MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Karma eğitim

20 Aralık 2014, 15:05

Metin Sezgin


Kız ve erkek öğrencilerin birlikte öğrenim gördükleri karma eğitime son mu verilecek?

 

19. Milli Eğitim Şurası 2 Aralık günü Antalya da 5 yıldızlı bir otelde toplandı. 5 gün sürecek şuranın, 2 Aralık günü öğleden sonraki oturumunda bazı  basın mensupları Milli Eğitim Bakanı Avcı’ya yönelttikleri  “Karma eğitime  ilişkin olarak bir karar alınacak mı?”  sorusuna  karşı Bakan Avcı özetle şu yanıtı vermiş:

“… Şüphesiz şuramıza katılan değerli üyelerin kişisel olarak veya kendi kurumları adına, sendikaları, dernekleri, vakıfları adına veya kişisel kendi adlarına, değişik konularda açıklama yapmaları gayet anlaşılabilir. Ama tüm bunlar şuramızı ve şurada alınacak kararları bağlayan açıklamalar değil. Şuramızın konuları belli. 4 ana konuda konuşacağız ve bunu da şura yönetmeliğimizin ilgili maddeleri uyarınca tavsiye kararlarına dönüştüreceğiz”.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ise karma eğitim konusunda şunları söylemiş:

“…Bu konuların Şura’da konuşulabileceğini ama özellikle karma eğitimin kaldırılması yönünde bir karar çıkmasını beklemediklerini söyledi. Tekin, ‘Şura kapsamında bir mevzuatımız var. Buna göre şuranın gündemi belirlendi. Karma eğitim ve Alevi açılımı gibi konular konuşulabilir, tartışılabilir. Bunların tartışılması doğaldır ama bu konuda bir karar alınmasını beklemiyoruz…”

1 Aralık günlü Cumhuriyet gazetesini okuyorum. Sinan Tartanoğlu. 19. Milli Eğitim Şura’sında “Karma Eğitim” konusunun  şuranın gizli gündemi olduğunu ileri sürüyor ve bu savını şöyle ortaya koyuyor: “…..2010 yılında toplanan 18. Milli Eğitim Şurası’nın resmi gündeminde  olmamasına karşın, hükümete yakınlığı ile bilinen, Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yetkili sendika olan “Eğitim Bir Sen’in önerisi ile 4 +4+4  sistemi  bir oldu bittiyle gündeme getirilmiş. 18. Milli Eğitim Şurası’nda bu sistem tartışılmış ve  hükümetçe 4 +4+4 sistemi okullarımızda  kabul edilmişti….”

Benimde  görüşüm  bu yönde. İlkokul çocuklarının başına türbanı takmak isteyen bunlar değil mi? Geçenlerde ulusal basında çok önemli bir  haber çıktı. Okullara öğrenci getirip götüren minibüslerde bir Milli Eğittim Müdürü erkekleri öne, kızları arkaya oturtmuş. Bu kafa yapısındaki diğer bazı illerdeki Milli Eğitim Müdürleri de aynı uygulamayı yapacakları kuşkusuzdur. Veliler böyle istiyor kandırmacasıyla  bunun alt yapısının  hazırlandığı açıkça belli oluyor. Bu nedenle  “Karma Eğitim” konusu bu yıl Antalya’da yapılan 19. Milli Eğitim Şurasında  18. şurada yapıldığı gibi bir oldu-bitti ile gündeme getirilebilir.

Laisizm’e inanmış Türk vatandaşları olarak, Atatürk düşmanlarınca ayaklar altına alınan “Eğitim Birliği İlkesi” (Tevhidi Tedrisat) ve “Laik Eğitim” İlkesi’nin en son kalesi olan “Karma  Eğitim Sistemi’nin de  ruhuna yakında El Fatiha  diyebiliriz. Bu nedenle ”Karma Eğitime” son verme kararı bizler için sürpriz bir karar olmayacaktır. Ne var ki, bu eylemler ve uygulamalar  hep geçicidir. Türk Ulusu’nun tarihsel olarak ve bir kader olarak yaşaması gerekli bu Fetret Devri de elbet bir gün sona erecektir. Laik Cumhuriyet karşıtlarınca başlatılan bu “Karşı Devrim” Kemalist ideolojinin ve Türk Devrimi’nin asla sonu olmayacaktır. Uzak olmayan bir gelecekte yarım bıraktırılan Türk Devrimi bir yanardağ gibi yeniden çağdaş bir şekilde Anadolu Topraklarında fışkıracak, bu çağdaş devrimin henüz ayırdında olmayan Türk halkının önemli bir bölümü de  yeniden aydınlığa, ışığa ve refaha kavuşacaktır. Bu konudaki  umudumu asla ve asla yitirmiyorum.

 

Bu haftaki Mudanya Mektubu’nu oluşturan bu satırları yazdığım saatlerin öncesinde Mudanya  Belediye İş Merkezi yakınlarında dolaşıyorum. Montania Hotel’in önündeki basketbol sahasının tellerine 24 Kasım “Öğretmenler Günü” nedeniyle Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz tarafından asılan pankarttaki büyük önderin şu sözlerini okuyorum.: “Milleti Kurtaranlar Yalnız ve Ancak Öğretmenlerdir” .

Türk Devrimine karşı tuzak kuranlar neden Milli Eğitim’den  ve öğretmenlerimizin üzerinden ellerini çekmediklerini bu büyülü sözleri yeniden okuyunca daha iyi anlıyorum. Daha sonra Eski Cami’nin üst tarafındaki  Öğretmen Evi’ne uğruyorum. Bana Mustafa Kemal’in, Osmanlı Dönemi’ndeki yenilik hareketlerine kıyasla  gerçekleştirdiği Türk Devriminde neden o kısır hareketlere göre daha başarılı olduğunu öğreten emekli bir öğretmeni arıyorum. En az 50 öğretmenin oyun oynadığı salona giriyorum. Hocayı göremiyorum. Hemen hemen hiçbir emekli ve halen görevli  öğretmen benim içeri girdiğimi görmüyor. Çünkü hiçbiri okeyden, iskambil kâğıtlarından ve tavladan  başını kaldıramıyor. Sadece  kooperatif başkanlığı yapmış bana sadece küçük bir nazar atan  emekli bir öğretmen beni tanıyor. Ama hiç oralı olmuyor. Yine geçen gün Mudanya için birlikte çalışalım dediğim bir sivil toplum örgütü yetkilisi  bir emekli öğretmen de  o kadar oyuna dalmış ki benim kendisine yaklaştığımı bile fark etmiyor. Bu manzara beni çok üzüyor. Salon görevlisinden yardım istiyorum. Beni Dereköylü bir öğretmenin yanına götürüyor. O da bana aradığım emekli öğretmenin Ziraat Bankası’nın civarındaki bir kıraathaneye çıktığını söylüyor.

 

Mudanya Mektubu’nu yazmak için eve dönüyorum. Google’a giriyorum. Mustafa Kemal’in eğitim konusundaki, “….Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder..” sözlerini okuyorum. Google’a bakmaya devam ediyorum  Mustafa Kemal’in eğitim konusundaki birikimi beni yeniden çok büyük bir hayrete düşürüyor. O’nun Yüce Tanrı tarafından Türk Ulusu’nu aydınlatmak ve dinin hurafeleri içinde hapsolmuş, yolunu şaşırmış ve her yönden  çağın gerisinde kalmış Türk halkını bu zincirlerinden kurtarmak ve çağdaş insanlığın en son aşaması olan  laik eğitimi  Türk toplumunda egemen kılmak için gönderildiğine olan  inancım pekişiyor. Bir çok Mudanya Mektuplarımda  sözünü ettiğim, 26 Ağustos 2006 sabahı Kocatepe’de bana  kısmen nasip edilen küçük bir  sırrı hatırlayıp ürperiyorum. Adeta  bir deryaya giriyorum.  27 Kasım 2014 gecesi Halk Tv’den yayınlanan ‘Halk Arenası’ programında Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün benim inancımı teyit eden sözlerini yeniden hatırlıyorum. Bu sözler yeniden  içimi  ferahlatıyor. Biraz olsun içimdeki ürperti hafifliyor. Google’dan birçok Türk ilim adamının Mustafa Kemal’in eğitim konusundaki  insanı hayrete düşüren inanılmaz  yorumlarını okuyorum. Sadece laik eğitimi, yürürlükteki yasaları ve Yüksek Mahkeme kararlarını savunduğu  ve bu yasa kararların gereğini yaptığı için laik Cumhuriyet karşıtlarınca cezaevine gönderilen, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün Nazım Hikmet’ten naklettiği “Ben yanmasam, sen yanmasan, biz yanmasak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa” dizelerini  okuyorum. Böyle bilim adamlarının  ve Türk aydınlarının ve onların milyonlarca öğrencisinin  ülkemizde yaşadığı  sürece Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Devrimi’nin asla yenilmeyeceğine olan ümidim artıyor. Çünkü geçte olsa hak daima galip gelir ve Allah’ın dediği olur.

4 Aralık 2014

 

Bu makale 2229 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci