Zeytinciye sağduyu çağrısı!


Açıklama: Marmarabirlik'e bağlı 150 Sayılı Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Yıldız, eksper ve delegelerle yaptığı toplantıda ürün alım sistemi ve avans fiyatlar hakkında insafsızca eleştiri yapıldığını belirterek, ortaklara sağduyu çağrısında bulundu.
Kategori: Yerel
Eklenme Tarihi: 01 Kasım 2019
Geçerli Tarih: 27 Mayıs 2020, 11:59
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4529


Marmarabirlik’e bağlı 150 Sayılı Mudanya Zeytin ve Tarım Satış Kooperatifi, yeni sezon zeytin alım kampanyası dolayısıyla eksper ve delegelerle bir araya geldi. Marmarabirlik Düğün Salonu'ndaki yemekli buluşmaya Birlik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şevket Karagöz de eşlik etti.

"MAĞDUR ETMEYEN BİR ALIM GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ" 

Marmarabirlik'ten istenen, en yüksek fiyatla sınırsız miktarda alım yapılması, bedelinin de  peşin ödenmesi olduğunun altını çizen Kooperatif Başkanı Ali Yıldız, 5 yıldır üreticiyi mağdur etmeden en çok zeytini Marmarabirlik'in aldığını ve yine alacağını söyledi. Bu yılın geçen seneyle mukayese edilmemesi gerektiğinin altını çizen Başkan Yıldız, "Çünkü geçen seneyi bir bonus gibi görelim, rekor bir alım gerçekleştirdik. Bu her yıl böyle olacak demek değildir. Bu yıl yine imkanlarımız ölçüsünde üreticimizi mağdur etmeyecek bir alım gerçekleştireceğiz" dedi. Piyasadaki rekabet şartlarının unutulmaması gerektiğine dikkati çeken Yıldız, "Bir yandan en yüksek fiyatla ve en yüksek miktarlarda satış yapılması istenmektedir. Diğer taraftan kooperatifine sürekli sahip çıkan ortaklarımızın  hakkından alıp, bugüne kadar ürün teslim etmeyenlere  verilmesi istenmektedir. Yıllarca  bir kilogram ürün vermemiş olanlar bugün kooperatiflerin imkanlarını sonuna kadar zorlamaktadırlar. Bunun nedeni Marmarabirlik’in fiyatlarının cazip olması ve geçtiğimiz yıl tüccarın piyasaya girmemesidir. Bu yıl da esas sorun, tüccarın Marmarabirlik fiyatlarının altında bir fiyatla ürün alması değil midir? Ürün alım planının fiziki koşullara, nakit durumuna ve satış miktarlarına göre yapıldığını bildikleri halde kuruma büyük yaralar açacak uygulamaların istemesinin sebebi nedir? Varsayalım bu yıl ürünün tamamını aldık. Ama ürün satılamadı ve bozuldu. Sorumlusu kim olacak? Tabi ki de Marmarabirlik! Üzerine bir de bize ürünü neden bozdunuz diye hesap soracaklar. Tam anlamıyla bekledikleri de bu! Marmarabirlik’ten, kurumu zarar ettirecek bir karar  alınmasını kimse beklemesin” diye konuştu.

"YIL SONU SATIŞLAR 40 BİN TONA ULAŞACAK"

Bu yıl paket zeytinde en büyük satışı gerçekleştirdiklerini ve sene sonunda satışların 40 bin tona ulaşacağını beklediklerini ifade eden Kooperatif Başkanı Ali Yıldız, "Birliğin 2009 yılında satışları 23 bin tonlar seviyesindeydi.  2019 yılı sonuna kadar  yüzde 80 artışla satışların  40 bin tonlara ulaşılacağını tahmin ediyoruz. Bu miktar birliğimizin kurulduğu tarihten bu yana en yüksek ambalajlı satış miktarıdır. Biz elimizden geleni fazlasıyla yapıyoruz. Ama bunların yok sayılması bizleri derinden üzmektedir” dedi.