Aykırı inşaata suç duyurusu!


Açıklama: Mudanya'da 2 yıl önce imara aykırı inşa edilen ve çevreye kötü örnek olan Yıldıztepe'deki otelle ilgili başta Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, belediye meclis üyeleri ve ilgili personeller hakkında şikayetçi olundu.
Kategori: Yerel
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2020
Geçerli Tarih: 30 Mart 2020, 11:19
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4647


Mudanya'da 2 yıl önce imara aykırı inşa edilen ve çevreye kötü örnek olan Yıldıztepe'deki otelle ilgili başta Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, belediye meclis üyeleri ve ilgili personeller hakkında şikayetçi olundu.

ORTAK SUÇ DUYURUSU

Mudanya'da 2 yıl önce emekli Tümgeneral Yaşar Karagöz'ün gündeme getirdiği çevreye kötü örnek olan Yıldıztepe'deki 11 katlı otel inşaatıyla ilgili, Yaşar Kılıç ve Eyüp Araz adlı vatandaşlar Mudanya Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Araz ve Kılıç'ın Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı ortak suç duyurusunda; imara aykırı inşa edilen 11 katlı otel ruhsat veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Belediye Meclis Üyeleri ve belediye personelinin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün yazısını gözardı ederek ilgili parsel sahiplerine büyük rant sağlandığı iddia edildi.

"PLANA AYKIRI İNŞAATA MÜDAHALE EDİLMEDİ!"

Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 14.09.2018 tarih ve 16973 sayılı günlü ve ivedi yazısının gereğinin yerine getirilmeyerek söz konusu parsel sahiplerine rant sağlandığını öne süren Eyüp Araz ve Yaşar Kılıç, inşaata söz konusu yerde mevcut parselin haricinde 9 ayrı parselleri de kapsayan 1 adet daha plan değişikliğinin mevcut olduğu ve bu parselin üzerinde 3 bina 1 istinat duvarı ruhsatı kesildiğinin tespit edildiğini bildirdi. Dilekçede, 9 ayrı parselde yapılan 1/1000 ölçekli imar planı değişikliklerinin İmar Kanunu ve ilgili mevzuata, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun ve uygulanabilir olmadığı şeklinde rapor hazırlandığına yer veren Araz ve Kılıç, iddialara konu olan raporları da ekledi. Yapılan değişiklikle birlikte imar planına aykırı duruma düşen inşaatla ilgili Mudanya Belediyesi'nin söz konusu inşaata müdahale etmediğine dikkati çeken Eyüp Araz ve Yaşar Kılıç, sahillerin doğal dengesini ve Mudanya'nın estetik yapısını bozarak böyle bir yapılaşmayı görmezden gelerek görevlerini yerine getirmeyen tüm ilçe belediye başkanı ve personelinden şikayetçi olduklarını söyledi.

2018'DE MÜHÜRLENMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi, Mudanya'da 2018 yılı Temmuz ayından bu yana Emekli Tümgeneral Yaşar Karagöz'ün gündeme getirdiği çevreye kötü örnek olan Yıldıztepe’deki otel inşaatı, Mudanya Belediyesi tarafından 27 Ağustos 2018 tarihli tespit zaptı ile mühürlenmişti. Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Yıldıztepe'deki otel inşaatında yaşanan kat artışına Mudanya Meclisi'nin değil, Büyükşehir Meclisi'nin ek kararlarla onay verdiğini açıklamış, firma sahibine 365 bin 189 TL para cezası kesen belediye, aykırı imalatın düzeltilmesi için bir ay süre vermişti. Söz konusu otelin Şubat ayında faaliyete geçmesi bekleniyor.