MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Ülkemizde yaşanan olayların arkasındaki gizli güç: ÜST AKIL

29 Ekim 2015, 20:38

Metin Sezgin


Mudanya Mektupları’nda sık sık kullandığım “Emperyalist Batı” deyiminin eş anlamlısı olarak,  son günlerde söylenen  “Üst Akıl” nitelemesi  moda oldu. İşin ilginç yönü, bu deyimi daha çok  kimler kullanıyor biliyor musunuz? Batı Emperyalizmi’nin en önemli “Üst Aklı” olan Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin desteği ile 4 Kasım 2002 tarihinde ülkemizde iktidar olan AKP’nin yandaşları. Mudanya Mektubu’nu kaleme aldığım gün olan 20 Ekim 2015 günlü bu  konuya değinen yazısını okuduğum, yandaş Yeni Şafak gazetesi yazarlarından Abdülkadir Selvi, bu deyimi  kullananların başında geliyor.

Abdülkadir Selvi yazısında,102 vatan evladının canına mal olan Ankara’daki Cumhuriyet tarihimizin en kanlı terör saldırısı organizasyonunun arkasında bir  “Üst Aklın” olduğunu söylüyor. İyi de, adama sorarlar;  Kimliği resmen  açıklanan, Suruç’taki canlı bombanın ağabeyi olduğu belirlenen Yunus Emre Alagöz önce Suriye’den elini kolunu sallayarak Gaziantep’e geliyor. Gaziantep’te hazırlıklarını yaptıktan sonrada Ankara’da turist gibi geziyor. Sonra 10 Ekim günü Ankara’da eylemini gerçekleştiriyor. Bu süreci  akıllıca izleyemeyen Suriye hududunda, Gaziantep’te ve Ankara’daki bu konuda görevli emniyet birimlerinin ve bu emniyet birimlerini denetlemekle görevli valilerin, kaymakamların ve sonra da en üst düzeydeki siyasal erkin bu konuda hiç mi sorumlulukları yok?  

Evet, ülkemizde 1984 yılından beri terör estiren ve 31 yılda on binlerce vatan evladının canına kıyan PKK’nın en büyük finansörü ve bu örgüte en fazla silah desteği sağlayan Almanya olduğunu sağır sultan bile biliyor. Nazi işgalini yaşayan bir Fransız kadının 2. Dünya Savaşı anılarını okumuştum. Bu anıların  beni etkileyen en çarpıcı bölümü şuydu:

“…….Fransa Almanlar tarafından işgal edilmişti. Evimin önünden gündüzleri zaman zaman Alman askerleri özellikle ‘Gestapo’ olarak nitelediğimiz Alman  cinayet mangaları geçiyordu. Pencere önünde oturup sokaktan geçen Alman askerlerinin dikkatle yüzlerine bakıyordum. Hepsi masum yüzlü gencecik delikanlılardı. Bu bebek yüzlü masum görünüşlü Alman askerlerinin geceleri birdenbire kurt adamlar olup  özellikle Yahudilere karşı o korkunç cinayetleri nasıl işleyebildiklerine ve özellikle ‘Gestapo’nun insanları nasıl acımasızca boğazlayabildiklerine  bir türlü  aklım almıyor ve bu gerçeğe inanamıyordum?……”

Evet, PKK’ya en büyük silah yardımı yapan ve Türk Ordusunun Güneydoğu ve Kuzey Irak operasyonlarına  tepki olarak geçenlerde, Kahramanmaraş’ta konuşlu Patriotlarını keyfi olarak çeken müttefikimiz (böyle müttefik düşman başına !) NATO üyesi (!) olan Alman Başbakanı Merkel, PKK’ya olan savaş suçu oluşturabilecek bu utanç verici silah desteklerini, sanki bizzat kendi hükümeti yapmıyormuş gibi geçen hafta  hiç  utanmadan, sıkılmadan elini kolunu sallayarak ülkemize geldi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’la görüştü. Merkel’in Türkiye ziyaretinin temel amacı neydi? Sadece ve sadece yavaş yavaş, ucunun  kendilerine dokunacağını anladıkları “Mülteciler Sorunu”na çözüm bulmak.  Merkel Türk hükümetine özetle  şu mesajı verdi: “….Suriye sınırından ve öteki bölgelerden ülkenize giren mültecileri siz topraklarınızda barındırıp , besleyin .Avrupa Birliği olarakda biz size bu konuda  maddi katkı  sağlayalım ...”. Ne güzel teklif değil mi?

Merkel’in Türkiye ziyaretine tepki olarak aralarında; Zeynep Gambetti, Fisun Üstel, Nuray Mert, Mehmet Karlı, Koray Çalışkan, Özgür Mumcu, Cengiz Aktar, Baskın Oran gibi isimlerin bulunduğu 100 akademisyen  Merkel’e karşı bildirilerinde özetle şöyle sesleniyorlardı:

“….AGİT gözlemci heyetinin tüm uyarılarına ve konu hakkında yazdığı iki rapora rağmen Erdoğan’ın anayasal zorunluluk olan tarafsızlığını, ettiği yemine rağmen korumadığı bu kampanya ikliminde, bu ziyareti yadırgadığımızı Türkiyeli akademisyenler olarak belirtmek zorundayız…” Ama bu sayın akademisyenlerin bu bildirilerinde, 24 Temmuz 2015’ten  bu yana sadece  3 ayda Türk Ordusu’na ve Türk Emniyet güçleri’ne mensup çok değerli 160’a yakın gencecik vatan evladını şehit eden PKK cinayet örgütüne  en büyük silah yardımı yapan ve vatandaşlarımızın ölümünden sorumlu olan Almanya’nın hükümet başkanı’na, Türkiye’yi  bölüp parçalamak isteyen bu “Üst Akıla”, “Emperyalizmin Bu İğrenç Yüzüne” karşı ne yazık ki bu konuda bir tek cümle ile olsun  hiçbir tepki ve eleştiri getiremiyorlardı.

Ortak akılla hareket ettiklerini ileri süren bu 100 akademisyen için ne büyük bir aymazlık, ne büyük bir bilinçsizlik, ne büyük bir gayrimilli duruş!. Yazıklar olsun sizlere!

22 Ekim 2015

 

Bu makale 2254 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Timsah gözyaşları
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vicdan makamı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci