MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Cephede hep ölüm hep ölüm -2

21 Mayıs 2015, 09:48

Tevhide Türken


…Burada günlük hayat her gün iki saat idman yapıyor. Akşamları yüzmeye gidiyoruz. Sonra tekrar gezinti, tekrar yüzme günlük çalışmalarımız şimdilik bununla sınırlı. Bir başka asker içme suyu aramaya çıktım. Cephede hep ölüm, hem ölüm.. Tüfeğimle konuşuyorum. Bir diğeri Gelibolu’dan sevgilisine postaya verdiği kartta ise mevsimler kadar sıcak öpücükler gönderirken, genç askerin Anton notunu düşmüştü. Bomba ve havan toplarından uzakta bir süreliğine nefes alabiliyor olmak ne güzel diyen gencin ardından bir başka asker de savaşın sonunda şarapla kafa çekmek hayali bile güzel ama hayale bile zaman yok.

Bu adada şarap kültürü antik çağlardan bugüne kadar süren bir uğraş. Ege adalarının Tenedos şarabı en iyisi. Askeri kamplarda şarap yasaklanmış olsa da askerler yine de temin ediyor. Askeri kamplarda şarap yasaklanmış olsa da askerler yine de temin ediyor. Yine bir başka mektuptaysa şunlar yazıyordu:

“Burada kadın yok mu? Geçen gün yolda giderken başları örtülü kadınlar gördük. Bizler geçerken başlarını diğer tarafa çeviriyorlar..”

176 piyadeden onbaşı Loines Melines’in kız kardeşine yazdığı mektupta yine bu konuya değinerek, bu çölde kadın da yok. Gizlice göründüklerinde ise anlatılmaya değer. Mahcubiyet içinde kenara çekilip başlarını yana çevirmeleri de çok tuhaf. Hepimizin ortak uğraşısı cephede savaşmak, cephe gerisindeysek ailelerimize yazmak. Bu genç askerlerin yüzünde acı yüklü, hüzün dolu umutsuzluğun derin izlerini taşıyan onlarca soluk fotoğraflarının yanı sıra bazı nişan ve madalyalar… Duvarlardaki panolarda haritalar, bir takım krokiler savaş alanlarından insanın içini acıtan sahnelerle dolu karelerin yanı sıra top mermileri subay ve Mehmetçiklerimize ait bazı kişisel eşyalar. Palaska, postal, silah, maşrapa, sefertasları, karavan yanında bir kaşık gibi vs…

Genç bir teğmenin cepheden ailesine gönderdiği mektubun şu satırlarını birlikte okuyalım.

Artık çok küçük bir subay gurubuyuz. Çıkartmadan geriye kimse kalmadı. Bir tanesi de dün gece yemek sırasında başından vuruldu ve bütün masayı altüst ederek yere yuvarlandı. Bir başkasıysa bomba ve havan toplarının seslerinden uzakta bir süreliğine nefes alabiliyor olmak ne güzel.

Sevgili Atamız Mustafa Kemal Paşa’nın kendi el yazısıyla kaleme almış olduğu üçüncü askeri emrinin orijinal yazılımı da yine bu sergi alanındaydı. Tarihin seyrini değiştiren bir ulusun kara bahtını aydınlığa çıkaran başkumandan Mustafa Kemal Paşa, şüphe yok ki tüm bu icraatları tek başına yapmadı. O büyük dâhilere özgü bir önseziyle ekibini kurarken önce milletine güvendi ve işgalci devletlerin hasta adam dedikleri varlığını çoktan yitirmiş Osmanlı İmparatorluğu’nun enkazını temizlerken diğer yandan da varlığını ebediyen koruyacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. O ulusundaki bu özgürlük, haysiyet, onur ve gurur duygularını çok iyi bildiği içindir ki tüm bunları toplayıp birleştirip ortak amaca yöneldi ve de başardı.

Şu da bir gerçek ki, Kurtuluş Savaşı Atasına inanan, güvenen, O’nun manevi kişiliğinde kendi öz benliğini bulan bu ulusun payı elbette büyüktür. Aziz Atamız da bu konuya değinirken, “Ben önce yüce Tanrıya, sonra büyük milletime güvendim” der.

Sergi salonundan ayrıldığımda saat bir hayli ilerlemiş, hava kararmış, geminin hareketine de az bir zaman kalmış olduğunu dehşetle gördüm. İstanbul trafiğinin o saatlerdeki onca yoğunluğu arasında Taksim’den Kabataş Vapur İskelesi’ne nasıl geldiğimi, hareket etmek üzere olan BUDO’nun son Mudanya seferine nasıl yetiştiğimi bugün dahi hâlâ inanamıyorum.

 

Bu makale 2285 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci