MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

26 Ağustos 1922 tarihi nasıl yok sayabilir?

30 Ağustos 2014, 07:17

Metin Sezgin


Kuruluşunun temelinde Büyük Taarruz olan bir Cumhuriyet hükümeti 26 Ağustos 1922 tarihi nasıl yok sayabilir?

 

23 Ağustos 2014  Cumartesi, akşamüstü, Bursa Demirtaşpaşa  istasyonundan metroya binip, Organize Sanayi Bölgesi İstasyonu’nda indim. Alt geçitten, Mudanya -Tirilye minibüslerine ulaşmak için  merdivenlere  doğru yürüyorum. Sağ ve sol merdivenlerin her iki  yan duvarlarında bulunan ve Büyükşehir Belediyesi’nce monte edilmiş billboardlarda 2 büyük afiş dikkatimi çekiyor. Afişlerin her ikisinde de büyük bir  Türkiye haritası var.

Haritaların sol tarafına “1071, TARİHİMİZ BİR, HEDEFİMİZ BİR”  özdeyişi yazılmış. Haritanın sağ alt köşesinde  “MALAZGİRT ZAFERİNİN 943. YILDÖNÜMÜ” ibareleri yer almış. Haritada  Doğu Anadolu bölgesinde  yer alan Malazgirt Ovası’na da süvari birliklerinin siluetine yer verilmiş. Haritanın sağ üst köşesinde de  Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ibaresi  ve bakanlığın amblemi yer almış. Amblemin hemen altında ise “GÜVENLİ YARINLAR İÇİN”   sözleri yer almış.

Bir an düşündüm; madem ki Türkiye Cumhuriyeti Gençlik Spor Bakanlığı’nın yukarıda sözünü ettiğim afişlerinde yazdığı gibi eğer Türk Milleti olarak tarihimiz bir ise, bizim ulusal tarihimiz içinde de BÜYÜK TAARRUZUN başladığı bir  26 Ağustos 1922 tarihi var! Bu tarih asla unutulamaz!

Ama Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Türk Ulusu’nun kaderinin belirlendiği 92 yıl önceki  26 Ağustos 1922 tarihini görmezden geliyor, unutuyor! 943 yıl önceki 26 Ağustos 1071 tarihini unutmuyor. Malazgirt Zaferi’nin 943.yıldönümünü anıyor. Bu ne aymazlık! Bu ne çelişkidir! Elbette 1071 Malazgirt Zaferi’de Türk Ulusu’nun tarihidir. Elbette Türk’e Anadolu topraklarını açan, o gün beyaz kefenini giyerek atıyla  ordusunun en önünde yer alan, Bizans İmparatoru Diyojen’e karşı  26 Ağustos 1071’de  büyük bir zafer kazanan Selçuklu hükümdarı ALPARSLAN’ı da  minnetle  ve onurla anacağız. Aksini düşünmek ULUSAL TARİHİMİZİ İNKAR ETMEK OLUR.

Nitekim 1950’den önceki CHP iktidarında Mudanya  Halkevi tiyatro bölümünde görevli  sevgili Şükrü Ersoy ağabeyim, Mudanya’da Halkevinde  Alparslan piyesinin oynandığını ve kendisinin DİYOJEN rolünü üstlendiğini sağlığında bizzat bana söylemiştir.  Ama ne yazık ki günümüzün Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı, sadece 943 yıl önceki MALAZGİRT’i hatırlıyor, ne yazık ki 92 yıl önceki yurdumuzu işgal eden, Türk’ü yok etmek isteyen emperyalistlerin güdümündeki Yunan sürülerine son darbeyi vuracak olan BÜYÜK TAARRUZU, Türk Ulusu’nun 26 Ağustos 1922 tarihindeki var olma yok olma savaşının başladığı, Türk Ulusu’nun kalbinin attığı Kocatepe’yi unutuyor. O Kocatepe ki; 26 Ağustos 2006 sabahında , Yüce Tanrı O Şayak Kalpaklı’nın sırrını o gün bana kısmen de olsa nasip etmişti. Yıllar önce  ziyaret ettiğim Dumlupınar’daki Çal Köyü’nün hemen yanı başındaki Yunan birliklerine yakınlığını bizzat büyük bir hayret içinde gördüğüm Zafertepe’ye 30 Ağustos öncesinde  karargahını getiren  yani, KOCATEPE’den değil ateş hattında olan ZAFERTEPE’de askerlerini bizzat kahramanca yöneten, sırrını kısmen de olsa öğrendiğimi O ŞAYAK KALPAKLI  Mustafa Kemal’dir.

Ne var ki Türkiye Cumhuriyeti’nin sözde Gençlik ve Spor Bakanlığı, ordusunun en ön safında yer alarak, en az Alparslan kadar yiğit ve göğsü iman dolu bir Müslüman olan Türk Ordularının Başkumandanı, Anadolu’nun Alparslan’dan sonra 2. Fatihi olan ve işgal edilmiş sevgili yurdumuzun halaskarı Mustafa Kemal’i 26 Ağustos 2014 günü unutuyor!

Gençlik ve Spor Bakanlığı, o gün Bursa Organize Sanayi Bölgesi  metro istasyonunun altgeçidine astığı afişlerinde  simgelenen  Malazgirt örneğinde olduğu gibi, Dumlupınar’da da Yunan Ordularını perişan  eden Mustafa Kemal’in kahraman süvarilerinin var olduğunu düşünemiyor.  Ölümsüz şair Yahya Kemal,  26 Ağustos 1922 sabahında Kocatepe’de sabah namazıyla birlikte mevzilenen Türk askerlerine dizelerinde şöyle dua ediyordu:

“….Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya Rabbi! Senin uğrunda ölen ordu budur ya Rabbi! Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın. Galip et çünkü bu son ordusudur İslam’ın!...”

Ne yazık ki AKP iktidarı son yıllarda hep bu aymazlığı yapıyor! Hemen her yıl 26 Ağustos’lar arefesinde hep  Alparslan’ı ön plana çıkarıyor. 19 Mayıs 1919’da başlayan ulusal Kurtuluş Savaşımızı, Türk Milleti’nin kalbinin attığı Kocatepeleri, Dumlupınarları yok sayıyor. Adeta 95 yıllık ulusal tarihimizi tümüyle paranteze alıyor. Laik Türkiye Cumhuriyetini yok farzediyor. Yeni Osmanlılığa soyunuyor.

Kuruluşunun temelinde Büyük Taarruz olan  bir Cumhuriyet Hükümeti, 26 Ağustos 1922 tarihini nasıl yok sayabilir?

Sevr’in 94. yıldönümü olan 10 Ağustos 2014 günü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Halkı’nın oy kullanma hakkına sahip vatandaşlarının sadece yüzde 36’sının oylarını alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

ERDOĞAN, Türkiye Cumhuriyeti’nin  kuruluşunun temelinde 26 Ağustos 1922’lerin ve 30 Ağustos 1922  zaferleri olan temeli Türk İstiklal Savaşı’na dayanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bugün yemin ederek Mustafa Kemal’in Çankayası’na çıkacak. 

Bana şahadet konusunda ve Yüce Tanrı’nın rahmeti konusunda  mürşit olan ülkemizin çok önemli kadın şairlerinden rahmetli Halide Nusret ZORLUTUNA’nın sık sık yinelediğim duası gibi, Recep Tayyip Erdoğan’ın bu görevinde bir Türk vatandaşı olarak başarılar diliyorum. Yine kendisinin bütün ulusu kucaklamasını ve Türk Milleti’nin tümünün Cumhurbaşkanı olabilme erdemini gösterebilmesini diliyorum.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak Çankaya’ya çıkacak olan Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce kendisini defalarca çok olumlu bir şekilde gördüğüm düşlerimdeki gibi her şeye rağmen olumlu işler yapabileceğini düşünüyor ve bunu samimiyetle diliyorum.

Yine Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülkede Mustafa Kemal önderliğinde bir Ulusal Kurtuluş Savaşı verildiğini, Türk Milleti’nin çelikleşmiş bir özü (ifadesi) olan Türk ordularının kazandığı 30 Ağustos Zaferi sonunda bu ülkede 29 Ekim 1923 tarihinde bir kutsal Cumhuriyet kurulduğu gerçeğini unutmayacağını ümit ediyorum. Yine halen yürürlükte olan ve asla değiştirilmeyeceğini ümit ettiğimiz Anayasamızın ilgili maddelerinde yazılı ulus devleti  olgusunu, yine vatanımızın ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olduğu gerçeğini, yine Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına “Türk Milleti” denir gerçeğini ve yine Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 2. maddesinde yazılı olduğu gibi, ‘Bu cumhuriyetin laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu’ gerçeğini 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın unutmayacağını ümit ediyorum.

Bu vesileyle, 92.yıldönümünü kutlayacağımız 30 Ağustos Bayramı’nın tüm ulusumuz için hayırlara vesile olmasını Yüce Tanrı’dan diliyor; Dumlupınar’ın O unutulmaz Başkomutanını  ve tüm silah arkadaşlarını ve yine öncelikle tüm İstiklal şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

 

Bu makale 2538 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci