MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Mudanyalı Şükrü Çavuş

02 Temmuz 2015, 19:14

Metin Sezgin


İSTİKLAL SAVAŞIMIZIN EN BÜYÜK ŞEHİDİ: Mudanyalı Şükrü Çavuş

Bugün Mudanyalı Şükrü Çavuş’un şahadetinin 95. yıldönümü.

MUDANYA Gazetesi  yetkilisi, değerli hemşerimiz Yavuz Gerçekçi, benden bu konuda bir yazı hazırlamamı isteyince, bu isteğini derhal kabul ettim ve siz sevgili hemşerilerim için bu mütevazı yazımı hazırlamaya çalıştım.

Birkaç yıl önce bir internet sitesinde  Mudanyalı orta öğretim çağında olduğunu  sandığım  bir  öğrencinin Mudanyalı  Şükrü Çavuş’un şahadetiyle ilgili yardım talebini okumuştum. Hatırladığım kadarıyla bu genç kızımız isteğini  şöyle açıklıyordu bu  sitede;  

“…Tarih öğretmenimiz  Mudanyalı Şükrü Çavuş ile ilgili bize bir ödev verdi. Fakat Google’da O’nun hakkında hiçbir bilgi bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?...’’

O yıllarda internete girip, mail atamadığım için çaresizlik içinde kalan bu genç öğrenci kızımıza o gün yardımcı olamamanın üzüntüsünü  yaşamıştım. Şimdi internetle ilgili çok şey öğrendim. Şükrü Çavuş’la ilgili ayrıntılı bilgiyi birinci ağızdan rahmetli babamdan öğrendim. O’nun şahadetine tanık olan, O’nun kanlar içinde yatan aziz naaşını Mudanya tren istasyonunda (şimdiki Montania Hotel mevkiinde) bizzat  gören rahmetli babamın anılarını Allah kısmet ederse kısım kısım yazacağım kitabımda ayrıntılarıyla açıklayacağım.        

Rahmetli Dündar Parmaksızoğlu ağabeyimizin yönettiği  “Mudanya’nın Sesi“ Gazetesi’nden başlamak üzere hemen her yıl  Bursa yerel gazetelerine gönderdiğim  ve son olarak da  MUDANYA Gazetesi’ne yazdığım yazılarla 30 yılı aşkın bir süredir, her yıl Mudanya’nın Medarı İftiharı, bu aziz şehidimizi  kendimce mütevazı bir şekilde yad eder, O büyük şehide dualarımı hiçbir zaman eksik etmemeğe çalışırım.

Sakarya Savaşı’ndaki “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” şeklindeki o ilahi emri, “Anadolu İhtilali” isimli 2 ciltlik yapıtında Sabahattin Selek, Büyük Nutuk’un 1952 tarihli basımını kaynak göstererek, Mustafa Kemal’in Sakarya Muharebesi’nde böyle bir emir vermediğini iddia etmektedir. Ne var ki Sabahattin Selek’in bu iddiası doğru olsa bile, akıllara durgunluk veren, böylesine olağanüstü bir emir, dünya harp tarihinde ilk kez Anadolu topraklarında yankılanmıştır. Kesinlikle ilahi bir nitelik taşıdığına inandığım böyle bir  emrin ancak ve ancak Yüce Tanrı tarafından Bedr gibi, Sakarya gibi Melhame-i Kübra (büyük  kanlı savaş) muharebelerinde, başta Mustafa Kemal gibi  Allah yolunda cenk eden askerlerinin yüreklerine adeta bir vahiy gibi indirildiğine inanıyorum.

Bu nedenle Mudanyalı Şükrü Çavuş; böyle bir emri Sakarya günlerinden yaklaşık bir yıl önce adeta harfiyen Mudanya’da emperyalist İngilizler’e karşı 25 Haziran 1920 Cuma günü tek başına uyguladığı için Mudanyalı Şükrü Çavuş, İstiklal Savaşımızın iddia ediyorum ki, belki de en büyük şehididir. (Bunun takdirini elbette Yüce Allah’ımız yapacaktır).

25 Haziran günü (bugün) şahadetinin 95. yıldönümünü idrak ettiğimiz Türk İstiklal Savaşı’nın büyük şehidi Mudanyalı Şükrü Çavuş’u rahmetle ve minnetle anıyor ve bugünlerde ulusal bütünlüğü büyük bir tehlike altına girmiş olan sevgili yurdumuzun savunulmasında bize moral ve güç vermesi için, büyük Türk şairi Halide Nusret Zorlutuna’nın bir şiirindeki  şu şekilde hatırlayabildiğim eşsiz dizeleriyle  O ölümsüz şehidimize seslenmek istiyorum:

…Ey İstiklal Şehidi! Sırrını bize de ver. Sırrını bize ver ki, hep bizim olsun bize verdiğin bu yerler!..”

İngiliz emperyalistlere ve onların uşaklarına  karşı Mudanya’da vatanını tek başına savunan ey büyük şehidim ve yanında koyun koyuna yattığınız diğer Mudanyalı şehitler!

Allah’ın rahmeti üzerinize olsun; ışıklar içinde yatın, mekanınız cennet olsun.!

 

1950 yılından sonra ilk kez bir Belediye Başkanı Şükrü Çavuş’u, İstiklal Savaşımızın akıllara durgunluk veren bir kahramanlık örneği sergileyen, en büyük şehidini, Mudanyalı bir halk çocuğunu, İngiliz askerlerinin kahpece  bir insanlık suçu işleyerek sürükleyerek getirdikleri Mudanya  Tren  İstasyonu’nun hemen önüne astığı çok güzel bir pankartla andı.

Şükrü Çavuş’u çok iyi anladığı için sevgili Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı yürekten kutluyorum. İki kardeş, bir yeğen olarak o gün üçümüze de sevgiyle sarıldığına bu pankartı görünce şimdi anladım. Bu güzelliği ve Şükrü Çavuş’a yakışan, bu mertçe eylemi  gerçekleştirdiği için bir Mudanyalı olarak sevgili Belediye Başkanımıza yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.

25 Haziran 2015

 

Bu makale 2165 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci