MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Pirus zaferi

12 Kasım 2015, 18:55

Metin Sezgin


Pirus zaferi, Yunan Epir Kralı Pirus’un, M.Ö. 280 yılında İtalya’yı fethetmek için Romalılarla yaptığı savaş sonucunda ortaya çıkan, “yeneninde aslında yenildiği” galibiyetleri anlatmak için  yüzyıllar boyunca askeri ve siyasi literatürde kullanılan bir deyimdir.

Pirus zaferi çok büyük kayıplar pahasına kazanılan zaferin, verilen kayıplardan sonra anlamsız hale gelmesini ifade eden aslında kazananın da kaybetmeye  mahkûm olduğu galibiyetleri anlatır. 10 bin askeriyle İtalya’ya giren Pirus, savaş bitiminde sadece 15 askeri kalmış ve savaş sonunda  “…Tanrım bana bir daha böyle zafer verme…”  demiştir.

1 Kasım milletvekili seçimleri sonucunda AKP’nin 312 milletvekili kazanarak yeniden tek başına iktidar olmasını ben,  “Pirus Zaferi” deyimini anımsatan “Korkunun Zaferi” şeklindeki  Cumhuriyet’in manşetini ve Ahmet Yıldız’ın aşağıda özetlediğim Oda TV’deki yazısını okumadan çok önce Pirus Zaferine benzetmiştim.

1 Kasım seçim sonuçlarını  benim gibi, “AKP için bir Pirus Zaferi” olarak niteleyen Oda TV yazarı  Ahmet Yıldız, 2 Kasım günlü yazısında özetle şu görüşlere yer vermiş:

“…Tüm devlet aygıtını eline geçirmiş olan ve artık bahane bulamayacak  olan  Erdoğan’ın kendi ekonomi politikalarının  yarattığı yapısal  zayıflama; devasa cari açık, ithalat yapamadan  ihracat yapamaz hale gelmemiz, işsizlik, sıcak paranın eskisi gibi kolayca bulunamayacağı gerçeği, bölgemizdeki yangına Amerika’nın yanında  Erdoğan’ın balıklama  atlamaya pek istekli olması gibi akıl dışı olgular AKP için Türkiye’yi yönetmenin pek de kolay olmayacağını gösteriyor….”

1 Kasım seçimleri telaşı içinde Fransa’dan gelen sevindirici bir haber kamuoyunda yeterli bir yankı bulmadı. 2015 Uluslararası Laiklik Ödülü, Fransa Laiklik  Komitesi tarafından değerli piyanistimiz Fazıl Say’a verildi. Fazıl Say, ödül töreninde yaptığı konuşmada özetle; “Laiklik  benim memleketim Türkiye’de, cesur lider Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir kavramdır. Bizler için laiklik bilimde, sanatta, sporda, her şeyde dünya yarışında var olmak isteyen Türkiye insanlarının, farklı inançlara ve farklı etnik kökenlere dağılmış halkına eşit insan hakları veren, tüm inançlara ve inançsızlara adil hak tanıyan, her türlü felsefi düşünceyi özgür kılan bir üst  adalet idi. Hepiniz biliyorsunuz ki, bu durum son yıllarda vahim bir şekilde değişime sürüklenmektedir…” diyordu.

Evet, AKP’nin  1 Kasım seçimlerinden güçlenerek çıkmasının bir “Pirus Zaferi” olup olmadığı  Türkiye Cumhuriyeti’nin ve demokrasimizin  olmazsa olmaz en önemli koşulu olan laiklik ilkesinin ve Türkiye Cumhuriyetini ayakta tutan, asla değiştirilemeyecek ve değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek diğer hükümlerine yeni yapacaklarını iddia ettikleri Anayasa’da yer verilip verilmeyeceği ve anayasa değişikliklerinin yürürlüğe gireceği o gün tramvaydan inilip inilmeyeceği ile asıl ortaya çıkacaktır.

5 Kasım 2015

 

Bu makale 2011 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci