MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Bugün Lozan günüdür

26 Temmuz 2014, 15:56

Metin Sezgin


TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN TAPU SENEDİNİ EMPERYALİSTLERE VE ONLARIN YERLİ İŞBİRLİKÇİLERİNE KANIMIZ VE CANIMIZ PAHASINA  DA OLSA, ASLA DELDİRTMEYECEĞİZ!

Bugün 24 Temmuz 2014. Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan  “Lozan Barışı’nın 91. Yıldönümünü kutluyoruz. Lozan Barışı’nın imzalanmasından takribi 3 ay sonra 29 Ekim 1923 günü ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma gününe kadar ve ondan sonra geçirdiği aşamayı Türk Devrimi’nin ölümsüz önderi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK her zamanki üstün belagatiyle, CHP’nin 9 Mayıs 1935’teki  4.ncü Büyük Kurultayı’nda yaptığı bir konuşmasında çok  özlü cümlelerle özetle şöyle betimliyor:

“…Uçurum kenarında yıkık bir ülke, türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar. Yıllarca süren savaş, ondan sonra  içeride ve dışarıda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni cemiyet, yeni devlet ve bunları başarmak için arasız devrimler. İşte Türk Genel Devrimi’nin bir kısa diyemi…”  

 

Bu ülkenin Başbakanı olan  kişi, Türk Milleti sözcüklerini bile bugüne kadar telaffuz etmediği halde, yine millet sözcüğünün türevleri olan milliyet ve milliyetçiliği ayakları altına aldığını söylediği halde, bugün kendini  “Millet’in Adamı” olarak lanse ederek bu ülkeye Cumhurbaşkanı olmayı planlıyor. Bir  Laik Cumhuriyet karşıtı olarak Atatürk’ün Çankayası’na çıkmak isteyen bu zat O Çankaya’yı Türk Ulusu’na kazandıran  iki Ulusal Kahramanı  bir süre önce  yaptığı  bir konuşmasında biliyorsunuz  “AYYAŞ” olarak nitelemişti.  “O iki ayyaş’ın kim olduğu” konusunda  CHP döneminin  Başbakanı Şükrü Saracoğlu’nun “Lozan” isimli kitabın yazarı Ali Naci Karacan’a bu eseri ile ilgili olarak gönderdiği 7.7.1943 tarihli mektupta adeta 70 yıl öncesinden yanıt veriyor. 

Lozan’ın bir hezimet olduğunu iddia eden kendini bilmez Cumhuriyet düşmanlarına da bu mektup ve bu mektupta konu edilen “LOZAN” isimli yapıt esaslı bir cevap oluyor. Mektup aynen şöyle yazılmış;  

“… Milli Kurtuluş  tarihi üç askeri, bir de siyasi zafer üstüne kurulmuştur. İnönü Zaferi dağınık kuvvetler yerine kurduğumuz ilk muntazam ordunun, askeri emir ve kumandanın zaferidir. Sakarya, düşman istilasını vatanın bağrında durduran ve geri çeviren;  Dumlupınar, istila ordularını yok ederek milli istiklali kuran askeri zaferlerdir. Lozan Muahedesi (Barışı) ise yeni Türkiye Devleti’nin toprak ve hak bütünlüğünü ve tamlığını, itilaf devletleri başta olmak üzere bütün milletler alemine tanıttıran ve tasdik ettiren siyasi zaferin, şanlı ve şerefli vesikasıdır.  İnönü’de İsmet Paşa, cephe kumandanı, Sakarya’da Mustafa Kemal  başkumandan ve İsmet Paşa cephe kumandanı, Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Paşa başkumandan ve İsmet Paşa yine Cephe Kumandanı, Lozan görüşmelerinde Gazi Mustafa Kemal Paşa  TBMM Reisi  ve İsmet Paşa Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin  Hariciye Vekili ve baş murahhası idi. Bu suretle yeni Türkiye Devleti’nin temel taşlarına, Ebedi ve Milli Şeflerin adları, tarihin yanılmaz ve yanıltılmaz eliyle kazılmış bulunmaktadır. Gerek askeri zaferlerimiz, gerek siyasi zaferimiz için ne yazılsa, ne kadar yazılsa azdır. Bugünkü, yarınki ve asırlar sonrası gelecek genç nesiller, enerjilerini, gururlarını, güvenlerini bu kaynaklardan tazeleyeceklerdir. Lozan konferansının  etraflı bir tarihini yazmakla siz, hadiseler içinde yaşayan neslin  borçlu olduğu bir vazifeyi yapmış oluyorsunuz. Eseriniz  Türk Devrimi literatürüne esaslı bir hizmettir….”

 

Bugün Lozan’ın 91. yıldönümünü kutlarken, hüzünlüyüz. Çünkü, Türk Milleti’nin ve Türk Yurdu’nun namusunu ve toprak bütünlüğünü koruyan şerefli ordumuzu her türlü desise ve kumpaslarla PKK karşısında   zayıf düşüren, Sevr’i  94 yıl sonra  bu defa Büyük Ortadoğu Projeleriyle batılı emparyalistler ve onların yerli işbirlikçileri hortlatmak istemektedirler. Ülkemiz toprakları dün Yunanlıların kullanıldığı gibi, bugün de Kürt Etnisitesi kullanılarak  bölünmek istenmektedir.  Laik Cumhuriyetimiz ve Ulusal Devletimiz yok edilmek, yeraltı ve yerüstü zenginlerimize el konulmak istenmektedir. Doğu ve Güneydoğu topraklarımızı 20 eyalete bölmek isteyenlerden, Irak ve Suriye sınırlarımızı yol geçen hanına döndürenlerden, Askeri Garnizon  ve Polis Merkezlerimizdeki al bayraklarımızı indirenlere göz yumanlardan, Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni alaşağı etmek isteyenlerden, bu konuda asıl darbe girişiminde bulunanlardan, Türk Adaletini ayaklar altına almak isteyenlerden, ulusal tarihimizi ve ulusal kahramanlarımızı unutturmak isteyenlerden, Lozan’a giden yolda en büyük kilometre taşı olan tarihi  Mudanya Mütareke binamızı restorasyon bahanesiyle neredeyse 1,5 yıldır Türk Milleti’nin ziyaretine kapatanlardan,  Doğu ve Güneydoğu dağlarında PKK paçavralarının dalgalanmasına izin veren işbirlikçilerden ve onların muhalefet görünümündeki yandaşlarından büyük Türk Milleti bir gün meşru zeminlerde ve hukuk içinde kalarak bağımsız  Cumhuriyet mahkemelerinde mutlaka hesap soracaktır.

Türk Ulusu’nun duyarlı evlatları olarak; bu toprakların bölünmesine, ulus devletimizin yıkılmasına, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin alaşağı edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz! Canımız pahasına da olsa laik Türk Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan Lozan’ı emperyalistlere ve onların yerli uşaklarına asla deldirtmeyeceğiz.

Lozan’ın 91. Yıldönümünde Lozan’ın kahraman mimarlarını ve başta bize Lozanları cephelerde kazandıran, 25 Haziran 2014 tarihinde şahadetinin 94. Yıldönümünü idrak ettiğimiz Mudanyalı Şükrü Çavuş olmak üzere tüm vatan şehitlerini rahmetle ve minnetle anıyoruz.

 

Bu makale 2628 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci