MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

İki Belediye Başkanı'nın tutumu

01 Mayıs 2014, 21:28

Metin Sezgin


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 2 Belediye Başkanı’nın tutumu

Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz, 23 Nisan nedeniyle Mudanya’da kent merkezinde en az 3 yerde gördüğüm panolarda Türk çocuklarının ve Mudanyalıların bayramını yıllardır görmeye hasret kaldığımız şu güzel cümlelerle kutlamış:

“….Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde meclisimizin açıldığı bu anlamlı gün, bağımsızlığa ulaşma yolunda milletimizin kendi azim ve kararlılığına inanarak başlattığı var olma mücadelesinin en önemli adımıdır. Bizleri bu ülkeyi; geçmiş nesillerden miras, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızdan ise ödünç almış bireyleriz.            Bu duygu ve düşünceler ile tüm çocuklarımızın, Atatürk’ün Türk Milleti’nin aydınlık geleceği olarak gördüğü çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk  Bayramı  kutlu olsun..”

Panoda Ay Yıldızlı bayrağımız içinde kızlı erkekli dünyadaki tüm çocuklarıda kapsayacak şekilde 8 çocuk var. Atatürk’ün önüne oturmuşlar. Atatürk ayakta, kravatlı, takım elbisesi ile asil bir şekilde duruyor. Belediye Başkanımızı, Ulusal Egemenliğin padişahların elinden alınıp, Türk Ulusu’na ve ulusun temsilcilerini gönderdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildiği bu büyük ve anlamlı günle ilgili olarak bu güzel duyguları için kutluyor ve tebrik ediyoruz.

Aynı gün yani 22 Nisan günü Bursa’ya gidiyorum. 23 Nisan ile ilgili billboardlara bakıyorum. 23 Nisan kutlaması ile ilgili olarak Bursa Büyükşehir’in panolarda yer alan duyuruları çok özensiz hazırlanmış. Sanki yasak savmak kabilinden!  Nüfusu 3 milyonu aşan Bursa’da şehrin en fazla 3-4 kavşağındaki billboardlarda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının var olduğu sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca duyurulmaya çalışılmış. Osmangazi Belediyesi’nin bu konudaki duyurusunu göremedim.

Bu anlamlı Ulusal Egemenlik Bayramı ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi’nce billboardlara konulan resimlerde sadece 4 çocuk resmi var. Ön ve arkalarında çeşitli renklerde balonlar ve ilkokullarda sınıflara asılan ay-yıldızlı küçük kâğıt bayraklar ebadında. Bir tanesi büyükçe toplam 3 adet ay-yıldızlı bayrağımızın resmi var. Etraflarına balonlar serpiştirilmiş. Bu kompozisyon içine erkekli kızlı 4 çocuk resmi konulmuş. Bir kız çocuğu önündeki oğlana sarılmış ve oğlanın ellerinden tutmuş. Bu kompozisyonla Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Nisan’a karşı olmadığı intibası verilmek isteniyor. Ama bu resimlerde Mustafa Kemal’in esamesi ve resmi okunmuyor. Yani 23 Nisan’da Mustafa Kemal yok sayılıyor.

22 Nisan günü Büyükşehir yönetimindeki Ördekli Hamamı’nın önünden geçiyorum. İçeride büyük bir kalabalık var. Herhalde 23 Nisan bir gün önceden kutlanmaya başlanmış diye düşünerek merakla içeriye giriyorum. Salonda hemen tamamı başörtülü kadınlar yer almış. Bu kadınlar, beyaz tuvaletler giymiş ilahi bir müzik eşliğinde sahnede koşuşturan kız çocuklarını izliyorlar.  Anlıyorum ki Ördekli Hamam’da Kutlu Doğum Haftası kutlanıyor. Elbette bizde O yüce Peygamberi seviyoruz. Ama neden bu iki kutlu gün yıllardır aynı haftaya, hatta aynı güne denk düşürülüyor? Bunun anlamı nedir? Lütfen söyler misiniz?

Ey yetkililer! 23 Nisan’ı Türk çocuklarına armağan eden ilk meclisimizin o şanlı başkanını, ismi Türk Milleti var oldukça kuşaktan kuşağa bir bayrak gibi ebediyen dalgalanacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 23 Nisan duyuru panosuna  ve o panoda yer alan tabloda  Türk çocuklarının arasına koymamasının gerekçesi nedir? Mustafa Armağan’ın yönetiminde olan ve her ay muntazaman Laik Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı yapan DERİN TARİH DERGİSİ’nin 2014 Nisan ayı sayısında 23 Nisan bayramının Türk çocuklarına Mustafa Kemal tarafından armağan edilmediği terbiyesiz bir şekilde ve ahmakça iddia edilmiş!

Yoksa siz de mi Sayın Recep Altepe, 23 Nisan’ın Türk çocuklarına Mustafa Kemal’in armağan etmediği safsatasına inanıyorsunuz? Bu nedenle mi sizde, 23 Nisan vesilesiyle Bursa’nın önemli kavşaklarına astığınız billboardlarda O şanlı Mustafa Kemal’i, yaşamı boyunca çocuk sevgisini her vesileyle ve her eylemiyle kanıtlayan O büyük Hümanist’i Türk çocuklarının arasına koyma zahmetine katlanmadınız? 

 

Bu makale 3179 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Timsah gözyaşları
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vicdan makamı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci