ayı ikinci oturumunda 116 milyon 270 bin TL olarak gider oyçokluğu, gelir oybirliğiyle kabul edildi.
Kategori: Yerel
Eklenme Tarihi: 01 Kasım 2019
Geçerli Tarih: 27 Mayıs 2020, 12:18
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4525


Mudanya Belediyesi’nin 2020 mali yılı bütçesi, Belediye Meclisi'nin ekim ayı ikinci oturumunda 116 milyon 270 bin TL olarak gider oyçokluğu, gelir oybirliğiyle kabul edildi. Bütçe görüşmelerinde MHP Grup Sözcüsü Bülent Erden ise, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın gerek yerel seçimlerde, gerekse de seçimlerden sonra dillendirdiği Yıldıztepe, kapalı pazaryeri, soğuk hava deposu ile kongre ve fuar merkeziyle ilgili projeleriyle ilgili ödenek ayrılıp ayrılmadığını sordu.

 

Ekim ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunu Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde gerçekleştiren Mudanya Belediye Meclisi, 2020 mali yılı ve izleyen iki yıl bütçesi ile performans programı ve ücret tarifesini görüştü. Ak Partili üyelerin gider bütçesindeki bazı kalemlere şerh koyarak ret verdiği 2020 yılının bütçesi 116 milyon 270 bin lira olarak gelir oybirliği, gider ise oyçokluğuyla karara bağlandı. Yine komisyonda Ak Partili üyenin ret oyuyla oyçokluğuyla kabul edilen 2020 mali yılı performans programı da, komisyondan geldiği şekliyle kabul edildi.

BAZI GİDER KALEMLERİNE AK PARTİ ŞERHİ

Ak Parti Grup Sözcüsü Kadir Kahraman, Özel Kalem'de bütçe aşımı ile "Sosyal Güvenlik ve Soyal Yardım Hizmetleri" kalemindeki afaki artışları ve "Dinlenme Kültür ve Din Hizmetleri" kalemlerinde bir önceki yıllara göre yaşanan düşüşteki farkları sorarak, gider bütçesindeki bu kalemlere şerh koydu.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ilçedeki tüm resmi kurumların hizmetlerinin Özel Kalem bütçesinden karşılandığına dikkati çekerken, diğer belirtilen kalemlerdeki artış ve azalışlarla ilgili Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü'nün Kültür ve Sosyal İşler'den ayrıldığı için müdürlüklerin bölünmesinden kaynaklandığını söyledi.

YATIRIMLARIN BÜTÇEDEKİ YERİNE MHP SORGUSU

Bütçe görüşmelerinde MHP Grup Sözcüsü Bülent Erden ise, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın gerek yerel seçimlerde, gerekse de seçimlerden sonra dillendirdiği Yıldıztepe, kapalı pazaryeri, soğuk hava deposu ile kongre ve fuar merkeziyle ilgili projeleriyle ilgili ödenek ayrılıp ayrılmadığını sordu. Söz konusu projelerin fizibilitesinin yapılıp yapılmadığını soran ve projelerin öncelik sırası hakkında kendisinden mecliste bilgi isteyen MHP sözcüsü Erden, bütçe uyumluluğunun bu projelere uyumluluğunu da sorgulayarak somut cevaplar istedi.

TÜRKYILMAZ: "ÖNCELİĞİMİZ YILDIZTEPE..."

Yıldıztepe projesinin ilk etabıyla ilgili 15 milyon liraya çıkılan ihalenin 12 milyon 300 bin liraya gerçekleştirildiğini anımsatan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, "550 gün sürecek bu ilk etap çalışmayla önceliğimiz Yıldıztepe olacak" dedi. Başkan Türkyılmaz, sözkonusu yerde 25 işyerinin olacağını ilk etabın maliyetinin 1 ile 1,5 yılda geri dönüşümünü alarak diğer yatırım projelerine ağırlık vereceklerini söyledi. Yap-işlet-devret modeline taraf olan birisi olmadığını kaydeden Başkan Türkyılmaz, "Zorlanmadıkça bu uygulamayı hayata geçirmek istemiyoruz. Diğer yatırımlarla ilgili gelen teklifleri değerlendirmiyor değiliz. Ancak biraz geciksin ama bizim olsun mantığındayız. Bu yüzden zorlanmadığımız sürece yap-işlet-devret modeline başvurmak istemiyoruz" diye konuştu.

Gelir-gider bütçesinin ayrı ayrı oylandığı gündem maddesi sonrası Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine teşekkür eden Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, yeni bütçenin Mudanya’ya hayırlı olmasını diledi. Başkan Türkyılmaz, kültürden sanata, spordan eğitime, sosyal belediyecilik örneklerinden turizme her alanda yaşamın tüm renkleriyle yaşayan Mudanya için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.