Veliler panikte!


Açıklama: Şükrü Çavuş Mudanya Şükrü Çavuş Sait Eroğlu İlkokulu'nda B Blok olarak adlandırılan eski bina için Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan "Deprem Tahkik Raporları"na göre verilen yıkım kararı ardından ikili eğitimin başladığı okulda veliler, imza kampanyası başlattı. A Blok olarak adlandırılan yeni binanın da sağlamlılığına güvenmediklerini iddia eden veliler, yetkililerin kendilerine somut cevap vermemeleri halinde çocuklarını okuldan alacaklarını söyledi.
Kategori: Eğitim
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2020
Geçerli Tarih: 24 Şubat 2020, 13:51
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4703


Yarıyıl tatilinin bitimine 3 gün kala Bursa Valiliği tarafından duyurulan Mudanya Şükrü Çavuş Sait Eroğlu İlkokulu'nun eski binasıyla ilgili yıkım kararı sonrasında ikili eğitimin başladığı okulda veliler, imza kampanyası başlattı. Söz konusu kararla birlikte mevcut uygulamaya tepki gösteren veliler, daha önceki yıllarda yeni bina için yıkım kararı alındığı ile ilgili duyumları olduğunu belirterek, güçlendirme kararı çıktığı söylenen yeni binada herhangi bir çalışma yapılmadığı halde eğitim öğretime devam edildiğini öne sürdü.

"YENİ BİNADAN DA ENDİŞELİYİZ"

Eski binanın yıkım süreci sonuna kadar çocukların yeni binada eğitime devam etmek zorunda kalacağını anımsatan veliler, "Depreme dayanıklı olmayan, güçlendirilmesine görülen bir binada çocuklarımızın eğitim alacak olması bizi endişelendirmektedir. Eğer duyumlarımız hatalı ise her iki bina için de alınan kararlar ve uzman raporları hakkında bilgilendirilmek istiyoruz" dediler.

YIKILACAK BİNA İÇİN ÇEVRE TEDBİRİ DAHİ YOK!

Yeni binanın da sağlamlılığına güvenmediklerini iddia eden veliler, "Çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli bir ortamda olduklarını bilmek istiyoruz. Şu anda yıkım kararı alınan binanın hemen yanında eğitim devam etmekte ancak 3 Şubat'tan bu yana hiçbir önlem alınmaması bizleri tedirgin ediyor. 10 gündür ilgililere ve yetkililerden somut bir şeye ulaşamıyoruz. Çoğu sınıf velileri, çocuklarını okula göndermek istemiyor. İmzalı dilekçelerle Bursa Valiliği'ne başvuracağız. Yeterince bilgilendirilmemiz halinde çocuklarımızı okuldan alacağız" diye konuştu. 

Hatırlanacağı gibi, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından Bursa genelinde hazırlanan "Deprem Tahkik Raporları"na göre, Mudanya'da Şükrü Çavuş Sait Eroğlu İlkokulu'nda B Blok olarak adlandırılan eski binanın yıkım kararını Bursa Valiliği duyurmuştu. Valilik, B Blok'un en kısa sürede yıkılarak yeniden yapımı için çalışmaların başlatılacağını, öğrencilerin ise ikinci yarı yıllarında eğitim öğretimlerine aynı okulun A Blok'u olan yeni binada ikili eğitim uygulamasıyla devam edeceğini bildirmişti.