MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

30 Ağustosların anlamını iyi bellemeli

01 Ekim 2015, 17:15

Metin Sezgin


Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunu müjdeleyen günlerdir 30 Ağustoslar, daha sonraki günler olan 9 Eylüller, 11 Eylüller, 12 Eylüller, 11 Ekimler ve 24 Temmuzlar.

30 Ağustos 1922 günü bir barış günü değildir. Aksine Türk’ü boğmak isteyen ve Anadolu’yu, Anadolu’nun yer altı ve yerüstü zenginliklerini  kendi aralarında paylaşmak ve Ortadoğu petrol yataklarını Türkiye’den kontrol etmek isteyen İngiliz, Fransız ve İtalya’dan oluşan batı emperyalizminin Anadolu’ya sürdükleri  uşakları olan yunan sürülerinin binlercesinin     Dumlupınar’da toprağa gömüldüğü gündür 30 Ağustos ..

1987 yılı Ekim ayında eşimle birlikte Yunanistan’ı ziyaret etmiştik. 28 Ekim’i 29 Ekim’e bağlayan o gece Atina-Selanik treninde yolculuğumuz sırasında  bizim bu yalnızlığımızı gören üniversite öğrencisi  bir Yunanlı genç kız bize “..Yunanistan’da  iki Türk olarak seyahat etmekten korkmuyor musunuz? Ben tek başıma Türkiye’de seyahat etmekten korkardım ” demişti. Kendisine “Türkler’i yanlış tanıyorsunuz” diye yanıt vererek  derdimi anlatacak kadar bildiğim Fransızcamla konuşmamı sürdürerek,  “..Barışçıl duygularla olmak koşuluyla korkmadan gelip,bizlere misafir olabilirsiniz…” diye kendisini teselli etmiştim.

Yunanlı genç kızın bu korkusunun temelinde ne yatıyordu biliyor musunuz? Bu korku kuşkusuz, Türk milletini boğmak isteyen batılı emperyalistlere karşı vatanlarını savunmak için Türk Milleti’nin Afyonkarahisar’da simgelenen o ölümsüz heykeldeki kükreyişiyle nasıl ayağa kalkarak Dumlupınar’da  Yunan sürülerini süngüleriyle, hatta elleriyle  parçaladıklarını görmüş  ve arkalarına bakmadan kaçıp kendilerini Yunanistan’a atan kılıç artığı Yunanlı dedelerinin  Çılgın Türkler’in vatanları söz konusu olduğu zaman nasıl cengaverleştiklerini daha sonraki yıllarda Atina’da ve Selanik’te anlattıkları Çılgın Türkler’e ilişkin destansı hikayelerden kaynaklanıyordu. Bunu emperyalist güçler ve onların yerli işbirlikçileri tarafından Türk Ordusu’nun zayıflaması için haksız yere bir çok değerli subayımıza yapıldığı gibi 5 yıl tutsak edilerek Silivri Cezaevi’nde hasta edilerek öldürülen Yüzbaşı Muzaffer komutan örneğinde olduğu gibi 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı’nda da görmüşlerdi.

Ama bir gerçek vardı ortada 30 Ağustos 2015 günü Mudanya’da, İskele Meydanı’ndaki törende mikrofona çıkan genç arkadaşımın da aktardığı gibi, Türk Ordusu 30 Ağustos 1922 gününe çok iyi hazırlanmıştı. Bu hazırlığı Gazi Mustafa Kemal, şu ölümsüz  sözlerle betimliyordu: “….Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış , idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış bu harekat, Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur…”

Evet, yaklaşık yüzyıl önce olduğu gibi bugünde başta Amerika Birleşik Devletleri ile bu defa ne yazık ki başta Almanya olmak üzere AB ülkelerinden oluşan Batı Emperyalizmi Anadolu’nun yeraltı ve yerüstü zenginliklerini yine kendi aralarında paylaşmak ve Ortadoğu petrol yataklarını Türkiye’den kontrol etmek istiyor. Bu emperyal güçler bu amaçlarını gerçekleştirmek için dün Yunanlı sürüleri kullanıyorlardı, bugün ise PKK’lı katilleri kullanıyorlar. Türkiye’yi yönetenler ise inanılmaz bir aymazlık içinde. Bugün ülkemizi yönetmek iddiasında olanlar, Batılı Emperyalistlerin dikte ettirdikleri “AÇILIM SÜRECİ” açmazı içine girmişler, bu süreç içinde Türk Ordusu’nun eli kolu bağlanmış, Oslo’da ve İmralı’da teröristlerin liderleriyle müzakere edilmiş, PKK ise bu açılım süreci içinde tahkimatını gerçekleştirmiş, silahlı gücünü artırmıştır. 7 Haziran seçimleri sonrasında 3 ay içinde yüze yakın şehit verdik. İşte bunun en son örneği Dağlıca’da, dağ gibi 16 vatan evladı PKK’lar tarafından şehit edildi.

Çağdaş tüm ülkelerde geçerli bir ilke vardır; “..Teröristlerle müzakere edilmez,mücadele edilir..”. Bu mücadele kazanıldıktan sonra gerekirse barış sürecine geçilir. Barış batılı emperyalistlerin dikte ettirdikleri açılım süreci ile asla gerçekleşemez.  Bunun en çarpıcı örneği İstiklal Savaşımızla verilmiştir. Mustafa Kemal Anadolu’muzu işgal eden Yunan sürülerinin başkomutanı Trikopisle müzakere etmemiş, onlarla mücadele etmiştir. 30 Ağustos 1922’de zafer kazanılmış, kılıç artıkları 9 Eylül’de İzmir’de, 12 Eylül’de Mudanya’da denize dökülmüş, Hasan Tahsinler’in, Albay Fethi Beyler’in ve Şükrü Çavuşlar’ın öcü alınmış, sonra 11 Ekim’de Mudanya’da ve bir yıl sonra 24 Temmuz Lozan’da barış masasına oturulmuş, batılı emperyalistlere boyun eğdirilmiş ve 29 Ekim 1923 günü laik Türkiye Cumhuriyeti doğmuştur.

Şimdi 93 yıl sonra, 30 Ağustos’ta yenildikleri için Mustafa Kemal’e düşman olan Batılı emperyalistler 30 Ağustoslar’ın, Mudanya’nın ve Lozan’ın öcünü almak istiyorlar ve PKK katillerini Türk Ordusu’nun üzerine sürüyorlar, “Barış Süreci” yutturmacısıyla vatanımızı bölüp parçalamak istiyorlar.

11 Eylül 1922 günü Yeşil Bursa’mız kurtarılmış, TBMM kürsüsüne Bursa’nın işgali ile asılan siyah örtü kaldırılmıştır. Bursa Tophane’de Osmangazi Türbesi’nin yanında bulunan kabirleri başında Bursa’nın kurtuluşu sırasında şehit olan kahramanlarımız için dikilmiş bir mermer taş vardı. Bu taşın üzerindeki yazılar iddia edildiği gibi asla Osmanlı’ya hakaret içermiyordu. Bu kitabede özetle, 11 Eylül’de Bursa’nın Kurtuluşu ile 23 Nisan 1920’de temelleri atılan Yeni Türk Devleti’nin doğuşu ihsas ediliyor. Tabiî ki yeni Türk Devleti’nin kurulmasıyla Osmanlı Devleti’nin sona erdiğinden söz ediliyordu. Ne var ki bu kitabe Osmanlı’ya öykünen kişilerce, ”..Bu kitabedeki yazıların Osmanlı’yı Bursa’da işgalci gibi gösterdiği“ iddiasıyla ve gerçek dışı bir safsata yapılarak  yerinden sökülüp kaldırıldı. İddia ediyorum ki, bu kaldırma eylemi asıl İstiklal Savaşı’na ve 23 Nisan 1920’de kurulan Yeni Türk Devletine, tabii ki Laik Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na açık bir karşı çıkma, açık bir anayasa ihlali ve Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı yapılmış açık bir saldırıdır. Ne yazık ki Bursa’nın duyarlı evlatları Cumhuriyet gençleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu yok sayan bu zihniyete karşı gerekli tepkilerini gösterememişlerdir.

Vatanımızı bölüp parçalamak isteyen batı emperyalizmi ve onların katil sürüleri olan PKK ile gerçek bir mücadele, modern çağa ayak uyduramadığı için tarihin derinliklerinde kalmış Osmanlı’ya öykünen zihniyetlerle değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine, laik Türkiye Cumhuriyeti idealine ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin batı emperyalizmine karşı verilmiş bir bağımsızlık savaşı sonucu kurulmuş olduğu gerçeğine inanan zihniyetlerin demokratik zeminler içinde ülke yönetimine egemen olmasıyla ancak mümkündür.

 

 

Bu makale 1718 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Şeyh...
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Efraim Pala Efraim Pala
İstanbul Kanalı neleri değiştirecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
ABD'nin aldığı karar tesadüfü olamaz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Adam ve ağaç
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Zamanın çomarı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (4)
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci