MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Ahali her şeyin farkında!

14 Ağustos 2015, 18:44

Kaan Tuğracı


Çok değerli dostlarım bu üsbu bendenizi ikametgâhımda ziyaretime gelen Halk Partili belediyeye yakın dost ve ahbaplarımla üzerinize afiyet o meşhur kahvelerimizi yudumlarken Mudanya’mla ilgili havadisleri tetkik ettik. Laflamamızın mühim aksi kaziyesi, Halk Partili Belediye Reisi tarafından vazifesinden alınan meslektaşım, Reis Muavini Mustafa Bey kardeşimle ilgili oldu.

Reis efendi daha evvel görevden aldığı ve bahanesiyle ilgili “gerekli lüzum üzerine” meşruhatlarda bulunduğu diğer muaviniyle ilgili kelamlarının aynısını Mustafa kardeşimle de ilgili yapacak herhalde? Başta bendeniz ve Mudanya’mda yaşayan ahali, size rey veren gönüldaşlarınız, gerekli lüzumun ne olduğunu pek bir merak ediyoruz.

Kıymetli ahbaplarım, Halk Partili Belediye Reisi vazifeye geldiği günden beri her yerde barıştan, adaletten, demokrasiden dem vuruyor! Matbuatçıların karşısında süslü kelamlar yapmayı çok iyi biliyor! Mamafih başında bulunduğu belediyesinde, himayesi altındaki zatı muhteremlerle bunu başarmayı niye beceremiyor? Daha evvel reis muavinlerinden Metin Bey kardeşimi görevden almakla kalmayıp, refikasının da görev yerini değiştirip, bezdirme politikasını çok iyi yapmıştı! Adaletli, doğru dürüst işlerin yapılmasına göz yummayan, görmemezlikten gelmeyen zatı muhteremleri makamından yanı başından uzaklaştırıp, akçeli ahne işlerin olmasına ses çıkarmayan, görmemezlikten gelen allak kişileri mi oraya getirmeye hazırlanıyor? Buradaki mükerratı siz değerli okurlarıma bırakıyorum.

 

Reis beyin anlayışına sığınarak bir kaç kelamda bulunmak istiyorum.

Barış ve adaletten her ortamda dem vuruyorsun. İlk başta görev yaptığın belediyede bunu sağla! Reislik, belediyeye gelip, akşamları da belediyeden çıkıp ikametgâhına gitmekle olmaz. Seçimden önce ahaliye verdiğin sözlerinde dur! O sözlerin sırf reylerini almak için ekazip kelamlar olarak kalmasın! Ahalinin içinde dolaşsan, ehli suklardan tutun da size rey veren gönüldaşlarınızın bile size isyan ettiğini kendin işiteceksin.

Eskiler ne de güzel demişler, kendi düşen ağlamaz diye. Doğru, dürüst zatı muhteremleri yanınızdan uzaklaştırıp, allak kişileri yanınıza yaklaştırıp, illegal aksi kaziyeler içine girerken aman dikkat edin, yerin kulağı, gözü vardır. Kötü bir aksi kaziye gündeme gelip yaygara kopunca, ahaliye mağdur edebiyatı yapıp ekazip tıngırdamalarla bilgi vermeyin sevgili Reis beyciğim!

İki sene gibi bir zamanı geride bıraktık. Reis seçilmeden önce zatı haliniz çok değerli ahaliye Mudanya’mda yapılacak projeleri taahhüt etmiştiniz. Yıldıztepe, kent meydanı bunlardan sadece bazıları. Daha teferruatlı olarak önümüzdeki üsbularda kalem çalacağım. Ahali her şeyin farkında. Eğer mali gücünüz yoksa ya da kişisel beceriniz yoksa o makama talip olmayacaktınız! Olduysanız da o makamın hakkını vermelisin. Cek-cak’larla bu işler yürümüyor Reis Efendi!

Bazı tıngırdamalarınızda iki dönem için bu göreve geldiğinizi, ahaliden iki dönem için izin istediğinizi dillendiriyorsun. Bu adabınızla, ahaliye davranış ahlakınızla şahsıma münhasır ilk dönemin sonunu zor getirirsiniz!

Ömrüm vefa eder, yaradanda nasip ederse bir dahaki seçimleri görme şansını bulursam Ulu Önder’in fırkasının karar vericilerine not ileteceğim. Ahyanen ziyaretime gelen baş vilayetteki yönetici kardeşlerime de, “Çöp toplama, temizlik, konser, festival gibi aksi kaziyeleri 5 senelik yatırım programına alın, kitapçıklarınızı ona göre bastırın. Çünkü sizin bazı belediye reisleriniz bu hizmetleri çok büyük yatırımdan sayıyor” diye ileteceğim.

 

Neşriyatıma güzel bir beyitle son vermek istiyorum:

Bir çocuk doğduğu anda bir anne doğmuş olur.

Eğer cesur değilsen samimi olamazsın, eğer cesur değilsen sevemezsin, eğer cesur değilsen güvenemezsin, eğer cesur değilsen gerçeğin peşine düşemezsin...

O yüzden her şeyden önce cesaret gelir ve diğer her şey onu izler.

İçten olan insan içtenlikle gülebilir, içtenlikle dans edebilir, içtenlikle neşelenebilir. İçtenliğin, ciddiyetle hiçbir ilgisi yoktur.

Kendim olmak bana yetiyor.

Yaşam, fırtınanın geçmesini beklemek değildir. Yaşam, yağmurda dans etmeyi öğrenmektir.

Tüm yaşantımız boyunca çevremize cesur ve içtenlikle davranacağımız ümidiyle hayırlı haftalar.

 

NOT: Kalem çaldığım neşriyatlarımla ilgili bazı ahbaplarım bendenize, bazıları da Yavuz bey oğluma iletiyorlarmış. Kaan amcanın yazılarını anlayamıyoruz, çeviri sitesi bile çevirmiyor diye kelamlarda bulunuyorlar. O dost ve kıymetli okuyucularıma şunu belirtmek istiyorum. Ben, 1943 tekaütlüyüm. Böyle yazmak için özel bir çaba harcamıyorum. Aksanım öyle. Anlamayanlar hayatta olan babalarına, dedelerine, anlayan ahbaplarına sualde bulunup öğreniversinler.

 

Bu makale 2981 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci