MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Arap alfabesi, Türk alfabesini yenemeyecek!

20 Aralık 2014, 15:14

Metin Sezgin


Ülkemizde gerçekleştirdiği sadece Harf Devrimleri ile bile Mustafa Kemal, dünyanın en önde gelen devrimcilerinden biri olarak anılmaya devam edecektir.

1987 yılı Ekim ayında eşimle birlikte ilginç bir Yunanistan gezisi yapmıştık. 4 yılı aşkın bir süredir yazdığım kimi ‘Mudanya Mektupları’nda bu geziden zaman zaman bahsettim.

Bu seyahat olanağını  19 Eylül 1987 gecesi üyesi olduğum bir sivil toplum kuruluşunun düzenlediği yaklaşık 600 kişinin katıldığı Bursa Almira Otel’de yapılan bir yemekli toplantıda elde ettik. O geceki toplantıda çekilen piyangoda Yunanistan’a gidiş dönüş 2 kişilik uçak biletini yüzlerce kişi içinde ben kazanmıştım. Ne var ki bu seyahatte sadece uçak bileti bedelleri  sponsor firma tarafından karşılanıyordu. Konaklama ve diğer tüm giderler bize ait olacaktı. Bu nedenle eşimle birlikte oturup bir hesap yaptık. Sonuçta geziyi yapmaktan vazgeçtik. Ama o 19 Eylül gecesinden sonraki günlerde, yaşadığımız bazı olaylarla elde ettiğim parasal imkanlar sonucu ani bir kararla 1987 yılı Ekim ayının ortasında Yunanistan’a gittik. 

Türkiye’ye döndükten sonra  farkına vardığım, özellikle 1987 yılının Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını kapsayan o  3 aylık zaman dilimi içinde geriye doğru baktığımda olağanüstü olarak nitelelenebilecek ama sonradan bilincine vardığım bazı sıra dışı olaylar yaşadığımız ortaya çıktı. Bu olaylar numerolojiye, medyumluğa ve bu konularda televizyon ekranlarına çıkıp konuşmaya meraklı bazı kişilerin başına gelseydi herhalde, bu olayları sermaye olarak kullanmakta tereddüt etmezlerdi. Ben bu konuyu kendim için bir övüngenlik  olur diye yıllarca  kamuoyuna ve yazılarıma ayrıntılarıyla aktarmadım.

2006 yılı 26 Ağustos’una  kadar böyle bir gereksinim duymadım. Ancak 2006 yılı Ağustos ayının o gününde yeniden yaşadığım önemli bir olaydan sonra yazdığım kimi Mudanya Mektupları’nda bu olaylara kısmen de olsa değindim.

Ama ne zamanki dünyanın bana göre en büyük devrimcisini,  O ölümsüz büyük Hümanisti  “AYYAŞ” olarak, gerçekleştirdiği eşsiz devrimleri  “KÖPEKLEŞME ” olarak niteleyenler benim artık sabrımı taşırdı! Bir de bu  KÖPEKLEŞME deyimini kullanan terbiyesiz adam, benim okuduğum yıllarda bizim Bursa Erkek Lisesi’nde  okumuş ve büyük bir olasılıkla bizimle birlikte okuldan mezun olmuş. Kendisini pek tanıyamadım. Ancak Mehmet Ertan hocamız şimdi sağ olsaydı, O’na Bursa’yı dar ederdi!

Mehmet Ağabeyin 1959-1960 kışında lisenin  yatakhanesinden sabah geç kalktığımız için (bize daha önce bu konuda  ihtar ettiği için haklı olarak ) uyguladığı sıra dayağı gibi, Türk Devrimini KÖPEKLEŞME olarak niteleyen O öğrencisini eminim ki Bursa’da bulur, bu inanılmaz hakareti için O’na Bursa’da gerekli dersini verirdi. En acısı bu aşağılık deyimleri söyleyen kişilere karşı Türk Halkı gerekli duyarlılığı ve tepkiyi gösteremiyor!

Bu nedenle, artık bu büyük hakaretler karşısında sabrım taştı!. Yeter artık! O büyük devrimci insanla ilgili bazı olağanüstülükleri  ileride bir derleme çalışmamda ayrıntılı olarak söz etmeyi düşünüyorum.

2013 Haziranı’nda Taksim Gezi Parkı’nda  “Delikanlı Kim Bakalım” diye haykırarak “Mustafa Kemal’in O Gencecik Askerleri”nin dediği gibi , “Ayyaş Kimmiş Bakalım” bir görsünler. Türk Devrimi bir köpekleşme mi, bir alçalma mı, yoksa bir yücelik miymiş, çağdaş bir atıl mıymış? Bir kemale erme miymiş? Bir anlasınlar bakalım bu kendini bilmezler! Tabi ki anlayabilirlerse..!

1987 yılı sonbaharında 10 gün kadar süren Yunanistan gezisinde beni en çok etkileyen Yunan Milleti’nin Latin alfabesi yerine  anlaşılmaz bir gerekçeyle, eski Fenikelilerin kullandıkları 24 harften oluşan bugün evrenselliğini yitirmiş olan bir alfabe kullanmış olmalarıydı. Bu  seyahatimizde bize büyük zorluklar çektiren Arapça gibi yazılması ve okunması gayet zor bu acayip alfabe beni büyük şaşkınlığa uğrattı. Benim şahsi kanaatime göre bizlere (ecdadımıza) 1919 ve 1922 yılları arasında büyük acılar ve eziyetler çektiren bu milletin, kendilerine eski Yunan Kültürü”nün, Helen Medeniyeti’nin, sözde varisleri süsü vermelerinden, kendilerini  diğer milletlere göre sözde  ayrıcalıklı görmelerinden (şahsi kanaatime göre gerçekte bir kompleksten kaynaklanan) kendilerine adeta sözde bir tür  üstünlük atfetmelerinden  kaynaklanıyor. Kaldı ki bu gün yaşayan Yunanlıların eski Yunan Kültürü’nün varisleri olmadığını, bu günkü Yunanlılarla eski Yunan kültürünü yaratan toplum arasında bir kan bağının dahi  olmadığını ve bugün Yunan Yarımadası’nda yaşayan ırkın, başka bir ülkeden göçle daha sonra oraya yerleştiklerini  Fransa’da felsefe tahsili yapan Nami Başer hocam, bir sohbetimiz sırasında bana söylemişti. 

1987 sonbaharında gerçekleşen Yunanistan gezisiyle gördüm ki; Mustafa Kemal (ATATÜRK) tarafından ülkemizde 1 Kasım 1928 tarihinde başlatılan HARF DEVRİMİ ile Türk insanı kolay okuyup  yazma  olanağına kavuşmuş, karşı devrimcilerin  iddiasının aksine ülkemizde okuyup yazanlarının sayısı büyük ölçüde artmıştır. Harf devrimiyle yeni Türk alfabesini öğrenme coşkusunu yaşayan Gemlikli bir emekçi Türk insanının Mustafa Kemal’e yazdığı bir  mektubu tarihi bir belgeden okumuş. O yurttaşımızın  mektubundaki okuma yazma sevgisi beni çok etkilemişti.

Harf Devrimiyle  1000 yıllık Arap harfleri ile yazı yazmak geleneği  yıkılmıştır. Bu büyük devrimle, Türk Milleti’nin batı medeniyeti ve kültürü ile tanışması sağlanmış, harf devrimi böylece Türk Kültür Devrimi’nin temelini oluşturmuştur. Mustafa Kemal ve kendisi gibi yiğit devrimci arkadaşları, özellikle büyük devlet adamı İsmet İnönü başta olmak üzere tüm yöneticilerin Harf Devriminden sonra kamu hizmetinde Arapça harflerini görmeye tahammülleri yoktu.

Şöyle ki; geçen haftaki Mudanya Mektubu’nda 2 Aralık 2014günü Mudanya Öğretmen Evi’nde aradığımı söylediğim O mürşit hocam, bu konuda bana yıllar önce çok önemli bir gerekçe söylemişti. Değerli hocamı Mudanya’da geçen gün buldum. Bana yeniden dedi ki; “…Osmanlı devrim hareketleri muvaffak olamadı. Çünkü Osmanlı yenilik hareketlerini yapanlar bir konuda yenilik getirirken eskiyi de muhafaza ediyorlardı. Ama bir devrimde eskiyi de yeniyle birlikte aynı anda muhafaza ederseniz, bir zaman gelir, eskinin yeniden (BUGÜN ÜLKEMİZDE YAŞANDIĞI GİBİ) yeniyi  alaşağı etme riski vardı….”.

O’nun için Mustafa Kemal ve arkadaşları  Arap harflerini  eğitimden kesinlikle uzaklaştırdılar. Bu nedenle ülkemizde gerçekleştirdiği sadece harf devrimiyle bile Mustafa Kemal, dünyanın en önde gelen devrimcilerinden biri olarak anılmaya devam edecektir.

Sevgili hemşerilerim; içiniz ferah olsun. Karşı devrimciler Türk devrimini asla alaşağı edemeyeceklerdir. Önce yüce Allah buna izin vermeyecektir. Çünkü akarsuların yönleri geriye doğru çevrilemez. Araf alfabesi, Türk alfabesini yenemeyecektir! Çünkü, bugün ülkemizde Atatürk devrimlerini yürekten benimseyen genciyle yaşlısıyla milyonlarca Türk insanı buna asla müsaade etmeyecektir. Çünkü, Mümtaz Soysal hocamızın dediği gibi, “Laik Türkiye Cumhuriyeti yenilmemek üzere kurulmuş bir Cumhuriyettir.” Temelleri çok sağlam atılmıştır. İçiniz her zaman rahat olsun. Karşı devrimciler, yani Atatürk ve Cumhuriyet düşmanları sonunda mutlaka yenilecek, ölümsüz kurucusunun deyimiyle, “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır”.

Türk devrimi yakın bir gelecekte bu güzel ülkemizde, tüm kurum ve kurallarıyla çağdaş bir şekilde mutlaka yeniden egemen olacaktır. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.

 

Bu makale 2722 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci