MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Lösev
Metin Sezgin

Baro ve HSYK seçimlerinin anlamı

29 Ekim 2014, 11:41

Metin Sezgin


Baro ve HSYK seçim sonuçlarının anlamı:

Atatürk’te birleşelim ve Türkiye’yi böldürtmeyelim!

 

Geçtiğimiz haftalar ülke genelinde baro seçimleri, 12 Ekim 2014 günü de HSYK seçimleri yapıldı.

İstanbul,  Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Eskişehir gibi büyükşehirler başta olmak üzere birçok ildeki baro seçimlerini çoğunlukla AKP’ye yakın olmayan genellikle sol eğilimli her şeyden önce laik, Türkiye Cumhuriyeti’nden yana taraf olan avukatlar kazandı.

Bu seçimlerde halen mensubu olduğum Bursa Barosu seçimleriyle, 19 Ağustos 1971 günü ilk avukatlık kaydımı yaptırdığım ve mesleğimin 9 yılını geçirdiğim İstanbul Barosu seçimlerini yakından izledim.

Bursa’da da yakından izlediğim gibi, ülke genelindeki tüm Baro Seçim sonuçlarını ülkemizde özellikle son aylarda yaşanan iç ve dış siyasal olaylar büyük ölçüde etkilediği görüşündeyim. AKP’ye yakın olan değerli meslektaşlarımız seçimleri kaybetmesinin bence en önemli nedeni siyasal iktidara daha yakın durmalarından kaynaklandı. İki yıl önce AKP’ye yakın duran rakibine karşı bıçak sırtında seçim kazanan Bursa Barosu’nun değerli başkanı Av. Ekrem Demiröz, 12 Ekim Pazar günü yapılan seçimde ise, oy kullanan 2076 avukatın 1195’nin oylarını alarak, en yakın rakibini 375 oy farkla geçti ve bu dönemde de dik duruşuyla laik Cumhuriyetten ve bağımsız yargıdan yana tavrı sayesinde, başkanlığı rakibine bırakmadı. Avukat Demiröz böylece Bursa Barosu yönetimi ve Türkiye Barolar Birliği delegeliği için önerdiği kurulların göreve gelmesini sağladı. Göreve gelen meslektaşlarımı bu başarıları için kutluyorum.

İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal ise bir rekora imza atarak en yakın rakibini 11580 oy farkla geçti ve üçüncü kez baro başkanı oldu. Avukat Kocasakal’ın bu başarısında da, laik Cumhuriyet’ten ve bağımsız yargıdan yana olan tavrı en önemli etken oldu

12 Ekim 2014 günü yapılan HSYK seçimlerinde ise, adli ve idari yargıda görev yapan hâkim ve savcılar oy kullanarak Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na 10 asil ve 6 yedek üye seçtiler.  (İlginçtir ki basında bu konuda çıkan çoğu haberlerde “ASIL” sözcüğü yerine çok komik bir şekilde başka bir anlamdaki “ASIL” sözcüğü kullanılıyor). HSYK’na seçilen 10 asil ve 6 yedek üyelerin büyük bir çoğunluğunun tarafsız olarak, vicdanlarının sesini dinleyerek hukuka ve yasaya uygun olarak karar verebilecek, yine Laik Türkiye Cumhuriyetinden yana hâkim ve savcılar olduğu açıkça anlaşılmıştır.

Bu nedenle HSYK ile ilgili olarak 12 Ekim’de yapılan bu seçimin “Türk Yargısı”nın giderek yeniden bağımsız bir yargı haline gelebileceği yolunda çok önemli bir adım olduğu konusunda tüm Türk hukukçularında hâkim bir düşünce oluşmuştur.

80 bine yakın avukatın ve 13 bine yakın hâkim ve savcının büyük bir bölümünün oy kullanarak ortaya çıkardıkları bu seçim sonuçları ülke genelinde çok önemli bir kamuoyu yoklaması, çok önemli bir anket olmuştur.

Bu seçim sonuçlarının anlamı; AKP iktidarının giderek yıpranmakta ve oy kaybetmekte olduğudur. Bunu gören siyasal iktidar mensupları telaşa kapılarak 2015 yılı Nisan ayında bir erken seçime gidilmesi konusunda ilke kararı almışlardır. Ancak genel seçimler erkende yapılsa, normal zamanında da yapılsa barolarda ve HSYK’daki bu seçim sonuçlarında ortaya çıkan irade, Türk halkının orta sınıfına, yani işçi, köylü, emekli ve diğer dar gelirlilere de yansırsa AKP için sonuç değişmeyecektir.

Yani bu sınıfta da, ülkemizin aydın kesiminde olduğu gibi siyasal iktidarın ülkenin bölünmemesi konusunda gerekli duyarlılığı göstermediği inancı yaygınlaşırsa yine Türk halkının önemli bir çoğunluğu siyasal iktidarın 2013 yılında Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni alaşağı etme planını görebilirse, AKP ilk genel seçimde iktidara veda edecektir. İktidara veda etmese bile, en azından Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı kendi isteği doğrultusunda değiştirebilecek sayıda milletvekilliği kazanamayacaktır.

Haydi Cumhuriyet Sevdalıları;

İlk genel seçimde Atatürk’te birleşelim!

Türkiye’yi böldürtmeyelim. Türk halkı olarak hep birlikte Atatürk’te birleşelim ve Cumhuriyet karşıtlarının, Atatürk düşmanlarının laik Cumhuriyetimizi yıkmalarına müsaade etmeyelim.


23 Ekim 2014

Bu makale 2082 defa okunmuştur.

SNS YAPI Vaillant Ana Bayii'nden BAYRAM KAMPANYASI
Efraim Pala Efraim Pala
Tatilin rotası Mecidiye
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Vatan hainliği
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Derdimiz insan olmak
Metin Sezgin Metin Sezgin
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a açık mektup
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanyalı yazarın öyküsü Zeytinlik Devrimcileri
Tevhide Türken Tevhide Türken
Osman Hamdi Bey
Perihan Dirican Perihan Dirican
Maymunlar bizi yiyip bitirecek
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 18/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci