MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Hediye sayılır mı barış?

29 Ekim 2014, 11:29

Metin Sezgin


Eğer barışı bize emperyalistler verecekse bir hediye sayılır mı bu barış?

11 Ekim 2014 Cumartesi günü, Mudanya Mütarekesi’nin 92. yıldönümünü kutluyoruz.  Ulusal tarihimizi oluşturan süreçte, en önemli dönemeçlerinden biri olan “Mudanya Silah Bırakışması”nın yapıldığı tarihi bina restorasyon bahanesiyle 1,5 yılı aşkın bir süredir Türk halkının ziyaretine kapalı tutuldu?  Nihayet 10 Ekim Cuma günü resmen yeniden açılış töreni yapılacakmış!   

Binanın müze haline getirilmesinden bu yana geçen yıllar içinde Kurtuluş Savaşımızın simgesi olan bu tarihi bina bir Mudanyalı olarak hatırladığım kadarıyla ilk kez bu kadar uzun süreyle kapalı tutuldu! Bursa Büyükşehir Belediyesi yönetiminde ve sorumluluğunda yapılan bu restorasyon nedeniyle sergilenen bu tutumun yanlışlığını, geçen 1,5 yıllık süre içinde yazdığım kimi Mudanya Mektuplarında bir çok kez vurguladım.

Ne yazık ki Bursa yerel basınında MUDANYA Gazetesi dışında, duyarlılık gösterildiğine tanık olamadım. Yine bu tarihi bina önünde seçimler nedeniyle son 6 ayda, iki kez miting yapan, geçen gün bir TV kanalındaki konuşması sırasında CHP’nin kuruluşunda  “Ulusalcılık diye bir ilke yoktur” ! diyerek büyük bir gafa imzasını atan,  Cumhuriyet’in kurucusu CHP’nin TBMM’deki önceki grup başkan vekili olan Muharrem İnce isimli bir zatı muhterem!  30 Mart’tan önceki ilk mitingindeki konuşmasını önceki bir Mudanya Mektubu’nda da değindiğim gibi “Bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır” diye başlayan atasözümüzle bitirmişti. 

Ulusal tarihimiz konusunda derin bir bilgi eksikliği olduğuna inandığım Muharrem İnce, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimi arefesinde bir kez daha geldiği Mudanya Mütareke binası önünde toplanan Mudanyalılara hitap etmiş, Genel Başkanı Dersimli Kemal’in söylediği gibi özetle “tıpış tıpış sandığa gidip”, laik Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’na oyunuzu verin!” demişti! Ama hemen önünde konuşma yaptığı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve  Yeni Türk Devleti’nin kuruluşunun temelini oluşturan bu  tarihi binanın, siyasal iktidarın egemen olduğu Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce neden  1,5 yıldır kapalı tutulduğunu, bu mitingleri sırasında hiç sorgulama gereğini duymamıştı!.  

Yine CHP’nin Bursa Milletvekillerinin hiç biri bu restorasyonun 1,5 yılda bitirilmemesinin nedenini, restorasyonun ve tamiratın kapsamının ne olduğu, tamiratın sözleşmede ne kadar sürede bitirileceğinin yazılı olduğu konusunu, bu iş için yüklenici firmaya kaç para ödendiğini, TBMM’de  bir soru önergesiyle  yetkililere sorma zahmetine katlanmadı!   

Bugün ülkemizde “BARIŞ SÜRECİ” adı altında ve Batılı Emperyalistlerce ORTADOĞU’ya BARIŞ GETİRECEKLERİ iddiasıyla, diğer Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri gibi Türk Milletine de dayatılmak istenen, gerçekte  “böl ve yönet” temelinde kurulan  “BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ”nin son aşaması olan bir senaryo uygulanmak istenmektedir. Bu senaryo ile sevgili vatanımız parçalanma süreci Türk insanına barış süreci adı altında yutturulmak istenmekte,  Kürt etnisitesi kullanılarak ülkemiz  eyaletlere ayrılmak, toprak bütünlüğümüz ayaklar altına alınmak istenmektedir. Emperyalistlerin dikte ettirdikleri bu süreç Türk Milleti’ne ne acıdır ki, barış olarak sunuluyor.

Değerli Bursa Baro Başkanımız Avukat Ekrem Demiröz, geçenlerde kendisiyle bu konuda yaptığım  kısa bir söyleşide, “Eğer bu barışı (!) bize emperyalistler veriyorsa, o barışı istedikleri zaman da geriye alabilirler” diyordu.  Sevgili Baro Başkanımız bu sözlerinde gerçekten çok haklıydı.

İşte bugün Batılı emperyalistler ve onların yerli işbirlikçileri, hatta onbinlerce Mehmetçiğin kanına giren PKK yöneticileri Suriye’deki planlarını gerçekleştirmek için, Türk Ordusu’ndan yardım istemekte(!), Türk Ordusu’nu göz göre göre “Suriye bataklığına” sokmak istemektedirler. Batılı Emperyalistlerin ve onların işbirlikçilerinin bizzat yarattığı IŞİD canavarını ülkemiz içinde tehlike oluşturduğunu ileri sürerek bir oldu-bitti ve bir emrivaki ile Türk Ordusunu, bu ülkenin göz bebeği Mehmetçiklerimizi, “Sınırlarımıza havan topu mermisi düşüyor, Süleyman Şah Türbesi işgal edilmek üzere” gibi bahanelerle Suriye topraklarına girmeye, ORTADOĞU BATAKLIĞINA saplanmaya zorlamaktadırlar.

Batılı Emperyalistler Müslüman Türk askerlerini SURİYE’de yine Müslüman kanı akıtmaya, kendi menfaatleri için Mehmetçiklerimizi, gencecik Türk Çocuklarını Suriye çöllerine gömmeyi amaçlamaktadırlar. Yazıklar olsun, batılı emperyalistlerin  bu emrivakilerine ve baskılarına boyun eğen  ülke yöneticilerine ve de yabancı askerlerin ülkemiz topraklarına girmesine, belki de bir oldu bitti ile Güneydoğu’da açılım sürecinin yani vatanımızın parçalanmasının fiilen uygulanabilmesi için ülkemizin Batılı Emperyalistlerce fiilen işgal edilmesi  yolunu açabilecek o tezkere için olumlu oy kullanan bu milletin vekillerine!. (Önceki 1 Mart 2003 tezkeresine karşı TBMM’de yiğitçe direnen bu milletin vekillerini de burada minnetle anıyor, onları saygı ve sevgi ile selamlıyorum!)

11 Ekim 2014 Cumartesi günü Lozan Barışı’na giden yolun çok önemli bir kilometre taşı olan Mudanya Mütarekesi’nin 92. yıldönümünü kutlayacağız.

Önceki Mudanya Mektupları’nda da sık sık vurguladığım gibi, Türk Ordusu Mudanya’ya 12 Eylül 1922 günü nasıl gelebilmiştir? 11 Ekim 1922 barışı Mudanya’da nasıl imzalanabilmiştir? Elbette ki, o günkü TBMM Hükumeti’nin Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis ile müzakere etmesi sonucu  Mudanya’ya gelinmemiştir !..  Türk Ordusu, 12 Eylül ve 11 Ekim 1922 günü Mudanya’ya,  95 yıl önce,  güzel yurdumuzu işgal eden Yunan sürülerinin temsilcileriyle müzakere ederek değil, onlarla yiğitçe mücadele ederek gelmiştir. Türk Ordusu Mudanya’ya, Mustafa Kemal ve kendisi gibi yiğit arkadaşlarının yönetimindeki Türk Ulusu’nun çelikleşmiş bir ifadesi olan kahraman Türk Ordusu’nun 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da işgalci düşmanla kesin bir hesaplaşma ve O katil sürülerinin önemli bir bölümünü  Dumlupınar’a gömmesi sonucunda gelmiştir..

Mudanya barışı, Türk Ordusu’nun Yunan Ordusu’nun asıl unsurlarını önce Dumlupınar’a gömmesi, bakiyesini de Akdeniz’e, Ege’ye ve 12 Eylül 1922 günü Mudanya’da ve 17 E1922 de Bandırma’da Marmara’ya dökmesiyle gerçekleşmiştir. Mudanya Mütarekesi kutsal bir savaş sonucu müzakere talep eden emperyalistlere 11 Ekim 1922 günü Mudanya’da o beyaz boyalı kutsal binada boyun eğdirilmesi sonucu oluşturulmuştur.

Bu nedenle Mudanya Mütarekesi, Türk Milletine emperyalistlerin bir hediyesi değil, Türk Milleti’nin ve O’nun değerli ordusunun azim ve kararlılığının hak verilmez alınır ilkesinin sonucudur.

Mudanya Mütarekesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunu müjdeleyen onurlu bir barışın adıdır.

7 Ekim 2014 günü, Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nin arkasındaki ek bina duvarına bazı sanatçı gençlerin Mudanya Belediyesi’nin izniyle “EN GÜZEL HEDİYEDİR BARIŞ” sözlerini yazdıklarını ve barışın simgesi olan ağzında zeytin dalı olan güvercin figürünü duvara resmettiklerini gördüm.  Elbette güzel bir hediyedir barış ama bu barışı bize emperyalistler verecekse o barış güzelliğini yitirir. Çünkü emperyalistlerin isteği ile onların emrivakisiyle oluşturulmak istenen barış, yine onların isteğiyle bir anda savaşa kan ve gözyaşına dönüşebilir. Bugün Suriye’de Türk Ordusu’nun emperyalistlerce Ortadoğu bataklığına sokulmak istenmesi tehlikesinde olduğu gibi.

 Ulusal tarihimiz, işgalci teröristlerle müzakere ile değil, onlarla ancak yiğitçe mücadele ederek, ancak ve ancak Türk Milleti’nin ve onun değerli ordusunun azim ve kararıyla onurlu bir barışın kurulabileceğinin dersleriyle doludur. Laik Türkiye Cumhuriyetini kuran tüm kahramanlara ve tüm vatan şehitlerine yüce Allah’tan sonsuz rahmetler diliyor, onları minnetle ve sevgiyle anıyorum.

9 Ekim 2014

 

Bu makale 2290 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci