MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Ölümsüz önderimiz

14 Kasım 2014, 10:43

Tevhide Türken


Sevgili okurlarım, bugün sizlere bundan 11 yıl önce, Cumhuriyetimizin 80’inci yılı nedeniyle zamanın Ankara Ticaret Odası Başkanı Sayın Sinan Aygün’ün 42x30 cm ebadında ve sadece 300 adet özel basım belgesel değerindeki “Atatürk” isimli kitabından iki alıntı sunmak istiyorum.

İlki 16 Mayıs 2000 yılında, 11. Cumhurbaşkanımız olan zarif insan ve gerçek bir aydın Sayın Ahmet Necdet Sezer’den…

**

Aziz ve yüce Atatürk, insanlığın tarih boyunca yetiştirdiği en büyük kişiliklerden biridir. Atatürk yaşamını ulusuna adamış, yüksek öngörüleri ve savaşımıyla yıkılmış bir imparatorluktan çağdaş bir devlet yaratmıştır. Ülkenin ve halkın içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş, kararlı ve dirençli tutumuyla yurttaşlarımızı bağımsız Türkiye ülküsü doğrultusunda yönlendirerek zafere ulaştırmıştır.

Türk ulusu için tarihin en büyük dönüşümlerinden biri olan Cumhuriyetin ilanıyla seçimini çağdaşlıktan yana kullanan Türkiye, yeni kurulan bir devlet olmasına karşın 80 yıl gibi kısa sürede uygarlık yolunda önemli ilerlemeler elde etmiştir. En büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramı’nın yurdun her köşesinde büyük coşku ve sevinçle kutlanması, ulusumuzun Cumhuriyetle bütünleşmesinin anlamlı bir göstergesidir. Atatürk’ün ülkemizin kurtuluşu ve çağdaşlaşmasında oynadığı rol tarihin akışına yön verecek niteliktedir. Atatürk düşünceleri, eylem ve devrimleriyle dünyayı derinden etkilemiş ulusumuza olduğu kadar insanlığa da mal olmuştur. O ölümüne kadar yaşamının her evresinde hep geleceği düşünerek, ileriyle bakmıştır. Yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık tutan yüce önder, yüzlerce yılda bile başarılması zor dönüşümleri kısa ömrüne sığdırmıştır. Atatürk, ulusal birliğimizin, bağımsızlığımızın çağdaşlaşmanın ve aydınlanmanın simgesidir. Tüm yaşamı boyunca her alanda durmaksızın bir şeyler üretmek ve ulusuna yararlı olmak için savaşım veren büyük insanın yaşamı, hepimize örnek olmalıdır.

Türk ulusunun kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin eşsiz devlet adamı ve büyük devrimci Atatürk, sonsuza değin gönlümüzde yaşayacak ilke ve devrimleri, ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir. Atatürk’e sevgimizi ve bağlılığımızı göstermek istiyorsak O’nu ve en büyük eseri Cumhuriyeti anlamlı, Cumhuriyetin değerlerini her koşulda korumalı düşüncesini ve felsefesini özümsemeliyiz.

Ölümsüz önderimizin saygın anısını yaşatmaya yönelik olarak hazırladığımız kitabı, bu amaca hizmet eden anlamlı bir girişim olarak değerlendiriyorum.

Bu girişiminiz için sizleri kutluyor, Ulu Önder Atatürk’ün yaşamından fotoğraflar ve özlü sözleriyle kesitler aktaran kitabın, Cumhuriyetimizin 80. Yılında yurttaşlarımıza sunabileceğimiz değerli bir armağan olacağına inanıyorum.

Ahmet Necdet SEZER

Cumhurbaşkanı

***

ATATÜRK

Elinizdeki bu kitap bir milletin varoluş savaşının öyküsüdür.

Mustafa Kemal, Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden yeni bir Cumhuriyet yaratma başarısını göstermiş ender liderlerden biridir. O yalnızca imkânsız diye nitelendirilen Ulusal Kurtuluş mücadelesini kazanmakla kalmamış, ayrıca geri kalmış bir toplumun çağdaş bir milletin ve uygar bir devletin de yaratıcısı olmuştur. Atatürk, umudun yitirildiği, direnme gücünün tükendiği zannedilen bir ortamda korkusuzca ortaya atılmış 1. Dünya Savaşı’nın galip devletlerine karşı Türk milletinin bağımsız yaşama iradesine ve vatan sevgisine güvenerek Ulusal Kurtuluş mücadelesini üstün sevk ve idare yetenekleriyle yönetmiştir. O bitip tükenmeyen enerjisi, doğru ve hesaplı adımları ileriyi görme ve sezme yeteneği deha ürünü komutanlık ve teşkilatçılık vasıfları hayallere yer vermeyen gerçekçi tutumu, zaman, yer ve imkân faktörlerini mükemmel değerlendiren yetenekleriyle Türk Milletini ve Türk vatanını yok olmaktan kurtarmış milli bir kahramandır. Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir diyen Atatürk, yeni Türk devletini bu düşünceden ilham alarak hür ve bağımsız temeller üzerine kurmuştur.

Atatürk sadece bilgili bir asker, uzak görüşlü bir devlet adamı değil, aynı zamanda gerçek bir düşünürdür. Ayrıca sadece düşünce üretmekle kalmamış bu düşünceleri gerçekleştirerek üçüncü dünya ülkelerine bağımsızlığın ve kurtuluşun yolunu da göstermiştir. Bugün bağımsızlık savaşı veren pek çok ülkede Atatürk adı hala bir bayrak gibi dalgalanıyorsa nedenini burada aramak doğru olur. Batılı ülkeler onu övgüyle hayranlık ve hep coşkuyla takip etmişlerdir. 19 Mayıs 1919 gününün sabahı başlayan Türk mucizesi batıyı yalnızca hayrete düşürmekle kalmamış, onların M. Kemal Paşa ve Türkler hakkında coşku ve övgülerine neden olmuştur. Atatürk kendisinden önce gelen bazı komutanlar gibi muhabereyi kazandıktan sonra zafer sarhoşluğuna kapılmayıp durulacak yeri ve zamanı isabetle kestirmiş barış hedeflerine ölçülü ve dikkatli bir biçimde yaklaşmıştır. Lozan’da Misak-ı Milli hedefleri doğrultusunda bağımsız bir vatan ve millet yaratılmasına özen göstermiştir. Çünkü o üstün komuta vasıflarının yanında kalıcı bir barışın ancak bu şekilde tesis edilebileceğini görebilecek siyasi bir deha sahibidir. Ancak Atatürk’ün eserini yücelten sadece vatan kurtarıcılığı ve tam bağımsızlığa sahip bir devlet kuruculuğu da değildir. Onu ölümsüzleştiren olayların beklide en önemlisi yeniden kurduğu devletin sonsuzluğu kadar bağımsızlığını koruyabilmesi için yaptığı devrimleridir.

Atatürk halk adamıdır. Halkın derdini dert, kıvancını kıvanç bilmektedir. Aynı zamanda milletine inanç ve güveni sonsuzdur. O benim kuvvet ve kudretim halkın bana gösterdiği itimattan ibarettir diyerek kuvvetin kaynağını açıklamış. Türk Milleti’nin büyüklüğüne inanmıştır. Türk olmakla övünen milletin bir bireyi olmakla kıvanç duyan bir önderdir. Atatürk’ün en büyük eseri, kurduğu ve şekillendirdiği Türkiye Cumhuriyeti’dir.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyerek açıkça dikkatlerin kendi üzerine yoğunlaşmamasını, hayranlığın kendisine yönelmemesini, bir ölçü konuşulacaksa Türkiye Cumhuriyeti’nin eriştiği düzeye bakılarak değerlendirilmesini vurgulamıştır.

Büyük Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı çağdaş uygarlığı belirleyen ülkelerin önünde yer alma hedefine ulaşabilmek ve Cumhuriyet kuşağı yükümlülüğümüzü yerine getirebilmek için çok çalışmak ve çok işler başarmak zorundayız.

Bugün büyük Atatürk’ün yolundan giden bizlere düşen görev de yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır.

Sinan AYGÜN

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı

30 Ekim 2014

 

Bu makale 1880 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci