MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

İşte şimdi birinci vazifemiz başlıyor!

19 Kasım 2015, 06:26

Metin Sezgin


Şimdi ilk görevimiz; Müesses (halen yürürlükte olan) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı vatanımızı savunur gibi kanımız ve canımız pahasına da olsa Türklük düşmanlarına ve Cumhuriyet yıkıcılarına karşı savunmak ve korumak olacaktır.

10 Kasım Salı günü eşsiz  önderimiz Atatürk’ü ölümsüzlüğe uğurlayışımızın 77. yılını idrak ettik. Türk Milleti’ne hep doğru yolu göstermiş olan O eşsiz dehayı, bu  ülkenin  duyarlı evlatları olarak “Dünya” ve “Ahiret” ebediyen gönlümüzde yaşatacağız. Laik Türk  Cumhuriyetini reklam arası olduğunu sanan zavallı bedhahlar (kötü yürekliler) tarafından akıllarınca sonlandırılmak hedefledikleri 2023 yılında Türk Devrimini alaşağı etmek ve Mustafa Kemal adını Türk Milleti’ne ve Türk Gençliğine unutturmak isteyen “Cumhuriyet Yıkıcıları” şunu asla unutmasınlar; Türklük var oldukça bu Kutsal Cumhuriyet yaşayacak ve  ‘Mustafa Kemal’ adı bir bayrak gibi  ebediyete kadar bu topraklar üzerinde dalgalanacaktır. Türk Milleti’nin duyarlı evlatları; bu konuda müsterih olunuz ve asla kaygılanmayınız. O Cumhuriyet Yıkıcıları ömrümüz vefa ederse hep birlikte  göreceğiz ki, 2023 yılında da 1923 yılında olduğu gibi avuçlarını yalayacaklardır. Çünkü; değerli Anayasa Hukukçusu, Cumhuriyet Devrimi’nin büyük hocası  Prof. Mümtaz Soysal’ın  dediği gibi (Elbette ki Yüce Tanrı’nın izniyle) “Türkiye Cumhuriyeti, yıkılmamak ve yenilmemek üzere kurulmuş bir Cumhuriyet’tir. Ama bir şartla. Aşağıda değindiğim BİRİNCİ VAZİFENİN  ne olduğunu Türk Gençliği’nin idrak etmesi  ve bu konuda vatan görevinden asla  kaçmaması şartıyla...

Şöyle ki; eşsiz Önderimiz Mustafa Kemal,  15 Ekim 1927  Cuma günü toplanan CHP’nin 2. büyük kongresinde, “Büyük Nutku’”nu kurultay üyelerine hitaben okumaya başlamıştı. Okunması 6 gün süren Büyük Nutuk’un bitiminde, Türk Gençliği’ne o emsalsiz, o büyülü sözleriyle hitap ediyor ve bu söyleviyle Türk Gençliği’ne büyük bir görev veriyordu.

Tanrı vergisi  olan öteki emsalsiz niteliklerini bir tarafa koyalım sadece tüm söylevlerindeki ve özellikle Türk Gençliğine Hitabesi’ndeki  olağanüstü söz  söyleme yeteneği ve yine sadece, akıllara durgunluk verecek bir şekilde emsalsiz bir önseziyle  “geleceği okuyabilmesi”  bile göz önünde tutulduğunda Mustafa Kemal Atatürk, Yüce Tanrı’nın  dünyada başka  hiçbir millete  nasip etmediği, sadece ve sadece Türk Milleti’ne armağan olarak gönderdiği ama ne yazıkki toplumumuzun önemli bir kesiminin O’nun önderliğinde kurulan “Çağdaş  Laik Cumhuriyeti” henüz idrak edemediği ve O’nun başlattığı Türk Devrimi’ni henüz algılayamadığı eşsiz bir liderdir. O ölümsüz  Önder Büyük Nutuk’un sonunda Türk Gençliğine şöyle hitap ediyor:

“..Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin  ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahili ve harici bedhahların (Kötü Yürekliler) olacaktır. Bir gün istiklal ve Cumhuriyetini müdafaa mecburiyetine düşersen vazifeye atılmak için….”

Evet şimdi burada duralım. İşte şimdi; vazifeye atılmak için o zaman geldi. O en büyük Türk’ün Türk Gençliğine hitabında sözünü ettiği işte o gün bugündür. Çünkü Batı Emperyalizmi ve onların yerli işbirlikçileri şimdi yeni bir anayasa yapacaklarından söz ediyorlar. Akıllarınca Türk Milleti’ni Anayasamızdan çıkarmak vatan topraklarını, parça pinçik etmek için tam aradıkları fırsatı yakaladıklarını zannediyorlar. Onlara göre Anayasamızın 2. maddesinde yazılı “..Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta (Anayasamızın başlangıç bölümünde) belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir….” hükmü değiştirebilirmiş. Oysa Anayasamızın ilk 4 maddesi, Anayasamızın 4.ncü maddesinde yazılı şu hükümle, yani “..Anayasanın 1'inci maddesindeki devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2'nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3'üncü maddesindeki, “..Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir, Bayrağı,şekli kanununda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır..”şeklindeki  hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez….”Ama yıllar önce Uludağ Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nde yaptığım okutmanlığım sırasında “laiklik ilkesi” kadar önemle vurguladığım gibi; Anayasamızın 66/1. maddesindeki “Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür..” hükmüde asla değiştirilmemesi gereken bir hükümdür.

 

İşte şimdi bizi en kıymetli hazinemizden Türklüğümüzden, istiklalimizden ve üniter devletimizden mahrum etmek istiyorlar. Bu nedenle işte şimdi Türk Milleti ve Türk Gençliği olarak Cumhuriyet, hukuk ve demokrasi zemininde yani meşru zeminlerde kalmak koşuluyla BİRİNCİ VAZİFEMİZ başlıyor.

İLK GÖREVİMİZ; Müesses (halen yürürlükte olan) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı asla değiştirilemeyecek ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek hükümlerin değiştirilmemesini, vatanımızı savunur gibi kanımız ve canımız pahasına savunmak ve müesses Anayasayı korumak olacaktır. Cumhuriyet yıkıcılarının, Cumhuriyet ve Atatürk karşıtlarının mevzi kazandıklarında yüreğiyle ağlayan ve “… Bırak beni haykırayım/ Susarsam Sen Matem Et ./ Unutma ki Şairleri Haykırmayan Bir Millet/ Sevenleri Toprak Olmuş  Öksüz Çocuk Gibidir /…” diye , ülkemizin Mondros sonrasında, işgali karşısında, o karanlık günlerde,  Türk Milliyetçiliği duygusuyla  ayağa  kalkarak  haykıran Mehmet Emin Yurdakullar’ın günümüzdeki varisleri olan Cumhuriyet, hukuk ve demokrasi mücadelesini  yüreğinden ağlayarak yiğitçe yürüten  ve beni de ekran başında  ağlatan Nihat Genç ve O’nun gibi nice Nihat Genç’lerden oluşan Cumhuriyet yiğitleri ve gereğinde bu vatan müdafaasında son kişi kalsa da, savunmaya devam etmeye, Mustafa Kemal gibi Ankara Elmadağı’na çıkıp albayrağa sarılarak bu vatan için can vermeye yemin eden “..Bu Topraklarda Mustafa Kemallerin Asla Yenilmeyeceğini …”  bizlere yüreğimizde hissettiren bunun için Ankara’dan Mudanya’ya Mektup yazan nice Cumhuriyet Kadınları var.

İşte bu nedenle müsterih ol ve kalbini serin tut Ey Türk Milleti! Ama gençliğe hitabında Mustafa Kemal’in sana verdiği BİRİNCİ VAZİFEYİ ASLA UNUTMA! Ve görevini sakın ihmal etme! Şimdi ilk görevimizin tüm eksikliklerine rağmen vatanımızı, milletimizi ve laik Cumhuriyetimizi her şeye rağmen ayakta tutan müesses (halen yürürlükte olan) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ndan yukarıda kısaca açıkladığım asla değiştirilemeyecek ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek hükümlerini içinde bulunacağımız vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeden, vatanımızı savunur gibi kanımız ve canımız pahasına da olsa Türklük düşmanlarına ve Cumhuriyet yıkıcılarına karşı savunmak ve korumak olacaktır.

Bu makale 1864 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Sabret Amca
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci