MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Türkiyem nereye götürüyorlar seni?

14 Şubat 2014, 15:42

Metin Sezgin


Hakkari’den Edirne’ye bir kısrak başı gibi uzanan Türkiye’m nereye götürüyorlar seni?

Geçtiğimiz hafta Hakkari’nin Yüksekova İlçesinde yaşanan ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar nedeniyle Güneydoğu bölgemiz aylar önce başlayan sözde barış ve açılım süreci boyunca olduğu gibi yine karıştı. PKK ve O’nun güdümündekiler bu ölüm olaylarına sözde misilleme olarak gerçekte çözüm sürecini hızlandırmak amacıyla aba altından sopa göstererek 4 askerimizi rehin aldı. Tıpkı Türk Milleti’ne kendi istedikleri politikalar doğrultusunda boyun eğdirmek için ve tıpkı o yöredeki Türk halkını silah zoruyla rehin almak istedikleri gibi.

Türk Ordusunun çok değerli yüzlerce komutanının hapishanelerde tutsak edilmesiyle büyük ölçüde güç kaybeden Türk Ordusu’nun Güneydoğu’da askeri üstünlüğünün ve inisiyatifinin çok zayıfladığı kuşkusuzdur. Genel Kurmay Başkanlığı’nın 4 Türk askerinin geri verilmesiyle ilgili olarak gösterilen kararlılık konusundaki bildirisine yürekten inanmak isterdim. Ne yazık ki, bu geri alışta BDP’lilerin araya girmesinin daha büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Türk Ordusu PKK’nın Güneydoğu Bölgesi’nin tüm kırsal alanına yerleşmiş silahlı PKK’yı oradan söküp atmak ve yurdumuzu o canilerden tamamen temizlemek için neden yasal görevini yerine getirmekte kararlılık gösteremiyor? Bize gençliğimizde öcü gibi gösterilmek istenen vatan şairimizi Nazım Hikmet’in betimlemesinden esinlendiğim ve değerli Cumhuriyet ozanlarımızdan Şükran Kurdakul’un dizelerinde haykırdığı gibi Hakkari’den Edirne’ye bir kısrak başı gibi uzanan Türkiyem nereye götürüyorlar seni?

*

CHP İzmir Milletvekili gazeteci Mustafa Balbay’ın tahliye edilmesine kuşkusuz sevindik. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali konusundaki kararı hapishanede tutsak diğer komutanlar, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek başta olmak üzere İşçi Partisi’nin diğer tüm yöneticileri, yine Ulusal Kanal çalışanları başta olmak üzere Tuncay Özkan ve diğer gazeteciler, öğrenciler ve tüm yurtseverler için Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı niye? Bu kahramanlar da niye özgürlüklerine kavuşturulmuyor?

Evet önümüzde şimdi yerel seçimler var. Tribünlerden seyretmeyi bırakıp artık sahalara inmemiz gerekiyor. Vatan elden gitmeden her birimiz taşın altına ellerimizi koymamız gerekiyor. Olanaklarımız ölçüsünde siyasete atılmamız, Anayasal haklarımızı kullanarak demokrasi kuralları içinde büyük bir mücadele vermemiz gerekiyor. Bunun için tek çare Atatürk’te birleşmektir. Önce önümüzdeki yerel seçimler için muhtar, belediye meclis üyesi, belediye başkanı olmak için aday adayı olacağız. Bu konudaki eşsiz rehberimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun eşsiz ilke ve devrimleridir.

Türk Ulusu olarak yarım kalan Türk Devrimi’ni, Atatürk İlke ve Devrimlerini yeniden yaşama geçireceğimize inancım sürmektedir. 29 Ekim 2013 tarihinden itibaren NOSAB caddelerini 11 yıldır sürekli Osmanlı’ya öykünen günü birlikçi Atatürkçüler gibi değil de adam gibi Atatürkçüler olarak O eşsiz Hümanist’in inanılmaz güzellikteki fotoğraflarıyla aylardır inatla süsleyen, NİLSAD’ın ve NOSAB’ın yürekli yöneticilerini ve bunda emeği olan herkesi kutluyorum. Bu fotoğraflardan ve özellikle “Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister” sözlerinden inanılmaz bir şekilde etkilendim. Türk Devriminin yeniden yaşama geçirileceğine olan inancım tazelendi. Bu eşsiz fotoğraflar da Gazi Mustafa Kemal, O inanılmaz bakışlarıyla sanki hepimizi göreve çağırıyor gibi..

*

Sevgili hemşehrilerim, geçen haftaki bir başka Mudanya Mektubu’nda söz ettiğim gibi, inanmazsanız NOSAB’a gidin, yerlerinden kaldırılmadan mutlaka bu fotoğrafları görün. Mustafa Kemal, 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelmeden sanki Bursa’ya gelmiş gibi. Bu bakışlarıyla, Yunan işgaliyle Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsüne örtülen o siyah şalın, 11 Eylül 1922 günü olduğu gibi yeniden kaldırılmasını, vatanımızın emperyalistlerin güdümündeki PKK ve onların yerli işbirlikçileri tarafından bölünüp parçalanmasının önlenmesini, yine laik Cumhuriyetimizin yok edilmesinin önlenmesini, kurucusu olduğu çağdaş Türkiye’nin duyarlı gençliğinden ve Türk Ulusu’nun duyarlı evlatlarından sanki yeniden ister gibi.


11-12-2013

 

Bu makale 2620 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci