MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

24 Temmuz'da neredeydiniz?

09 Ağustos 2015, 11:16

Metin Sezgin


Biz 7 kişi düğün günümüzde Mütareke önündeydik!

Siz sevgili Mudanyalılar, 24 Temmuz’da neredeydiniz?

 

İnsanın evlendiği gün, yani düğün günü bireylerin  yaşamının en önemli günlerinin başında gelir. O düğün günü toplumumuzda “Dünya Evine Girmek” olarak nitelenir? Bireyin birbiriyle evlenmeyi vaat ettikleri olaya ise nişan töreni denir? Nişan yıldönümlerini kutlayan pek az çift vardır. Ama çiftler için asıl düğün günü yıldönümleri kutlanır.

Toplumların yaşamıda bir ölçüde bireylerin yaşamına benzer. Çünkü milletler, bireylerden oluşmuştur. Evet Mudanya Mütarekesi Türk Milleti’nin Batı emperyalizmine karşı verdiği bir Kurtuluş Savaşı sonucu, Batı Cephesi Komutanı sevgili  İsmet Paşa’nın Mudanya’da 11 Ekim 1922 günü “Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti adına” attığı imza, yeni bir Türk devletinin doğuşunu müjdeliyordu. 

15 Mayıs 1919 günü İzmir’de ve daha sonra tüm Ege’de Türk Milis güçlerinin işgalci düşmana karşı başlattıkları Milli Mücadele, Mustafa Kemal önderliğindeki akıl almaz bir organizasyonla 19 Mayıs 1919’dan itibaren büyük bir anlam kazanmış, yaklaşık 2,5 yıl süren bu kutsal mücadele sonucunda Türk Milleti’nin düzenli ordusu karşısında bugünün PKK’sı olan ve PKK gibi batılı emperyalistlerin dünkü uşağı olan Yunanlılar, dahi komutanca kesin sonuçlu Meydan Muharebesine zorlandı. Yunan Ordusu, Afyon Ovası’nda kıstırıldı ve  30 Ağustos 1922 günü ordularımız karşısında perişan edildi. O gün Dumlupınar’da düşmanın önemli bir bölümünün topyekun imhasıyla sonuçlanan bu silahlı mücadeleden ve  bu eşsiz zaferden 42 gün sonra 11 Ekim 1922’de  Mudanya’da çok önemli bir ateşkesle ve barışla taçlandırılmış, Batı emperyalizmine Mudanya’da boyun eğdirilmiş, Türk Ulusu’na laik bir Cumhuriyet kazandıran LOZAN yolu açılmıştı.

Evet Lozan Türk Milleti’nin düğün günüdür. Çünkü Lozan sayesindedir ki, Türkiye Cumhuriyeti doğmuş Türk milleti yeniden dünya evine girmiş, dünya milletler ailesinin eşit haklara sahip saygın ve şerefli bir üyesi olmuştur.  

İşte bugün yurdumuzda, emperyalist batının yerli işbirlikçilerle birlikte Gazi Mustafa Kemal ve O’nun kendisi gibi yiğit arkadaşlarının önderliğinde Türk halkınca kurulan laik Türkiye Cumhuriyeti ve Türk devrimi tersine çevrilmek istenmekte, laiklikten uzaklaştırılmış, din kurallarına göre yönetilen bir toplum yaratılmak istenmektedir. Bugün, tarihin derinliklerine gömülmüş, Osmanlı’ya öykülenerek batılı emperyalistlerin ajan olarak kullandıkları ve finansal destek verdikleri Fethullahçı ılımlı İslam projesi ile Türk Ulusu’na yutturulmak istenen bu karşı devrimle üniter ulus devletimizin yok edilmesi ve yurdumuzun parçalanması amaçlanmaktadır. İşte bugün yurdumuzda emperyalizm ve O’nun yerli işbirlikçileriyle bu menhus emellere karşı çıkan kahraman Türk Ordusu’nun Mustafa Kemal’in askerlerinin ve yurtsever Türk halkının bu karşı devrim olgusuna direnmesi mücadelesi yaşanmaktadır.

Dün Yunan Efzun alaylarını kullanan emperyalist batı, bugün PKK’yı ve IŞID’ı kullanarak daha 15 gün önce Urfa Suruç’ta alçakça gerçekleştirilen bombalı saldırıyla biri, ailesi Mudanya’da oturan sevgili genç kızımız olmak üzere, 32 günahsız vatan evladımızı şehit etti.  Yine son 1 hafta içinde en son bir binbaşımız olmak üzere kutsal vatan görevlerini yapan asker ve polisimizden oluşan toplam 7 vatan evladımız emperyalistler ve onların yerli uşaklarınca, kahpece şehit edildiler. Bu vatan evlatlarımızı şehit eden alçaklar, kuzu postuna girerek sahte bir siyasal kimliğe bürünen sözde siyaset yapan bir grubun silahlı militanlarıdır. 7 Haziran’dan önce Mudanya’da resimlerini asan bu işbirlikçilerin gerçek kimliklerini 7 Haziran seçimlerinden önce bir Mudanya Mektubu’nda yazmış ve hemşerilerimi seçim sandıklarında oy vermeleri sırasında çok dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda uyarmıştım.  Ne var ki kimi  hemşerilerim uyanamadılar, işin ciddiyetini kavrayamadılar ve olayların ve kumpasların ayırtına  varamadılar ve onların ekmeklerine yağ sürdüler.

Bugün kahraman ordumuz, emperyalistlerin organize ettiği  tahriklerle, Irak ve Suriye  bataklığına sokulmak istenmektedir. Lozan Barış Antlaşmasıyla sınırları çizilen Güneydoğu topraklarımızın ülkemizden koparılmasını amaçlayan BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) uyarınca  Kemalist Türk  Ordusu özellikle  Kuzey Suriye’de kurulmak istenen özerk Kürt Devleti imajının desteklenmesi için dost ve kardeş Suriye’nin Müslüman halkı üzerine sürülmek istemektedir.

Türk ordusunun ve Türk halkının moral gücünü yok etmek, ordumuzu sadece Nato’nun emrine sokmak isteyen Batılı Emperyalistler ve onların yerli işbirlikçileri, Türk ordusunun kahraman komutanlarını, Türk milletinin yiğit aydınlarını ve Türk vatanseverlerini Silivri zindanlarında, Hasdal’da ve İzmir’de esir etmek istemediler mi o kâbus günleri ne çabuk unutuldu?

Ancak ülkemizdeki emperyal amaçlarına ulaşabilmek için kahraman ordumuzun moral gücünü yok etmek ve   yurdumuzu parçalamak   isteyen emperyalistler ve onların yerli işbirlikçileri  unutmasınlar ki; Türk ordusunun bütün komutanları ve Türk halkının bütün liderleri esir edilebilir. Ama yurdumuzu bölmek ve laik Cumhuriyetimizi yıkmak isteyen emperyalistlerce Türk milleti  asla ve asla  esir edilemeyecektir. Çünkü Türk Milleti tarihi boyunca “Ordulaşmış Bir Millet” olarak yaşamıştır.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan Lozan Antlaşması, batılı emperyalistler ve onların yerli işbirliklerince delinmek, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğusu’nda yargı yetkisi kullanan, gençleri askere alan, vergi salan, Kaymakam tayin eden, nikâh kıyan, yerel yönetimleri ele geçiren özerk bir Kürt devleti kurulmak, Irak ve Suriye hudutlarımız değiştirilmek istenmektedir. Bu hain emeller karşısında sesini yükselten ve dik duran ülkemizin yegâne siyasal partisi Vatan Partisi’dir. Lozan’da sözde Ermeni Soykırımına karşı çıkarak AİHM’de tarihsel bir dava kazanan ve Lozan’da, Lozan Antlaşmasını yok sayabilir misiniz? Diyerek batı emperyalizmine kafa tutan Vatan Partisi Genel Başkanı sevgili Doğu Perinçek gibi, Vatan Partisi Genel Sekreteri Dr. Serhan Bolluk’ta 25 Temmuz 2015 Cumartesi günü Ulusal Kanal’daki konuşmasıyla Vatan Partisi’nin ülkemizin bölünmesine asla müsaade etmeyeceği konusundaki kesin kararlılığını yüksek sesle bir kez daha büyük bir cesaretle haykırıyordu.

İşte bizlerde Vatan Partisi Mudanya İlçe Örgütü olarak sevgili İlçe Başkanımız Gürsel   ve sevgili eşi, ikiz kardeşim Yönetim Kurulu Üyesi Emin Sezgin, Milli Merkez’in Mudanya temsilciliğini yapmış olan sevgili Ayşe hanım ve bizleri hiç yalnız bırakmayan yiğit arkadaşımız Dursun Bey, yine her toplantıya katılan  fedakâr ve vefalı sevgili arkadaşlarımız ile Mudanya Gazetesi’nin sahibi Yavuz Gerçekçi’nin görevlendirdiği muhabiri Mert Çifçi ile birlikte 7 kişi düğün günümüzde Mütareke önündeydik. Siz sevgili Mudanyalılar, Mudanya’daki siyasal partilerin ve sivil toplum örgütlerin değerli temsilcileri, 24 Temmuz Cuma günü sizler neredeydiniz?

Geçenlerde İskele Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde ülkemizin çeşitli yörelerinden gelmiş bisiklet sporu yapan gençlere Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz’ın; “Mudanya Mütarekesi olmasaydı Lozan olmazdı” diye seslendiğine tanık olmuştum. Sevgili Mudanya Belediye Başkanımız gibi bende bir Mudanyalı olarak Lozan’a Mudanya’dan gidildi diyor ve bir Mudanyalı olarak bundan büyük bir kıvanç duyuyor ve Mudanya Mütarekesi olmasaydı Lozan olamazdı diyorum. Ancak sevgili Belediye Başkanımızı da 24 Temmuz Cuma günü aramızda görmeyi arzu eder, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedinin kazanıldığı 24 Temmuz 1923’ün yıldönümünde Fehmettin Bahçuvancı şefliğindeki Mudanya Belediyesi Bandosu’ndan hiç değilse, 24 Temmuz 2015 Cuma günü, yani o düğün günümüzde Cumhuriyet marşlarını dinlemek isterdik.

Lozan’ın 92. Yıldönümünü, o şerefli düğün günümüzü ve bu vesileyle değerli Türk basının basın bayramını kutluyor, ülkemiz için daha aydınlık, daha özgür günler diliyorum.

30/7/2015

 

Bu makale 2097 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci