MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Büyük konakların cüce sahipleri

20 Ağustos 2015, 14:38

Tevhide Türken


Ülkemiz büyük depremlerin olduğu ve olacağı bir konumda bulunması nedeniyle önce büyük şehirlerimizdeki eski yerleşim yerlerini ıslah etmek amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesine, meşru çözüm olarak önceliği TOKİ’ye, ardından da bir şekilde yandaş firmalara verilmeye başlandı.

Böylece bu mülk sahiplerinin birçoğu yıllardır alışıla gelen sokak yaşamlarından komşuluk ilişkilerinden koparılarak çok çok katlı yüksek konutlara sıkıştırıldılar. İlk yıllarda ver eskiyi, al yeniyi insanlara bu değiş-tokuş cazip gibi görünmüş olsa da zamanda aile yadigârı çoğu bahçeli evleriyle birlikte mahallelerini onca yaşanmış anılarından uzaklaştırıldılar.

Bu arada bir kısmı günün moda akımına uyarak lüks araba almak, bilmem kaç metrekare üzerine inşa edilen yüzme havuzlu 7 odalı, 2 salonlu, 3 banyolu rezidanslarda oturup şık AVM’lerde salınmayı tarihten, coğrafyadan, genel kültürden bir haber olmuş olsalar da kısa sürede statü atladıklarını sanarak büyük konakların cüce sahipleri misali yeni çevrelerine renk ve ahenk kattılar.

Geçenlerde Kültür Bakanımız Sayın Ömer Çelik’in ifadelerine göre, 1995 yılında yurdumuzdaki müze sayımız 17 iken günümüzde bu sayı 208’e ulaşmış. İnşaat sektörünün yakından tanıdığı ayrıca Gama grubunun kurucusu olan Yüksek İnşaat Mühendisi Sayın Yüksel Erimtan’ın şahsi gayreti, titiz ve özverili çalışmaları sonucu meydana gelen içi tarih ve kültür yüklü Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Mart 2015’te açılışından bu yana içinde sergilenmekte olan eski Tunç çağından Hitit’e, genç Roma döneminden Bizans’a kadar 2 bin parçadan oluşan nefis bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

Sayın Erimtan bir söyleşisinde bu müzenin oluşumuna neden olan anısını kısaca şöyle anlatır.

Yıl 1960.. Tarsus’ta bir kuyumcu vitrininde gördüğüm Roma dönemine ait yüzük taşlarıdır. O yıl bir yüzük taşıyla başladığım bugünse 2 bin parçaya ulaşan bu koleksiyonumun nüvesini oluşturan aslında tek bir yüzük taşıdır.

Yılların ihmali sonucunda harabeye dönmüş tarihi bir yapıyı zarif bir mücevher kutusu görünümüyle onarımın ardından Anadolu topraklarından çıkarılmış binlerce yıl öncesine ait medeniyetlerin paha biçilmeyen eserlerini büyük bir hayranlıkla izliyorum. Roma dönemi cam ipliğiyle bezeli objeler, milattan sonra pişmiş topraktan minyatür atlı bir savaş arabası. Urartu dönemine ait bronz silahlar, selvi figürünü andıran mızrak uçlar, M.Ö. 1. Yüzyıl dönemi cam kâseler, M.S. kutsal ayin ekmeğini damgalamakta kullanılan kil mühürler, yine M.Ö. dönemine ait ölen bir işinin ağız ve gözleri üzerine yerleştirilen altın varak ölü süsleri ayrıca defne dalı altın taçlar ve nefis montörlü küpe ve yüzükler. M.S. 1 ve 2. Yüzyıllara ait kil baskı, tiyatro biletlerini hayretle izliyorum. Yine Roma dönemine ait değişik görünümlü çanak çömlekler. Ayrıca 5. Yüzyıla ait bazı özel yemek tariflerini içeren belgeler ve misafirlere sunulacak makbul etler listesi... Domuz, ön bacak, dağ koyunu davetlerde sunulan en birinci başlangıç yemeği, tavus kuşu, ikinci tavşan eti, av etleri ve pişmiş ıstakoz ayrıca davet sahibinin sofrada sunduğu yiyeceklerin çarşıdan almayıp kendi beslediği hayvanın etini bahçesinde yetiştirdiği sebze ve meyveleri sunmaları da övünç vesilesi oluyor. Sunulan Yunan şarabının çok kıymetli bir içki olduğundan sadece bir kadeh sunulduğunu yine hayretle okurken diğer şarapların da bolca sunulduğunu öğreniyorum. Bu davetlerde yemekler elle yenildiğinden yemek bitiminde ev sahibinin sunduğu, içinde güzel kokulu gül yaprakları olan kaplar içindeki suyla parmaklarını yıkadıkları yine düşülen notlardan öğreniyoruz. M.Ö. 7 ve 8. Yüzyıla ait gümüşten muhtelif ebatlarda salyangoz ve yumurta kaşıkları ve Romalı şair Ovidius genç kızlara bir uyarısı.

Kızlar, ilk kaygınız tavır ve hareketleri iyi ise o kız herkesin gözünde hoş görünür. Tavır ve hareketler hep kalıcıdır. Yıllarla birlikte gövde yıpranır güzel yüzünüze çizgi, kırışıklıklar dolar, öyle bir zaman gelir ki aynaya bakamazsınız çok üzülürsünüz sonra, kırışıklıklar daha da artar ama güzel tavır ve hareketler size yeter. Onlar uzun ömürlüdür tavır ve hareketlerden doğan aşk yıllarca sürer.

Kocasının hovardalığından yakınan bir kadının yazıtı, annelerine saygıda kusur eden kardeşten şikayet eden bir abla, miras bölüşümünde anlaşmazlıklar gibi günümüzdekilerden pek de farkı olmayan sorunları içeren daha nice belgeler…

Sevgili okurlarım bu vesileyle huzurlarınızda şahsi gayretleriyle bu değerli müzeyi ülkemize kazandıran örnek insan Sayın Yüksel Erimtan’a sonsuz teşekkür eder, aziz ülkemize esenlikler dilerim.

 

Bu makale 2297 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci