MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Süleyman Demirel'in ardından

09 Ağustos 2015, 11:00

Metin Sezgin


Mudanya Mektupları’na iş yoğunluğum nedeniyle kısa bir süre ara verdiğim için,  Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. Cumhurbaşkanı Demirel’in ölümü nedeniyle yazmak istediklerimi ancak bu hafta yazabiliyorum.

Demirel’in ölümünün ertesi günü, sabahleyin, Mudanya İskele Meydanı’ndan geçiyordum. Şükrü Çavuş’un Şehitlik Anıtı’nın yanı başındaki gönderde dalgalanan al bayrağımız Demirel’in ölümü nedeniyle yarıya indirilmişti. O sabah aracımla Bursa’ya doğru yol almaya başladım. Aracımın radyosunu açtım. TRT FM’de Cem Ceminay ulusal yas ilanına karşın rahmetli Kayahan’ın bir şarkısını yayınlıyordu. Kayahan bu şarkısında;  “… Okulda, kitaplarını yere düşüren bir kızla ona yardım etmek bahanesiyle nasıl tanıştığını, sonra onunla nasıl evlendiğini ama sanırım eşinin ölümüyle acıyla biten bir yaşamı…”  çok etkili ve duygusal bir dille anlatıyordu.

O günlerde, Demirel’in ölümüyle ilgili yapılan yorumları izliyordum. Geçenlerde Bekir Coşkun’un Sözcü’de spor dünyasından biri hakkında yazdığı düşüncesi gibi, Fenerbahçe başkanlığı ile tanıdığımdan beri nedense şahsen hiç sevemediğim Ali Şen, o  çok  kötü konuştuğu Türkçesi ile bir TV kanalında  şöyle buyuruyordu: “…Rahmetli Demirel, Türkiye Cumhuriyeti’ne Atatürk’ten sonra gelen en büyük devlet adamıymış!…“  

Ali Şen’in bu gafının ve bu yanlış tespitinin acaba neresinden düzeltmeye başlamak gerekir?  Bugün “Kemalizm”, Türk gençlerinin  ve Türk halkının  yüreklerinden  çıkarılmak isteniyorsa; bugün asla Mustafa Kemal’in meclisi olmayan TBMM’de Türkiye Cumhuriyeti Anayasası rafa kaldırılıp, bölücü bir anayasa yapılmak isteniyorsa; bugün ulus devletimizin  bekası, vatanımızın  bölünmez bütünlüğü, kısacası Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği tehlike altındaysa; bugün Batı Emperyalizmi ve onların yerli işbirlikçileriyle ülkemiz paramparça edilip, ulus devletimiz yok edilmek isteniyorsa; bugün laik Cumhuriyetimiz elimizden alınmak ve Türk toplumu dinin mistisizmine itilip, ülkemiz, mollaların, yobazların, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı imamların elinde, şeriat devletine doğru pupa yelken gidiyorsa; ve bugün laik Cumhuriyetimiz yok edilip, Türk toplumu “Ortaçağ karanlığı”na sürüklenmek isteniyorsa, ülkemizin on yıllardır bu açmaza ve kaos ortamına aşama aşama sürüklenmesinde yobazların, laik Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının egemenliği altına girmesinde 1965’de başlayan ve 30 yılı aşan siyasi yaşamı boyunca hep dini siyasete alet eden, ,tarikatçıların ve cemaatçilerin karanlık faaliyetlerine siyasi çıkarı için göz yummuş olan ve siyasi yaşamı boyunca hep Batı Emperyalizmi’nin emrinde olmuş olan Demirel ve şürekasının elbette büyük payı olmuştur!

Evet, bozuk Türkçeli, Yugoslavya topraklarından Türkiye’ye gelen Ali Şen, Mustafa Kemal ile Demirel’i kıyaslarken önce sen şunu aklına sokmalısın! “Mustafa Kemal yaşamı boyunca, daha geçenlerde ölüm yıldönümleri kutlanan binlerce Yugoslav’ın Yugoslavya’da katledilmesine seyirci kalan batı emperyalizmiyle savaştı. Demirel ise, siyasi yaşamı boyunca hep batı emperyalizmine kucak açtı!

25 Haziran 1920 günü vatanını savunurken emperyalist İngilizler tarafından Mudanya’da Kadı Çeşmesi’ndeki zeytinlikler altında şehit edilen Şükrü Çavuş, bu topraklar için canını vermeden önce aralarında rütbelilerinde olduğu 3 İngiliz askerini alnının ortasından oracıkta mıhlamıştı. O gün Mudanya önlerine gelen İngiliz Donanması’ndan Mudanya topraklarına çıkan ve Şükrü Çavuş tarafından 25 Haziran 1920 günü Türk vatanına sokulmayarak öldürülen bu 3 İngiliz için, Mudanya’daki gemilerindeki İngiliz bayrakları yarıya indirilmişti.

Bu nedenle, tüm siyasi yaşamı boyunca Batı Emperyalizmi’nin emrinde olmuş Demirel için, Batı Emperyalizminin Mudanya’daki işgaline karşı koyarken, 25 Haziran 1920 günü vatanı için canını veren Şükrü Çavuş’un Anıtı’nın yanı başındaki ayyıldızlı bayrağımızın o sabah Demirel için yarıya indirilmesini görmem, o gün bende bu anılarımın canlanmasına neden oldu.

Yazımın başında sözünü ettiğim Kayahan’ın o ölümsüz bestesini, o sabah aracımda dinlerken, O dev sanatçının ölümünün, bana Demirel’in ölümünden daha fazla etki etmiş olduğunu fark ettim. Ancak, “Yiğidi öldür ama hakkını ver” atasözümüzden hareketle, rahmetli Demirel’in, bugünkü, Ankara Beştepe’yi kendine mesken edinmiş Recep Tayyip Erdoğan ile asla kıyaslanmayacak tarzda, çok olumlu bir Cumhurbaşkanlığı yapmış olduğunu söylemek isterim. Ne var ki Demirel’in bu Cumhurbaşkanlığı dönemini, tüm siyasi yaşamı boyunca Batı Emperyalizmine hizmet etmiş olmanın, laik Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılan bu ihanetten nadim (pişman) olmanın, yani Demirel’in nedamet (pişmanlık) hislerinin bir tezahürü olarak algılıyorum.

Her şeye karşın ben, Demirel’e haklarını helal etmeyen ve O’na asla rahmet dilemeyen yurttaşlarımın safında olmak istemiyorum. Kendim için daima bir mürşit olarak gördüğüm ve Mudanya Mektupları’nda adından sık sık söz ettiğim, beni bir şiirindeki olağanüstü bir dörtlüğüyle çok etkileyen kadın şairlerimizden olan ve düşmanına bile şefkatle yaklaşan Halide Nusret ZORLUTUNA gibi, bende Demirel’e bu kutsal Ramazan günü Yüce Allah’tan rahmet diliyor ve Yüce Tanrı’nın Demirel’i de rahmetinden asla yoksun bırakmamasını niyaz ediyorum.

Bu vesileyle değerli okurlarımın, Ramazan Bayramı’nı kutlar, esenlikler dilerim.

16/7/2015

 

Bu makale 1874 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci