MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Yaşasın 23 Nisan

07 Mayıs 2015, 18:14

Metin Sezgin


Yaşasın 23 Nisan

Yaşasın Türk Devleti

Ve Yaşasın Anayasamız

(Vive la constitution)

 

Bu gün 23 Nisan. Güzel yurdumuzun tüm dağlarına, ovalarına, bağ ve bahçelerine nasıl yemyeşil bir bahar geldiyse, güzel yurdumun cennet köşelerinden olan, doğup büyüdüğüm memleketim, Mudanya’ya da birden bire bahar geliverdi.

Evet bugün “23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı”. Dün çocukluğumda yaşadığım 23 Nisan bayramlarında gerçekten neşe doluyorduk hepimiz.

23 Nisan 1920’de, yeni Türk Devleti’nin doğuşunu müjdeleyen, etnik kökeni ne olursa olsun Türk Milleti üst kimliğiyle bir araya gelen ülkemizin tüm çocukları kendilerine bakıp büyüten ebeveynleriyle birlikte gerçekten neşe doluyordu 23 Nisan sabahlarında.

12 yıldır bu ülkeyi yönetmek iddiasında olan Atatürk ve laik cumhuriyet karşıtı olan bir zihniyet, ulusal bayramları yasaklamak Cumhuriyeti unutturmak istedi bu millete. 23 Nisan bayramlarını coşku ile kutlanmasını yasakladılar, bu güzel bayramımızı çok gördüler Türk çocuklarına.

Bu nedenle, yine buruk bir sevinçle kutluyoruz milli bir devletimizin kurulduğunu müjdeleyen bu milli bayramımızı.  Çünkü sevgili yurdumuz, laik Cumhuriyetimiz ve Atatürk devrimiyle gelen Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kazanımları halen Batı emperyalizminin ve onların yerli işbirlikçileri ve PKK’nın silahla işgali altında. Dün topla tüfekle yurdumuzu işgal edenler, bugün Türk halkının, Türk Gençliği’nin zihinlerini işgal ederek yapmak istiyorlar. Ekonomik güçle ülkemizi işgal etmekteler. Yine batı emperyalizmi kendileriyle hareket eden yerli işbirlikçileri ve bu yerli işbirlikçilerinin silahlı gücü olan PKK ile Türk Milleti’ni i tutsak etmek istiyor.

Bu emperyalist güç ve onların yerli işbirlikçileri, başta Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ olmak üzere ordunun  en kritik komuta kademelerinde olan  yüzlerce subayını, “Ergenekon”, “Balyoz”, “Askeri Casusluk“ gibi isimler verilen bir çok asılsız iddianamelerle suçladılar. Türk Ordusunun göz bebeği olan bu kahramanlar, aleyhlerinde sahte delil ve belgeler üretilerek mahkûm edilmek istendi. Oysa bu kahramanların hepsi de Mustafa Kemal’in askerleriydiler. İşte onlardan biri olan ve geçen gün ebedi istirahatgahına uğurladığımızı MUZAFFER KOMUTAN, bu uğurda vatan için canların feda eden diğer şehitlerimiz gibi vatanı uğruna yaşamını kaybetti. Yurdumuzdaki en seçkin rektörler, bilim adamları, gazeteciler ve diğer yurtsever aydınlar, Türk Ordusu’na yapılan bu iğrenç iftiralar gibi aynı akıbete uğradılar. Çünkü batı emperyalizmi PKK’nın Türk Ordusu karşısında yenilmesini istemiyordu. Bunun için Türk Ordusu hedefteydi.

23 Nisan’ı buruk bir sevinçle kutluyoruz. Çünkü bu ülkenin Başbakan’ı olduğunu söyleyen zat, 7 Haziran seçimlerinden sonra yapılacak sözde (!) YENİ ANAYASA’da hiçbir etnik kimliğe yer verilmeyeceği gibi TÜRK sözcüğüne de yer verilmeyeceğini iddia ediyor.

Vay canına ne büyük bir İDDİA!  Pekiyi Türk Milleti buna razı olacak mı? Elbette razı olmayacak! Çünkü büyük Türk Milleti bu konuda henüz son sözünü söylemedi. Demokratik yoldan ilk sözünü 7 Haziran’da kuşkusuz söyleyecek.  Ancak Başbakan Davutoğlu’na hemen hatırlatalım ki; yenilmemek ve yıkılmamak üzere kurulan bu laik Türkiye Cumhuriyeti’nin 2 temel hedefi vardı. Bu Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal’in olmazsa olmaz en temel 2 ülküsüydü bunlar. Türk devriminin birinci hedefi; Anadolu’da Türk birliğinin kurulmasıdır. Bu nedenle bu cumhuru kuran, O büyük insan, ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına, Türk Milleti denir’ diyerek bu konuyu O eşsiz dehasıyla çözmüştür. Bu ülkeye Yüce Tanrı tarafından görevle gönderildiğine inandığım o büyük insanın ikinci önemli hedefi ise, bu ülkeyi dinin mistisizmden ve hurafelerden kurtarmak ve dini ve inancı asıl olması yerde vicdanlarda bırakarak siyasilerin asla inanç sömürücülüğü yapamayacakları laik bir toplum düzene laik bir Cumhuriyet düzeni kurmaktı.

Bu nedenle bugün,  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun, o mutlu günün 95. Yıldönümü her zamankinden daha aydınlık bir bilinçle ve her zamankinden daha büyük bir coşku ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kemalist Türk devriminin kıymetini her zamankinden daha fazla bilerek ve özümseyerek kutluyoruz.

Benim ve benim gibi düşünen bir çok Türk insanın ortak görüşlerine göre; 7 Haziran seçimlerinden sonra ülkemizin en önemli sorunu “Anayasa Sorunu” olacaktır. Bu nedenle; Türk Milleti olarak, bu ülkenin duyarlı gençliği olarak her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti Anayasamıza her maddesine özellikle ilk 3 maddesine sahip çıkalım. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun en temel en yaşamsal kurumu olan Anayasamızı vatanımızı savunur gibi savunalım. 

Evet Mudanya 12 Eylül İlkokulu’nda 23 Nisan sabahları öğretmenlerimizin bize söylettikleri marşın sözleri gibi; yine, “….bugün 23 Nisan neşe doluyor insan. Kamutay (TBMM) bugün doğdu ve saltanatı boğdu…” diyorum. Yine aynı inançla, Türk Milleti’nin hisselerine tercüman olarak YAŞASIN 23 NİSAN! YAŞASIN YENİ TÜRK DEVLETİ VE ULUSAL KANAL’DAKİ Mustafa Kemal’in 30 ciltlik eserinin tanıtım reklamında gördüğüm yazı gibi VİVE LA CONSTİTUTİON (yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Anayasası )  diye haykırıyorum.   

16 Nisan 2015

 

Bu makale 1941 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Muaviye ile Emevi siyaset dönemini yaşamak!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ehli zillet
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci