MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Gri bulut kümeleri

14 Şubat 2014, 15:44

Tevhide Türken


Esenboğa Hava Alanı’nda gazetenin sayfalarını çevirirken gözüme bir ilan ilişti. 16 Mart 2013 19-15 Cumartesi. O soluksuz kaldı, çığlık çığlığa kaldı ev. Sese boğuldu sessizlik. Acı çığlık oldu kapı, pencere, merdiven. Gözleri açık kaldı, kapatamadım. Ağzı açıktı. Ağzından soludum, solumadı. Yavrusunu tutarcaya kaptırmış anaç kuş gibi şaşkın oldum. Yüzünü, gözünü ovdum çağırdım. Barışta’da Barışta’da duymadı.

Doktor, nabız, kalp, ambulans, oksijen, acil istemedim götürmelerini acile. Götürdüler, kimliğini aldılar. Bir battaniye üstünde beyaz örtüye sarılı. Pencereleri açtım. Dışarıda kar yağıyordu. Barışta ve ben yalnızım. Teneşirde barışta çözüyor, açıyorlar. Acilde sardıkları Amerikan bezinden giysiyi. Hayal ötesi acıdan ve ağrıyor imam. Bir hayali yıkıyor sağında vahap, ben soldayım. Sonsuzluk giysisi giydiriliyor. Tabutta barışta asansörde tabut musallada, imam adlarını okuyor sonsuzluk yolcularının. Sıra sıra kılınıyor cenaze namazı. Barışta ikinci sırada, sondaki tabutta. Kimliğini okuyor imam Yakup Barışta Erdost er kişi niyetine.

O an bu yazının devamını gözlerimden süzülen yaşlar nedeniyle okuyamadım.

Tarih 30 Ekim. Yer Ankara. Serin bir sonbahar sabahı. Gökyüzünde gri bulutlar, yerlerde ağaçlardan düşen kuru yapraklar ve karşımda şehrin gürültüsünden uzak taştan mantar tarlası görünümünde Karşıyaka Kabristanı. İçimde bugüne değin yitirmiş olduğum dostlarımın anılarıyla harmanlanan, özlemin derin hüznü var. Gazetedeki bilgilendirmeyle Barışta’nın kabrini bulmakta zorlanmasam da gözümde canlanan anılar nedeniyle ayakta durmakta zorlanıyorum.

35 yıl öncesi Erdost ailesiyle bir süre aynı binada oturmuş olup, her yönüyle erdemi özümsemiş tüm aile bireyleriyle olan komşuluk ilişkilerimiz süresince de acı-tatlı unutulmaz bazı olayları da birlikte paylaştık.

Muzaffer Bey’in kardeşi İlhan Erdost’un evliliği ve ailece beklenen sevgiyle kucaklanan ilk bebek türkülerin doğumu. Ardından en az türküler kadar sevinçle kucaklanan ikinci bebek Alaz’ın dünyaya gelişiyle günlerine yakinen tanık oldum.

Yine o yıllarda aziz ülkemizin kaderine yön veren sayın siyasilerimizin basiretsizliği nedeniyle gün be gün üniversitelerimizde yaşanan olaylar, öldürülen gençler, faili meçhul cinayetler, türlü nedenlerle susturulmak istenen aydınlarımıza reva görülen insanlık dışı işkenceler neredeyse sokakta yürürken gölgesinden korkar hale gelen halk ve durmamacasına tırmanan olayların sonucunda onaylasakta onaylamasak da o gün için kaçınılmaz olan 12 Eylül 1980 darbesi ve o karambol ortamında suçlu suçsuz pek çok kişi tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi’ne gönderilirken ne üzücüdür ki, bu gönderilenler arasında türküler ve henüz minik bir bebek olan Alaz’ın babaları, İlhan Erdost da vardır. Suçu mu? Yasaklı yayın basmak ve bulundurmak. Endişeli bekleyiş ve geçmek bilmeyen bir zaman dilimi içindeyken bir akşamüzeri başta tüm Erdost ailesi olmak üzere tüm sevenlerini yasa boğan elim bir haberle sarsılıyoruz.

Emniyetteki ifadesinin ardından tutuklu olduğu Mamak Askeri Cezaevi’ne götürülürken araç içinde şüphe yok ki, üstlerinden aldıkları emir gereği dört er tarafından feci şekilde dövülerek öldürülen İlhan Erdost’u gözlerimiz yaşlı, yüreklerimiz yaralı yine bir sonbaharda aziz naşını Karşıyaka Kabristanı’nda ebediyete uğurlamıştık.

Aradan geçen 33 yılsonunda ne acıdır ki siyaset arenamızda değişen pek bir şey yok. Ortam yine toz duman.

Barışta’nın ölüm ilanının sonunuysa keskin kılıçlarla kesilmiştim. İlhan kör testereyle biçiliyorum. Barışta kardeş acısından, oğul acısına bana acı kaldı. Acım bal olmadan direncim oldu. O yaşamıyla yarıda kaldı. Kolum kanatsız kaldı. Diyen baba Muzaffer Erdost acısını bu mısralarla dile getirmişti. Ruhları şad olsun.

18-12-2013

 

Bu makale 2505 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci