MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Siyasal ve sosyal tıkanıklık

30 Aralık 2015, 18:19

Metin Sezgin


13 yılsonunda ülkemizde oluşan siyasal ve sosyal tıkanıklık nasıl ve hangi kadrolarla çözülebilir?

Mesleğim gereği hemen her gün aracımla Bursa’ya gidiyorum. Son zamanlarda araç trafiğinin yoğunluğu nedeniyle en fazla tıkanıklık, Geçit’teki ışıklı kavşakta oluyordu. UKOME (yani Büyükşehir Belediyesine bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi yönetimi) 27.11.2015 tarihli toplantısında  2015/607 sayı ile aldığı çok isabetli bir kararla Bursa’dan Geçit istikametine gelen araçların o noktadan Balat’a ve Bursa’ya dönüşleri ile  Balat’tan  gelen araçların da Geçit’e dönüşlerini yasakladı. Şimdilerde o noktada trafik çok rahatladı. Tıkanıklık büyük ölçüde giderildi. Sadece Balat’tan Bursa istikametine doğru dönen araçlar nedeniyle Mudanya’dan gelen araçlara kırmızı ışık  yanıyor. Bu  kırmızı ışıkta kısa süreli olduğu için trafik akışında artık önemli bir sorun yaşanmıyor.

Ne var ki rahatları bozulan kimi aklı evveller Bursa’ya doğru Emek tren istasyonunu geçtikten sonra Korupark’taki ışıklı kavşağa girmeden sola dönüp  Mudanya –Bademli kavşağına doğru takribi 1,5  kilometrelik yolu kamu menfaati için araçlarıyla kat etmeyi  kendi hasis çıkarları için göze alamamışlar ve isyan etmişler. Ama ne var ki bu isyankârlar her gün 100 bini aşan nüfusuyla Mudanya ve çevresinden Bursa’ya giden, yine İstanbul’dan Burgaz’a ve Mudanya’ya gelen ve buralardan araçlarıyla ve belediye otobüsleriyle Bursa’ya gidecek insanları hiç dikkate almıyorlar. Geçit döner kavşağında tıkanıp kalan binlerce aracı hiç düşünmeden bu menfaatperestler, trafiği büyük ölçüde rahatlatan bu akıllıca uygulamanın iptali için kendi küçük çıkarları için kazan kaldırmışlar ve binlerce kişinin hakkını gözetmeyerek eylem yapmışlar. Yani azınlık, çoğunluğa karşı bu yolla tahakküm etmeye kalkışmış.  

13 yıldır ülkeye egemen olan bir siyasal iktidar, Mustafa Kemal ve kendisi gibi yiğit arkadaşlarının önderliğinde kurulan çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, üniter ve ulusal devlet yapısını çökertmek ve Anayasamızdan Türk Milleti kavramını silmek istemektedir. Bunun için, halen yürürlükte olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı değiştirerek hayal ettikleri başkanlık sistemiyle Türkiye’nin eyaletlere ayrılması sonucunu doğuracak ülkede siyasal tıkanıklara ve Allah esirgesin büyük sosyal çalkantılara yol açacak 13 yılsonunda ülkemizde oluşan siyasal ve sosyal tıkanıklığı daha da derinleştirecek hazırlıklar yapmaktadırlar.

Bugün ülkemizde, Batı Emperyalizmi’nin dayattığı BOP projesinin ve bu projeye koşut olan sözde AÇILIM SÜRECİ (aslında bir çözülme süreci) dramı yaşanmaktadır. Son zamanlarda hemen her gün ardı arkası kesilmeyen şehitler vermekteyiz. Gencecik polislerimiz, askerlerimiz yok edilmekte, aileler  ve milletimiz  büyük acılar yaşamaktadırlar. Türk halkının önemli bir kesiminin oylarını alan AKP’ye göre güya 1 Kasım’dan sonra terör bitecekti! Batı emperyalizmi ve onların yerli işbirlikçilerince desteklenen en fazla 10 bin kişilik bir silahlı terör örgütü olan ve asla silah bırakmayan PKK vasıtasıyla  77 milyonluk Türk halkı esir alınmak istenmekte, bu rehin alma operasyonu ile sevgili vatanımızın bölünmesi amaçlanmaktadır. Diyarbakır’da geçenlerde yapılan sözde demokratik toplum kongresinde alınan kararla özyönetimlerle ilgili 14 maddelik bir yol haritası saptanmış. HDP yöneticileri, arkalarına ABD’yi alarak Türk Milleti’ne meydan okumaktadırlar. Güneydoğu’da bölünmeyi önlemek için vatanını savunan Türk Ordusu’na ve emniyet mensuplarına “..Siz kimsiniz? Siz ancak kanalizasyon temizlersiniz…” diye hakaret edebilmektedirler. Ve bu adamlar TBMM’de görevlerine devam ediyorlar ve Türk Milleti’nin ödediği vergilerle tıkır tıkır maaşlarını alıyorlar.

Diğer taraftan siyasal erk, toplumda din kurallarının egemen olacağı bir yönetim biçimini Türk halkına dayatmak istemekte, Anayasamızın ve demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan laiklik ilkesini Anayasa’dan silmeyi, öğretim birliği (Tevhide Tedriast) ilkesini yani laik eğitimi ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Mustafa Kemal liderliğinde başlatılan Türk devriminin ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin karşıtı olan bu güçler, laiklik esası üzerine kurulu Cumhuriyetimizin eğitim düzenini ortadan kaldırarak yerine şeriat kurallarına dayalı bir eğitim sistemini okullarımızda fiilen yürürlüğe koymak istemektedir. Geçenlerde bir televizyon kanalında laik Cumhuriyet  düşmanı iki  yobazla Nasuh Mahruki’nin tartışmalarına tanık oldum. Adamlardan biri; “..Ben 7 yaşındaki kız çocuğuma başörtüsünü zorla da olsa  taktırabilirim…” diyor Mahruki; “…Hayır taktıramazsın, bu laikliğe aykırıdır. Her şeyden önce o çocuğun insan haklarına aykırıdır…” diye yanıt veriyor. O yobazlar bu tartışmada birbirleriyle dayanışma içine girerek Mahruki’yi zor durumda bırakmaya çalışıyorlar ama Mahruki bu  iki yobaza karşı çok iyi savunma yapıyordu.

Evet 13 yıl sonunda ülkemizde siyasal ve sosyal tıkanıklık ancak ve ancak Türk devrimine akla ve bilime inanan Atatürkçü kadroların ve çağdaş bir siyasal yapılanmanın yukarıda sözünü ettiğim Nasuh Mahruki gibi yüzbinlerce inançlı Türk insanı vasıtasıyla Türk halkının önemli bir kesimini eğitmeleriyle mümkündür. Bu siyasal ve sosyal tıkanıklık yılmadan usanmadan, demokratik ve meşru zeminlerde kalarak uzun ince bir yolda olsa Türk devriminin ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kadrini bilemeyen bu önemli halk kesiminden de sandıkta oy alınması suretiyle demokratik bir mücadele ve akılcı ve güçlü bir örgütlenmeyle ancak ve ancak mümkündür.

Bu makale 1855 defa okunmuştur.

10 Nisan Türk Polis Teşkilatı kutlaması
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Panik atakta!
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Geçmişi ve geleceği yaşamak
Efraim Pala Efraim Pala
Bana bir şey olmaz!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Gerçekler rüya ile karıştı
Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci