MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Cumhurbaşkanı adayım: Org. İlker Başbuğ

19 Mayıs 2014, 09:06

Metin Sezgin


Geçenlerde bir konuşma yapan MHP Genel Başkanı Bahçeli, 10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili düşüncelerini açıkladı. 

Devlet Bahçeli bu konuda , “…Türk milletinin seçmen profilini esas alarak bunlardan ortak bir aday çıkartmak suretiyle, bütünleyici, kucaklayıcı ve milleti siyasi krize cumhurbaşkanlığı  seçimi münasebetiyle  dönüştürmeyecek  bir aday üzerinde  çalışmaların yapılması lazım. MHP bu çalışmayı yapıyor, bu milletin aziz bir evladını, çatı aday olarak Türk milletine takdim edecektir… MHP’nin gündeminde kendi adayını çıkarmak ve büyük Türk milletine önermek vardır. MHP, görevine layık, herkesi  kucaklayacak, milletimizin tüm değerlerini taşıyan, kimseyi ayırmayan, kimseyi  dışlamayan, iyi yetişmiş ve nitelikleri itibariyle göz dolduracak çok değerli bir ismi Allah’ın izniyle aziz milletimizle buluşturacaktır….”.

Bahçeli’nin bu önerilerine Laik Cumhuriyet’e ve Mustafa Kemal’in ölümsüz ilkelerine yürekten inanmış bir Türk vatandaşı olarak yanıt vermek istiyorum;

Bir defa Bahçeli’nin önerdiği Türk Milleti’nin seçmen profili nasıl bir seçmen profilidir? Bu seçmen profilinde Türk vatandaşlarının AKP’ye oy vermiş olan ve 2023 yılında Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin alaşağı etmeyi planlayan  din eksenli bir yönetim biçimine yeşil ışık yakan  % 43’lük seçmen kitlesinin  profili mi? Yoksa AKP’ye karşı olan çoğunluğu Laik Cumhuriyet ilkelerini ve Atatürk devrimlerini yürekten benimsemiş inanmış Türk toplumunun  %57’lik bölümümü Türk Milleti’nin asıl seçmen profilini oluşturmaktadır ?. Bunlardan hangisini esas almak gerekecek?

Olaya bu açıdan bakılırsa, benimsediği ilkeler yönünden AKP ile büyük benzerliği olan MHP’nin belirleyeceği adayın dünya görüşünün benim ve benim gibi düşünen Cumhuriyetçilerin düşünceleriyle örtüşmeyeceği açıktır. Bu adayın azıcık %43’lük bölüme benzeyen, azıcık %57’lik bölüme benzeyen karma bir  dünya görüşü olsun diye bir düşünce, ütopyadan başka bir şey değildir. 29 Ekim 1923’te kurulan Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi, ilkeleri ve idealleri bellidir. Türk Milleti ya 29 Ekim 1923’te temelleri atılan  “Çağdaş Bir Uygarlık Projesinden ve Yarım Kalmış Türk Devriminin Yeniden Yaşama Geçirilmesinden” yana olacak ya da Türk Milleti 2023 yılında Laik Cumhuriyetimizi alaşağı etmeyi kafalarına koyan “Gerici Bir Zihniyete” teslim olacaktır. Bunun ortası yoktur. Çünkü 12 yıllık AKP yönetiminde toplumumuz ne yazık ki ikiye bölünmüştür. Ülkemiz insanlarını karpuz gibi ikiye bölen “Laik Türkiye Cumhuriyeti İdealine” inanmayan Recep Tayyip Erdoğanları bu ülkenin yönetimine getiren ve “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” özdeyişini bile telaffuz edemeyen, bunu içine sindiremeyen Abdullah Gül’leri, Mustafa Kemal’in  Çankayası’na çıkaran  laik Türkiye Cumhuriyeti idealiyle, Mustafa Kemal’in çağdaş ve hümanist  zihniyetiyle asla  bağdaşmayan gerici zihniyetlerin temsilcileri  olan siyasi partiler değil midir?

Mustafa Kemal ATATÜRK ve İsmet İNÖNÜ gibi iki müstesna isim dışında asker kökenlilerin “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Makamına” oturmasına sıcak bakmayan bir dünya görüşüne ve siyasi anlayışa sahibim. Ama ben şahsen bugün ülkemizin getirildiği bu çok olumsuz durumda,  10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak halk oylamasında 36.Genel Kurmay Başkanımız İlker BAŞBUĞ’un Cumhurbaşkanlığına aday olmasını ve bunun için bütün yasal şartların oluşturulması gerektiğine inanıyorum.  Bir Türk vatandaşı sıfatıyla yaptığım bu önerim, internet sitelerindeki bilgilere göre milyonlarca Türk vatandaşı tarafından da desteklenmektedir. Gerçekten Başbuğ’un MHP’nin belirttiği gibi, Cumhurbaşkanlığı görevine layık, herkesi kucaklayacak, milletimizin tüm değerlerini taşıyacak, kimseyi ayırmayacak, kimseyi dışlamayacak, iyi yetişmiş ve nitelikleri itibariyle göz dolduracak ve ülkemizde bölücüler dışında %43’lük kesimden de büyük destek alacak, toplumsal barışı sağlayacak çok değerli bir  aday olacağına inanıyorum. Toplumuzda da büyük kabul gören bu önerimin gerekçelerini önümüzdeki haftalardaki yazımda açıklamaya çalışacağım.

 

Bu makale 3066 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci