MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

20 dolar 20 kilo yük

08 Mayıs 2014, 16:09

Tevhide Türken


İstanbul’un fethinden bu yana yurdumuzda bulunan azınlık vatandaşlarımızla asırlarca bir arada dostane yaşanmışlıklarımızın yanı sıra temelden olmasa da anımsandıkça hem bizleri, hem de karşı tarafa acı veren bazı olayların yaşanmasına da engel olunamamış.

Anımsadığım kadarıyla 1948’de Varlık Vergisi ile başlayan tramvatik olaylar 1955’te yaşanan 6-7 Eylül’ün geride bıraktığı maddi manevi hazin görünümlü karelerin ardından 1964 yılında Kıbrıs’ta gelişen olumsuz olaylar öne sürülerek yurdumuzda yaşayan Yunanistan pasaportlu Rumların en geç 24 ile 48 saat içinde yanlarına 20 kilo yük, 20 dolar parayla topraklarımızı terk etmelerini resmi makamlarca kendilerine bildirilmeleriydi. 1964 yılında yaşanan bu göçte de yaklaşık 40 bin iş güç sahibi Rum sınır dışı edilirken, çok sesli ve birçok kültürün harmanlandığı Anadolu toprakları da zengin ve de hoş bir rengini yitirir. Oysa Kurtuluş Savaşı sonrası yüce Atatürk ile Yunanistan Başbakanı Venizelos arasında başlatılan iyi ilişkilerde böylece derinlere gömülür.

Siyasi yaşamımızda parlak zaferlerimizin yanı sıra bizleri derinden üzen tarih sayfalarına kara bir leke olarak geçen ve de hiçbir zaman üstünü örtemeyeceğimiz gerçek yaşanmışlıklarımızdan biri de hiç şüphe yok ki 6-7 Eylül olaylarıdır. Ciğerlerimde oluşan rahatsızlık nedeniyle çocukluğumun bir kısmını içinde geçirdiğimiz Bizans dönemi balıkçıların yerleşim, Osmanlıların sürgün, yabancıların prens, İstanbulluların ise kısaca Adalar dediği dört kara parçasından biri de Büyükada’dır.

1846 yılında yandan çarklı vapur seferlerinin ulaşımı sağlamasıyla önce İstanbul’da bulunan kapital sahibi azınlıkların daha sonra da Osmanlı zenginlerinin yazlarını geçirdiği sayfiye mekanı olur. Yukarıda kısaca değindiğim nedenlerle azınlıklarımızın zorunlu göçleriyle boşalan işyeri ve konutlara da bir süre sonra yurdumuzun çeşitli yörelerinden gelen vatandaşlarımız tarafından doldurulurken Büyükada ve Adalar’daki yaşam ve kültür birikimi de değişime uğrar. 1948 yılında ayrıldığım bu müstesna güzellikteki Ada’ya 2006’da tekrar gittiğimde üzülerek belirtmeliyim ki, gördüğüm olumsuz gelişmeler karşısında içim acıdı. Gül, Yasemin, Hanımeli kokan o latif havası d a benim çocukluğum, masalsı anıları gibi çok çok gerilerde kalmıştı.

Geçenlerde basında çıkan bir haber üzerine sabahın erken bir saatinde elimde İstanbul haritasıyla düştüm yola.. Bu haberde küratör Hera Büyüktaşçıyan’ın açmış olduğu sergi 6-7 Eylül sürgünleriyle ilgili olup, adres olarak da tütün deposundan başkada aydınlatıcı bilgi yoktu. Kabataş ve Tophane çevresinde kime sordumsa; boşuna arama, elinde adres olmayınca bulamazsın dediler.  ‘Niyeymiş o?’ sorumaysa; eskilerde yurdumuzda bol miktarda yetişen tütünlerimizi denizyoluyla başka ülkelere gönderilmek üzere bu bölgede bulunan depolarda muhafaza edilmelerinden ötürüde taa Osmanlı’dan bu yana halk arasında bu civara kısaca ‘Depo’da denirmiş. Son bir ümitle Tophane’den Karaköy Postanesi’ne gittim. Posta Dağıtım Amiri’ne kısaca sorunumu anlatıp bu konuda bana yardımcı olmalarını istedim. Kısa bir süre sonra o bölgenin posta dağıtım görevlisi genç, elinde büyük paftayla yanımıza geldi. Benim onca saat arayıp da bulamadığım serginin yerini bu pafta üstünde gösterirken, adresini de bir kağıda yazarak bana uzattı.

Önce dağıtım amirine ve bu genç görevliye minnet duygularıyla teşekkür edip yanlarından ayrılıyordum ki, dağıtım görevlisi genç ayrıca size Antrepo da sergilenen Mimozalı Kadını da görmenizi öneririm dedi. Kısa bir süre sonra Tophane’nin arka sokaklarındın birinde elimle koymuş gibi kolayca bulduğum ünlü Kavalalı ailesinin mülkü olan tarihi binanın ahşap merdivenlerinin Trabzonlarına tutunarak çıktığım sergi alanındaydım. Önce hızla akıp giden zamana tanıklık eden duvarlardaki resim ve gazete kupürlerine sonra da yerdeki eski bavullara bakıyorum. Bir insan yaşamındaki onca mutlu mutsuz anılarını o minik yüreğine sığdırsa da içinde doğup büyüdüğü evinin eşyalarını tek bir bavula nasıl sığdırır? İstanbul Rumları’nın geriye dönüşü olmayan bu yolculuğa çıkarken elem dolu sessiz ağıtlarını, derinden duyar gibi oluyorum. Yunanistan’dan salt bu sergiyi yakından görmek için gelen bir hanımla konuşmamız esnasında Türkiye’deyken Yunan gâvuru, Yunanistan’da ise barbar Türkler olarak bizler hep horlandık. O nedenle de annem çok mutsuz öldü. Geçmişte yaşananların bir daha yaşanmaması dileğiyle kendisine veda edip dışarı çıktığımda Tophane sokakları yağmur damlalarıyla kucaklaşıyordu. Şemsiyemin koruyucu çatısının altında bu sefer de Mimozalı Kadını yakından görmek amacıyla yola düştüm.

 

Bu makale 2979 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci