MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Genel manzara ürkütücü ama...

03 Aralık 2015, 13:32

Metin Sezgin


GENEL MANZARA: ÜRKÜTÜCÜ AMA HERŞEYE RAĞMEN

ÜMİTLERİMİZİ VE İNANCIMIZI YİTİRMEYECEĞİZ.

 

Mustafa Kemal, Büyük Nutku’na başlarken, 1919 yılı (1335 senesi) Mayıs’ının 19 uncu günü Samsun’a çıktığını belirtir ve genel manzarayı (vaziyet ve manzarai umumiye’yi) şöyle betimler. Bu manzarayı, Mustafa Kemal’in ağdalı Osmanlı sözcükleri elimden geldiğince orijinal sözcükleri koruyarak siz hemşehrilerime aynen aktarmak istiyorum:

“…. Osmanlı Devleti’nin dahil bulunduğu grup, Harbi Umumîde mağlûp olmuş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şeraiti ağır bir mütarekename imzalanmış. Büyük Harbin uzun seneleri zarfında, millet yorgun ve fakir bir halde. Millet ve memleketi Harbi Umumîye sevk edenler, kendi hayatları endişesine düşerek memleketten firar etmişler. Saltanat ve hilâfet mevkiini işgal eden Vahdettin mütereddi, şahsını ve yalnız tahtımı temin edebileceğini tahayyül ettiği denî tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın riyasetindeki kabine; âciz, haysiyetsiz, cebîn, yalnız padişahın iradesine tâbi ve onunla beraber şahıslarını vikaye edebilecek herhangi bir vaziyete razı. Ordunun elinden esliha (silahları) ve cephanesi alınmış ve alınmakta...”

Evet, AKP hükümeti daha önceki hükümetlerce 2 Kasım 2002 tarihinde neredeyse bitirilmiş terörü, 13 senede binlerce şehit vermemizle doruklara taşınmasına sebep oldu. Özellikle komşularımızla olan sıfır sorunla aldığı ve sıfır sorunla yürütmeyi vaat ettiği dış politikayı, Suriye başta olmak üzere komşularımızla olan ilişkilerde tamamen bir felaketin eşiğine getirdi. Rus uçağının düşürülmesiyle ülkemiz Rusya ile savaşın eşiğine geldi. Olaylar öylesine olumsuz gelişiyor ki, Suriye iç savaşına taraf olmamıza, dolayısıyla Ortadoğu bataklığına sürüklenmemiz için sanki bir kıvılcım yeterli olacak gibi. Bizi bu noktaya getirenin ve 31yıldır batı emperyalizminin finansörlüğündeki ülkemizi bölme ve Cumhuriyetimizi yıkma amaçlı terörün 13 yıldır binlerce asker, polis ve sivil vatan evladına kıyılması ve geçen hafta Diyarbakır’da güpegündüz Baro Başkanı’nın katledilebilmesi noktasına getirilmesinin sorumluluğunun 13 yıldır ülkemizi yönetme iddiasında olan AKP hükümeti olduğunu düşünüyorum.

 

Yazar Nuray Mert, 30 Kasım günü Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde bu ürkütücü manzarayı şöyle betimliyor ve ama sonunda Türk halkına inancımızı yitirmeyelim diye sesleniyor. Nuray Mert’in bu  duygu yüklü yazısını sizlere aynen nakletmek istiyorum.

“…Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması şokunun üstüne en kötüsü oldu. Tahir Elçi vuruldu, gitti. ‘Söylenecek sözler tükendi, daha ne diyelim’ diyecek gibi oluyoruz ama istenen tam da bu! Umudumuzu kaybetmemiz, haklar ve özgürlükler adına ses vermekten usanmamızı, dostlarımız, hak ve özgürlük mücadelesi verenlerin ardından yeise kapılıp, hayata küsmemizi istiyorlar. Bunu yapmayacağız, yapmayalım! Hak ve özgürlükler mücadelesi bazen katlanılmaz hale gelebilir, katlanacağız! Ülkemizi karanlıklar diyarı yapmalarına sessiz kalmayacağız. Can ve Erdem her şeye rağmen yollarına devam edeceklerini haykırdılar. Tahir’i yüz binler uğurladı. Sesimiz kısılmadı, aksine daha çok yükseldi. Burası hepimizin ülkesi... Ülkemizden vazgeçmeyeceğiz, hiçbir yere gitmeyeceğiz, yılmayacağız, kaldığımız yerden devam edeceğiz. Korkuya yenik düşersek, sesimizi kısarsak hepimiz ölmüş oluruz, yaşarken mezarımıza gömmüş olurlar hepimizi. İstedikleri olmayacak. Özgürlükler illa gelecek; barış illa gelecek, yeter ki, inancımızı kaybetmeyelim. İnsan “eşref mahluk”tur. İnsanlığın şerefinden vazgeçemeyiz, geçmeyeceğiz. Bir kişiyi öldüren insanlığı öldürmüş gibidir. Vebali boyunlarına ama başaramayacaklar, insanlık ölmeyecek. Yeter ki inancımızı yitirmeyelim!....”

Evet, Nuray Mert gibi bizlerde her şeye karşın ümitlerimizi ve inancımızı yitirmeyeceğiz ama “…Ne şairane mevsimdi eskiden sonbahar / Bahçeleri talan eden bir deli rüzgardı/ Kırılan dal düşen yaprak şaşkın uçan kuşlar /Eskiden sonbaharın bir güzelliği vardı / Gel gör ki Atatürk'ün ölümünden bu yana / Sonbahar dahi bir tuhaf bir başka geliyor / Vatan gerçeklerini hatırlatıp insana / Türk yüreklerimizi burka burka geliyor…” şeklindeki “Atatürk’ü Düşünürken” adlı şiirinde bu ölümsüz dizeleri yazabilen, Diyarbakır’ın öz evladı olup ama kendini her zaman “Türk Milleti’nin bir ferdi ve “Türk olarak” hisseden içimizden biri olan, O ölümsüz şair Cahit Sıtkı Tarancı’dan kendisine Yüce Tanrı’dan rahmet dilediğimiz meslektaşımız Avukat Tahir Elçi’nin tabutu üzerine ay yıldızlı al bayrağımız yerine PKK bezini asma cüreti gösterebilen ve büyük bir aymazlık içinde olan o  insanlarımıza bu bilinçsizliği ve bu cesareti, Batı Emperyalizminin güdümünde olan ve ‘demokratik açılım süreci aldatmacasıyla’ “Diyarbakır’ı bir yıldız yapacağız” diyen Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı yöneticilerin olduğunu düşünüyorum.

Bu makale 2027 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci