MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Ramazan ve oruç

02 Temmuz 2015, 19:17

Kaan Tuğracı


Pek muhterem ahbaplarım neşriyatıma başlarken, Avrupa Birliği projesi için ecnebi milletlere gidip temaslarda bulunup, aldığı görevi layığı ile yerine getiren Yavuz Bey oğlumu azminden, iş disiplininden dolayı tebrik ediyor, gözlerinden öpüyorum. Bu hızlı iş temposunda Kaan amcasını unutmayıp bendenizi mahfelime kadar gelip ziyaret ettiği için de kendilerine en derin şekrügüzarlarımı sunuyorum.

Kıymetli ahbaplarım hepinizin malumu, mübarek günlerde olunca insanoğlu farklı bir ahlakı-ı hasene halinde oluyor. Bendeniz de bu mübarek ayda sıhhatim ve melaikelerim elverdiği sürece ibadetlerimi muntazam şekilde yapmaya özen gösteriyorum. Yetmişinden sonra öğrendiğim yüce yaradanın insanoğluna rehber olsun diye gönderdiği o kutsal kitabındaki ayetleri her gün okuyup anlamlandırmaya çalışıyorum. Mevla’m bendenizle beraber tüm sevgili okurlarımın bu ayda yaptıkları ibadetleri kabul etsin.

Bendeniz gibi yüksek tansiyonu ve şekeri olup rahatsızlığı bulunan ahbap ve dostlarım, kendilerini zorlamadan bu ayı eda etmeye çalışsınlar. Allah muhafaza sağlıklarıyla ilgili kötü haberleri bendenizi derinden hayıflandıracağını dimağlarından çıkarmasınlar.

Ramazan ayı boyunca bendeniz de Mudanya’mla ilgili aksi kaziyelerle alakalı muhatabında olan zatı muhteremlere yapıcı eleştirilerimizi en asgari seviyeye indirip, yaşanmış hikayeler, traji komik fıkralarla kalem çalmaya çalışacağım.

Ancak sakın bu halimizi bazı zatı muhteremler Ramazan ayında Kaan amca insafa geldi diye algılayıp hatalarına, yanlış tutumlarına ve davranışlarına devam etmesinler. Bizler her zaman insaflı davranıp, kalem çalıyoruz. Mamafih makam mevki sahibi olan zatı muhteremler ne kadar insaflı orası muamma!!

 

Bu üsbu neşriyatımı anlamlı yaşanmış bir aksi kaziyeyle bitireceğim.

Son asrın Evliyalarından Hacı Cemal Öğüt, Fatih Camiinde bir Ramazan gününde vaaz ediyor. Dışarıda oruç tutmayanları, başı açıkları, namaz kılmayanları görüyor. Onlara bir şeyler demesi lazım ama direkt olarak bir şey de söylemek istemiyor.

Konuya şöyle giriyor:

Şu Hacı Cemal var ya, bu saf hanımla nasıl yaşayacak, nasıl idare edecek bilemiyorum."

Diyeceksiniz ki:

“Senin hanım çok mu saf?"

Aman sormayın; o kadar saf, o kadar saf ki, isterseniz bir saflık örneği vereyim de bakın anlayın. Hacı Cemal'in de bu saf hanımla nasıl yaşayacağını siz düşünün.

Efendim, öğle namazından önce abdestimi aldım, cübbemi giydim, kapıya da çıktım. Buraya vaaza gelmek üzere ayakkabılarımı giyerken bizim hanım da mutfakta iftarlık yemek hazırlıyordu. Birden feryadı bastı.

“Eyvah, bu da mı gelecekti başıma?”

Hemen ayakkabılarımı çıkardım, mutfağa doğru koştum. Baktım, mutfakta bir şey yok. Dedim ki:

“Hanım, yangın alarmı verir gibi ne bağırıyorsun öyle? Ne var?”

Dedi ki:

“Görmüyor musun kediyi?”

“Görüyorum, kediye ne olmuş?”

“Daha ne olacak? İftarlık pideleri yiyor” demez mi? Tepem attı.

“Hanım sen de ne kadar cimrisin. İnsan bir pide için bu kadar çığlık atar mı? İşte camiye gidiyorum. Ne kadar pide istersen alır getiririm, hem de tazesinden” deyince, hanım bu sefer, saf saf bana baktı, dedi ki:

“İlahi hoca, asıl saf olan sensin! Ben pideye mi acıyorum? Görmüyor musun, şu mübarek Ramazan gününde hayvan oruç tutmuyor, oruç? Şapur şupur pide yiyor. Ben hayvanın oruç yediğine kızıyorum, ona üzülüyorum.”

Tepem iyice attı. Ben de dedim ki:

“İlahi hatun sen bilmiyor musun ki, hayvanlar oruç tutmaz. Sen bilmiyor musun ki, hayvanlar namaz kılmaz, hayvanlar açık yerlerini örtme ihtiyacı duymazlar”

Cemal Hoca cemaate döner:

“Nasıl, bizim bu saf hatuna iyi söylemiş miyim?"

Cemaatte gülüşmeler, mesaj alınmıştır.

 

Evet, çok kıymetli okurlarım bu güzel ibretlik kıssadan da anlaşılacağı üzere rahatsızlığımız, mazeretlerimizden dolayı orucumuzu tutamayabiliriz. Böyle durumlarda yüce yaradan nasıl davranılacağını peygamberler vasıtasıyla bizlere öğütlemiştir.  Mamafih toplumumuzun örf ve adetlerine saygı gösterilip oruç tutan kişiye saygı duyulup, ona göre davranılmalı değil mi sizce? O yüzdendir ki, dünyada en güzel din, bizim dinimiz. İslam zorluklar değil, kolaylık dinidir.

Başta bendeniz gibi tekayüte ayrılmış tüm tekayütlülerin tekayütçü haftası kutlu olsun. Ayrıca tüm ulusun ve Mudanyalı hemşerilerimin Kabotaj ve Denizcilik Bayramı da kutlu olsun. Hayırlı haftalar.

 

Bu makale 2073 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci