MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'ne açık mektup

14 Şubat 2014, 15:47

Metin Sezgin


Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisiyim.

Sınavlarım nedeniyle Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Bölüm’deki ve Ziraat Fakültesi’ndeki sınav yerlerini öğrenmek için 7.12.2013 Cuma günü Görükle Kampüsü’ne gittim. Yine 14-15 Aralık 2013 tarihlerinde de Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde yapılan sınavlara girdim.

2013 yılı içinde Görükle Kampüsü’nde daha önce gerçekleşen diğer sınavlarım sırasında bir Cumhuriyet Üniversitesi’ne asla yakışmayacak şekilde Kubilay Büstü’nün bulunduğu anıtın bakımsız haline, daha önce olduğu gibi yukarıda belirttiğim tarihlerde de son derece büyük bir üzüntü ile tanık oldum. Kubilay Büstü’nün ve hemen yanındaki Atatürk maskının kaideleri, bazı bölümlerinin bakımsızlıkta oksitlenmesi ve kireçlerinin akmasıyla adeta kuş pisliklerine bulanmış gibi görüntü içine girmiştir. Büst ve mask ile ilgili kaidelerin bu perişan ve pis halinin aylardır aynen devam ettiğini, bu konuda Rektörlüğünüzün ilgisizliğini ve duyarsızlığını büyük bir hayret ve şaşkınlıkla tespit etmiş bulunuyorum.

Eğitim Fakültesi A Blok binasının hemen yanında yer alan Kubilay büstünün kaidesinde, “…Türk devrimlerinin şehidi Mustafa Fehmi Kubilay 1906 yılında Kozan’da doğmuştur. Bursa Öğretmen Okulu mezunu olan öğretmen Kubilay, Menemen’de vatani görevini yedek subay olarak yaparken 23 Aralık 1930 Salı günü genç Cumhuriyetimizin temel ilkelerine karşı çıkmak üzere isyan başlatan tarikat mensubu canilerce şehit edilmiştir…” şeklinde büyük metal harflerle Kubilay olayı ile ilgili olarak bir tarih düşülmüştür.

Yine bu anıtın ortasında yer alan Atatürk maskının hemen altındaki kaidede; “…Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimden yoksun bir millet henüz millet olma özelliğini kazanamamıştır…” şeklinde yine büyük harflerle, Atatürk’ün eşsiz özdeyişlerinden biri yer almaktadır. Bu büst ve maskın en sağındaki kaidede ise, bağlantısı çıktığı için yerinden düşmek üzere olan “K.Atatürk” imzasıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Aralık 1930 tarihinde Kubilay olayı ile ilgili olarak verdiği demeçten bir alıntı yer almakta, bu olayla ilgili duygu ve düşüncelerini her zaman ki o eşsiz belagati ile oluşturduğu “…Büyük ordunun kahraman genç zabiti ve Cumhuriyetin mefkureci muallim heyetinin en kıymetli uzvu Kubilay Bey, temiz kanı ile Cumhuriyetin hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiştir…” şeklindeki sözleri yer almaktadır.

Ne var ki, yukarıda eksiksiz olarak tam metinlerini yansıttığım tüm büyük harflerle kaidelerine nakşedilmiş bu yazıları oluşturan harflerin büyük bir bölümü yerinden düştüğü için metinler tam olarak okunamamakta ve bu tarihi olay ve Türk Devrimi’nin eşsiz önderinin bu olayla ilgili olarak yansıttığı duygu ve düşünceleri Türk Gençliği’ne tam anlamıyla aktarılamamaktadır. 23 Aralık 2013 günü Kubilay’ın büstü önünde yapılabilecek  olası bir anma töreninde devrim şehidi Kubilay’a ve Atatürk’ün aziz hatıralarına karşı yapılan bu saygısızlık bütün çıplaklığıyla gözler önüne serilmiş olacaktır.

Sayın Rektörüm; lütfen böyle bir skandalın yaşanmasını önleyiniz.

Bu anıtın tüm bakımı ve temiz tutulması rektörlüğünüzün sorumluluğu altında olduğu kuşkusuzdur. Yine çok uzun bir süredir devam eden bu akıl almaz görev ihmali, Devrim Şehidi öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’a ve Cumhuriyetimizin ölümsüz kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı ve onların şahsında Cumhuriyetimizin değerlerine ve kazanımlarına karşı yapılan bu büyük saygısızlığı önleyiniz.

 

NOT: Size 18.12.2013 günü gönderdiğim dilekçe üzerine bu yazıyı gazetedeki köşemde çıkmak üzere 20 Aralık 2013 Cuma günü verdiğim sırada Kubilay Anıtı’nın onarımına geç de olsa başlamanız nedeniyle teşekkürlerimi sunarım.

25-12-2013

 

Bu makale 3091 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci