MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

27 Mayıs'ın tarihteki yeri ve anlamı

28 Mayıs 2014, 19:23

Metin Sezgin


Ülkemizde geçen yıl 27 Mayıs 2013’te Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve Haziran ayı boyunca devam eden hemen hemen bütün Anadolu kentlerine yayılan protesto gösterileri oldu. Hükümete karşı, Cumhuriyet tarihimizde bir benzeri olmayan milyonlarca Türk vatandaşının haftalarca sokağa döküldüğü bu protesto gösterilerinde yüzlerce insanımız yaralandı, onlarcasının gözü çıktı. Gencecik Türk çocuklarından sekizi Alpay’ın unutulmaz bestesinde betimlediği gibi ellerinde güllerle kara toprağa girdiler. Tüm bu fecaat hükümetin emrindeki ve sorumluluğundaki polisin orantısız güç kullanması ve acımasızlığı sonucu oldu.

Bundan 54 yıl önce de bir 27 Mayıs sabahında ülkemizde büyük bir olay yaşandı. Elbette demokrasiye inanan birçok kişi gibi ben de, siyasal iktidarları yönetimden silah zoruyla değil, demokratik yoldan dürüst ve şaibesiz olarak yapılan seçimler sonucu uzaklaştırılmasından yanayım. Ne var ki 27 Mayıs Olayı’nın tarihimizdeki yeri bugüne kadar bu konuda ki bilgi kirliliği nedeniyle Türk halkına yeterince anlatılamamıştır. Özellikle son 10 yıldır başta Zaman Gazetesi olmak üzere iktidara yakın tüm yanlı basının ve yanlı televizyon kanallarının 27 Mayıs’ın her yıldönümünde olayı saptırmaları idam sehpalarını ön plana çıkararak, bu konuda duygu sömürüsü yaparak Anayasayı ihlal gerçeğini toplumumuzun dikkatlerinden kaçırmaya çalıştılar.

Ne var ki, 27 Mayıs’ın 54. yıldönümünde Fethullahçıların yönetimindeki Zaman Gazetesini’nin 27 Mayıs 2014 tarihli nüshasına dikkatle bakıyorum.  Zaman Gazetesi’nde 27 Mayıs’la ilgili bir tek yazının yer almaması bana çok anlamlı geliyor. Yine 27 Mayıs’ı bir askeri darbe olarak niteleyenler, bugün ülkemizde gerçekleştirilen sivil darbeyi görmezden gelmektedirler.

Bugün ülkemizde siyasal iktidar, ulus-devlet anlayışını hiçe saymakta, Osmanlı yönetiminin ümmet anlayışını benimseyerek, sınırlara Irak’taki Kürt bölgesine kadar önem vermemekte, özellikle Güneydoğu’da PKK’nin at koşturmasına göz yummakta, vatanımızın Diyarbakır merkezli olarak parçalanmakta olduğunu PKK’nın ve O’nun yandaşlarının birçok kentte yerel mahkemeler kurma planlarını görmezden gelmektedir.

Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 29 Ekim 2023 tarihinde Laik Türk Cumhuriyeti’nin alaşağı edilmesi planlanmaktadır.

Önümüzdeki haftalardaki bir yazımda, bugünkü siyasal iktidarın teokratik bir devlet anlayışına sahip olan Osmanlı yönetimine nasıl öykündüğünü, Bursa’da bir süre önce yaşanan olayla ortaya koymaya çalışacağım.

Bugünkü hükümetin ve O’nun çizgisinde olan siyasal erkin Yeni Türk Devleti’ne ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çizgisindeki Cumhuriyet Hükümetlerine olan karşıtlığını çok açık olarak ortaya çıkaran bu olaydan söz edeceğim.

Ancak her zaman yinelediğim gibi; Yüce Allah’ın, O sarı saçlı, mavi gözlü önderimizi, dinin hurafelerine batarak çağdaşlıktan uzaklaşan bir toplum için   “Halaskar (kurtarıcı)” olarak Türk Milleti’ne bir armağan olarak gönderdiğine olan inancımızı asla kaybetmeyeceğiz. Laik Türk Cumhuriyeti’ni yıkmak isteyen, Türk halkını ümmet yaparak Ortaçağ karanlığına götürmek isteyen Türk Milleti’nin düşmanlarına bu fırsatı vermeyeceğiz. Bu konuda gerektiğinde ölümü göze alarak, Cumhuriyet yıkıcılarına karşı göğüslerimizi tunçtan bir siper yaparak bu kutsal vatanımızı ebediyete kadar koruyacağız.

 

Bu makale 2741 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Şeyh...
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Efraim Pala Efraim Pala
İstanbul Kanalı neleri değiştirecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
ABD'nin aldığı karar tesadüfü olamaz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Adam ve ağaç
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Zamanın çomarı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (4)
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci