Mudanya'da bir yokuş ya da ölüm meleği ile vals!


Açıklama: Mudanya'nın Şükrü Çavuş Mahallesi Su Deposu Caddesi'ndeki yokuştan dingilli/ağır tonajlı tırların can ve mal güvenliğini hiçe sayarcasına çıkışı, her an tehlikeye davetiye çıkarıyor. Çevre sakinlerinin korkulu rüyası haline gelen tehlikeli yokuşta şahit olduğu olayı yurttaşlık sorumluluğu gereği kaleme alan M. Orhan Nasuhoğlu, ilçe yetkililerine gazetemiz aracılığıyla açık mektup yazdı.
Kategori: Yerel
Eklenme Tarihi: 08 Şubat 2020
Geçerli Tarih: 24 Şubat 2020, 14:11
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4683


Yıl 1986. Otomobille, Gaziantep’ten Adana’ya yolum. Akşamın karanlığı. Arkamda ki damperli kamyonun damperinin şoför mahallinin üstüne gelen uzantısına “Ölüm Meleği” kurulmuş, dört nala bana yetişecek. Kendimi sağdaki benzin istasyonuna zor atıp, Allah affetsin şu kehanette bulunmuştum; “Sen, başını yakacaksın ya, başkasının başını da yakma bari….” diye.

Çok değil yarım saat sonra yola çıktığımda 10. km’de  yolun tıkandığını gördüm. Ve maalesef hem de iki ölümlü kaza! Hatalı sollayan, “Ölüm Meleği’ni  tepesinde taşıyan damperli kamyon!

2019 yılı sonları Mudanya’ya taşındım, il dışından. Tabii, caddeye sokağa da uyum halleri…

2020 Ocak ayı başı. Yahu bu (kaldığım evin) caddenin eğimi, her tonajda iş makinaları için darlığı, “tüm sakinler ve yoldan gelip geçenler için” can ve mal güvenliği endişem artarken, bu kez portallara İzmitten acı bir haber düşmüş; Yolun “Yokuşluk Eğimi” dolaysıyla  iş makinalarına kapalı “yüksek eğimli dar” bir yola giren bir damperlinin freninin boşalmasıyla “Ölüm Meleği’ne” iş düşmüş gene. Allah rahmet eylesin. Ve kendi kendime bu lafı ed, sonra keşke..deme dedim.

*

VE GEEEDİK DEĞMEEENE!

Evet, ben “Şükrü Çavuş” Mahallesi Su Deposu Caddesi'ne,il dışından taşındım. Oturduğum ev, fotoğrafta görünenin arkasındaki binada. Sol taraf balkonumdan körfezin Marmara’ya açılan ayağıyla sanki, Eski Boğaziçi’nin bir yakasından öte yakasına bakıyorum gibi…. Gece ışıklarında ….. Neyse…..

 

Başka fotoğraflarda çekmiştim. Ancak bu her tonajdan ağır iş makinasının şoför mahallinden “ŞOFÖR BAKIŞI fotoğrafının yeterli olduğu kanısındayım!

Bu, “Çepni Köyü” Yolu ve ileriye doğru, betonyerler ve aşağıda bahsedeceğim ve ila iş makinalarının bu malzeme sevkiyatı, nereye yapılıyor? Ne kadar sürecek? Tabii ki bu sorunun cevabı, benim ne bilgim ve ne de ilgim dahilimde. Herkesin işi gücü rast gitsin.

Ancak, Kasım 2019 ortalarında Fakülte tarafına otomobilimle aşağıdan yukarıya sağa döndüğümde; çok dingilli/ağır tonajlı bir tır’ın tırmandığına rast geldim;

Bakıp kalmışım! Gözümün önünde, mahalle arasında bir caddeden yokuş yukarı çıkan ve “can ve mal güvenliğinin” yerlerde süründüğü bu dehşet trafik olayı karşısında; ya bu silindirik yük boşanırsa Allah korusun” nerede durur, vura kıra kendisi parçalanmadan sahile iner mi ki diye kara mizah yaptım kendi kendime, ürperip acı acı gülümseyerek!

COĞRAFYASI İLE GÜZEL, KÜLTÜREL YAŞANTISI İLE GÜZEL, GÜZEL MUDANYA !

Evet, güzel coğrafyası ile güzel kültürel yaşantısı ile Güzel Mudanya'nın Sayın Yöneticileri!

Bu yazı, tarafımdan yurttaşlık sorumluluğu gereği kaleme alınmıştır.

YOL VE TRAFİK

Bu konuda; “2012/16 Başbakanlık Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı Genelgesi”nin üçüncü paragrafında yer alan ilke ve tanımlar gereği*; yasa, yönetmelik,yönergelerle ilgili teknik, idari ve hukuki maddeler sıralanabilinir tabii. Ne hacet?

Meselenin esasının; Kuralıyla, güzergahıyla, yol ve trafik olduğu açıktır.

Ben bilemem de, Mudanyanın karar merciinde olan Sayın Yetkilileri daha eyisini bilir.

Şubat 2020, Ben dedim.

MAL CANIN YONGASI DERLER DE,NE YAPAYIM CANLAR GİDERSE MALI !

BU MEKTUP, MUDANYA İLÇE YETKİLİLERİNE Yeni Komşunuz OLARAK ARZIMIZDIR EFENDİM.

Selam ve Saygılarımla

 

*KYTGS ve EYLEM PLANI 2012/16, paragraf 3:

“Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi; altyapı hizmetleri, acil müdahale ve ilkyardım, kaza sonrası kurtarma hizmetleri, eğitim, ilgili mevzuat, düzenleme ve denetim hizmetlerinin yerine getirilmesi ile mümkündür. Bu nedenle trafiğin daha güvenli hale gelebilmesi için, trafik güvenliği ile ilgili hizmetlerin sürekli, düzenli, zamanında, işbirliği ve uyum içerisinde verilebilmesi gerekmektedir.”

ÖNEMLİ NOT; Güzergah olarak  Su Deposu Caddemizi kullanan inşaatların Patronundan, İşçisine tüm çalışanlarına, Allaha Emanet olun dileklerimle, her türlü “İş kazasından uzak, hayırlı işler dilerim.